Yleisurheilu

Retkisarja 2020

Niko Ylitalo
Sanna-Maija Ylitalo
Ritva-Liisa Minkkinen
Mirella Minkkinen
Amanda Minkkinen
Päivi Valkeinen
Elina Honkajoki
Tuija Ahvenkoski

Lasten Ratakierros 2020

Väinö Kivelä
Alisa Kivelä
Aino Kivelä
Anni Kivelä
Dani Pannula
IIda Pannula
Sara Kortelainen
Otso Mäkelä
Anna Vähämöttönen
Aino Vähämöttönen
Niilo Viitala
Konsta Viitala
Altti Viitala
Jere Urpilainen
Eetu Humalajoki
Juuso Humalajoki
Kaarlo Humalajoki
Samuel Humalajoki
Brenda Brander
Linus Humalajoki
Adam Ljung
Isak Ljung

    

Lasten ratakierros 2019

Asser Karhukorpi
Jimi Kivijärvi
Sara Kortelainen
Emma Laajala
Niilas Keränen
Otso Mäkelä
Joonatan Karhukorpi
Aada Kellokoski
Aleksanteri Kellokoski
Helmi Kattilakoski
Jutta Poikola
Kiia Poikola
Anna Vähämöttönen
Aino Vähämöttönen
Mirella Minkkinen
Amanda Minkkinen
Jessica Minkkinen
Kiia Pohjonen

Retkisarja 2019

Miro Kivijärvi
Julius Ylitalo
Sofia Ylitalo
Akseli Lajunen
Neela Keränen
Niko Keränen
Tomi Kivelä
Tiia Kivelä
Olli-Pekka Kinnunen
Anne Peltoniemi
Niko Ylitalo

Kilpasarja Miehet 1.Jari Hakola Kyky 2. Vesa Peltoniemi KP-V 3. Joonatan Kivelä PerhKi
Kuntosarja Miehet 3. Lauri Laajala , 1. Markku Laajala, 2. Simo Paavola
Kilpasarja Naiset 1. Katja Sorri
Kuntosarja Naiset 3. Merja Varila 1. Sanna Honkonen, 2. Veera Anttila,
Tytöt 15 v 1. Elina Paavola, 2. Sara Sorri, 3. Tuulia Paavola
Pojat 15 v 1. Sisu Peltoniemi 2. Sisu Sorri, 3. Lasse Poikola ( ei kuvassa)

Yöjuoksun tulokset  vasemmassa reunassa. Tässä retkisarja ja ratakierroksen osallistujat.

Juoksukellon voitti Outi Kotilainen. Kiitos osallistujille. Nähdään ensi vuonna !

Retkisarja

Marianne Huopana , Maija Honkonen, Niko Keränen, Eija Taivassalo, Ronja Pohjonen, Niko Ylitalo,Miro Kivijärvi, Raija Vasalampi, Heikki Ovaskainen, Anita Ovaskainen, Helena Taivassalo, Tuija Humalajoki, Soile Pannula, Sari Vähämöttönen, Leena Koskela, Anu Huopana, Mauri Uusitalo, Arto Marjala, Lauri Laajala, Antti Laajala, Luna Laajala, Leo Laajala,Jenna Laajala,Katriina Laajala,Sarita Kirvesmäki, Eetu Kirvesmäki,Eemeli Kirvesmäki

 

 

 

Lasten ratakierros

Julius Ylitalo, Joonas Viitala, Juuso Viitala, Sofia Ylitalo, Maissi Peltoniemi,Sulo Peltoniemi,Eeli Honkonen,Ilona Paavola,Saga Sorri, Helmi Kattilakoski, Anna Vähämöttönen, Aino Vähämöttönen, Emma Aho, Alma Huopana, Jalo Huopana, Sara Kortelainen, Alex Åman, Asser Karhukorpi,Joonatan Karhukorpi, Vanessa Pelli,Noel Pelli, Eeli Honkonen,Otso Mäkelä,Marcos Cabezaolias,Lucas Cabezaolias

Kilpasarjan matka on ennakkotiedoista poiketen 7,6 km!

Kuntosarjaan lisätty naisille oma sarja!

Lyhyt selostus uudesta reitistä: Lähtö on entisellä paikalla ja reitti kulkee siitä kirjaston parkkipaikan suuntaan ja hiekkatietä suoraan Haanentien yli jatkaen suorinta reittiä mollin hevostielle. Pururataa takaisin suorinta reittiä ja keskustieltä urheilukentälle kiertäen kierroksen ja maaliin. Lyhempi reitti 4,1 km ja pitempi noin 7,6 km jossa lisälenkki kävisi hietaniemen tiellä ja tulisi pururadan kautta maaliin samoin kuin lyhyempi lenkki.

Polkujuoksun tulokset Salmelanharju 9.8.2017

 

M YL

1. Joonatan Kivelä Perhon Kiri                                        19.43

2. Jari Mäkelä TmiSkiShop                                              21.29

 

N

1. Loviisa Kalliokoski Perhon Kiri                                    26.26

2. Kaija Polso Polson Kunnostus                                     33.03

 

M 15

1. Onni Mäkelä TmiSkiShop                                             28.52

 

Kuntosarja

1. Teemu Ylönen Perhon Kiri                                            26.15

2. Jari Kivelä Perhon Kiri                                                 26.22

3. Tanja Ylönen Perhon Kiri                                             32.01

4. Josefiina Kalliokoski Perhon Kiri                                  39.11

 

 

 

Polkujuoksun tulokset Salmelanharju 7.6.2017

 

MYL:

1. Jooseppi Kalliokoski 18:05

2. Jukka Rahkonen 18:36

3. Joonatan Kivelä 19.48

4. Eetu Lakanen 23:42

 

NYL

1. Loviisa Kalliokoski 25:22

 

P15

1. Onni Mäkelä 20:37

 

T15

1. Veera Anttila 26:19

2. Inka Lakanen 28:00

 

N Kunto

1. Katriina Kalliokoski 34:56

 

 

Salmelanharjun polkujuoksut 7.6 ja 9.8. 2017

 

Matkat 4 km. Lähtö klo 19.00. Reitti merkitty nauhoituksilla. Reitillä seitsemän ylä- ja alamäkeä. Korkeusero n. 35 m ja yhteisnousua n 200m.

 

Sarjat: naiset, miehet, tytöt ja pojat 15v ja kuntosarja.

 

Osanottomaksut 10 e/ kilpailija .

 

Palkinnot: naisten, miesten, tyttöjen ja poikien kolme parasta palkitaan toisen kilpailun jälkeen yhteistuloksien perusteella. Kuntosarjassa arvontapalkinnot molemmissa osakilpailuissa erikseen.

Lisäksi arvotaan molemmissa osakilpailuissa kaksi arvontapalkintoa kaikkien kesken. Palkitaan myös paras ” kesän kehittyjä” eli aikaansa parantanut juoksija.

 

Pesu kilpailun jälkeen tapahtuu vilvoittavien vetten vierellä eli ohjataan kilpailijat Valkeisen uimapaikalle n. 4 km kilpailupaikalta. Sisätiloja ei ole.

 

 

Ilmoittautuminen alkaa 17.30 ja päättyy 18.30. Käteimaksu ja ole hyvä varaa tasaraha.

 

Tervetuloa

 

Perhon Kiri

lisätiedot Arto Kalliokoski 040-5123559

Perhon Osuuspankin Hippokisat 25.8 2014

 

T5 40m
1. Sara Anttila  8,63
2. Inka Rauma  8,72
3. Anni Kivelä  9,53
4. Emma Aho  10,47
5. Neea Riihimäki 11,11
6. Anna Isomöttönen 11,60
7. Selja Kytölä  13,59
7. Emilia Kivelä 13,59
9. Vanamo Kivelä 13,69
10. Mirella Minkkinen 14,22
11. Alisa Kivelä  15,09
12. Tilta Kellokoski 15,78
13. Elli Vuorenmäki 20,22
14. Amanda Minkkinen 41,35

T5 Pallonheitto
1. Inka Rauma  7,56
2. Emma Aho  6,08
3. Anna Isomöttönen 5,89
4. Neea Riihimäki 4,47
5. Mirella Minkkinen 3,90
6. Tilta Kellokoski 3,66
7. Anni Kivelä  3,57
8. Sara Anttila  3,44
9. Emilia Kivelä 3,00
10. Vanamo Kivelä 2,54
11. Amanda Minkkinen 0,97


P5 40m
1. Aatu Lassila  9,94
2. Miro Kivijärvi 10,18
3. Leevi Mäkelä 10,40
4. Iivari Riihimäki 10,91 
5. Samuel Kytölä 11,48
6. Antti Lampela 11,91
7. Santeri Kellokoski 12,25
8. Jake Rauma  12,75
9. Veeti Anttila 13,12
10. Akseli Kellokoski 13,25
11. Joonas Viitala 14,69
12. Oliver Humalajoki 17,34
13. Juuso Viitala 18,88
14. Tiitus Kellokoski 19,06
15. Antti Vikman  28,50
16. Justus Kemppi 32,82


P5 Pallonheitto
1. Samuel Kytölä 8,12
2. Jake Rauma  7,07
3. Tiitus Kellokoski 6,00
4. Leevi Mäkelä  5,89
5. Eino Kytölä  4,84
6. Veeti Anttila 3,90
7. Joonas Viitala 3,79
7. Miro Kivijärvi 3,79
9. Santeri Kellokoski 3,77
10. Antti Lampela 3,36
10. Akseli Kellokoski 3,36
12. Oliver Humalajoki 3,00
13. Juuso Viitala 2,03
14. Justus Kemppi 1,59
15. Väinö Kivelä 0,67


T7 40m
1. Ilona Riihimäki 8,25
2. Anni Arkkukangas 9,00
3. Janella Kellokoski 9,47
3. Emma Anttila 9,47
5. Kaisa Poikola 9,59
6. Erika Mäkelä 9,61
7. Amanda Humalajoki 10,06
8. Alisa Varila  10,26
9. Jonna Maanselkä 10,50
9. Elsa Kytölä  10,50
10. Milja Viitala  10,97


T7 Pallonheitto
1. Jonna Maanselkä 10,25
2. Erika Mäkelä 8,98
3. Emma Anttila 8,81
4. Amanda Humalajoki 8,76
5. Janella Kellokoski 7,66
6. Neea Vikman  7,51
7. Elsa Kytölä  6,82
8. Milja Viitala  5,78
9. Anni Arkkukangas 5,60
10. Alisa Varila  4,85
11. Ilona Riihimäki 2,83
12. Kaisa Poikola 2,22


P7 40m
1. Elia Riihimäki 7,84
2. Aleksi Hämäläinen 8,88
3. Sampo Kinnunen 8,97
4. Nico Lahti  9,34
5. Jonne Linna  9,97
6. Sebastian Kytölä 9,99
7. Tomi Aho  
8. Pyry Kivelä
9. Aleksi Lampela 
10. Aleksanteri Peltokangas
11. Viljami Kellokoski
12. Jere Lassila
13. Joel Kellokoski
14. Aatu Isomöttönen
15. Viljami Mäkelä


P7 Pallonheitto
1. Nico Lahti  14,54
2. Aleksi Hämäläinen 14,00
3. Jonne Linna  12,88
4. Tomi Aho  11,73
5. Joel Kellokoski 11,27
6. Sebastian Kytölä 11,18
7. Jere Lassila  11,13
8. Aleksi Lampela 9,10
9. Viljami Mäkelä 8,93
10. Aatu Isomöttönen 8,16
11. Sampo Kinnunen 7,49
12. Aleksanteri Peltokangas 7,17
13. Pyry Kivelä  7,10
14. Viljami Kellokoski 5,43


T9 60m
1. Sini Anttila  10,50
2. Inka Lakanen 10,60
3. Emma Hämäläinen 10,72
4. Selina Peltokangas 10,94
5. Vilma Kytölä 11,69
6. Essi Ylönen  11,88
7. Vilma Peltokangas 12,09
8. Julia Jänkä  12,41
9. Inka-Nella Louhula 12,69
10. Aada Lassila 13,47


T9 Pituushyppy
1. Sini Anttila  2,84 (2,81)
2. Selina Peltokangas 2,84 (2,73)
3. Inka Lakanen 2,64
4. Essi Ylönen  2,51
5. Vilma Peltokangas 2,28
6. Aada Lassila 1,98
7. Inka-Nella Louhula 1,90
8. Helka A. Kytölä 1,70


P9 60m
1. Onni Riihimäki 10,85
2. Lasse Poikola 11,00
3. Eemeli Kirvesmäki 11,03
4. Aaro Aho  11,09
5. Taavi Mäkelä 11,47
6. Niklas Kytölä 11,84
7. Samuel Kinnunen 12,97


P9 Kuula
1. Jonne Kellokoski 5,87
2. Aaro Aho  5,60
3. Onni Riihimäki 4,77
4. Taavi Mäkelä 4,34
5. Eemeli Kirvesmäki 4,02
6. Lasse Poikola 3,61 
7. Samuel Kinnunen 2,54


T11 60m
1. Jonna Toivonen 9,53
2. Veera Anttila 9,83
3. Anniina Toivonen 10,00
4. Olivia Riihimäki 10,03
5. Heta Kivelä  10,85
6. Miia Aho   10,93
7. Jenni Kellokoski 11,00
8. Veera Vikman 11,28
9. Laura Peltokangas 11,44
10. Viivi Kivelä  11,50
11. Liia Arkkukangas 12,66
12. Kristiina Kytölä 13,16


T11 Pituushyppy
1. Jonna Toivonen 3,93
2. Veera Anttila 3,53
3. Anniina Toivonen 3,32
4. Miia Aho  2,93
5. Heta Kivelä  2,70
6. Viivi Kivelä  2,55
7. Veera Vikman 2,46
8. Laura Peltokangas 2,32
9. Kristiina Kytölä 2,13
10. Liia Arkkukangas 1,90


P11 60m
1. Oiva Riihimäki 9,37
2. Joakim Mäkelä 10,08


P11 Kuula
1. Oiva Riihimäki 6,38

 

 

PERHON KIRIN YÖJUOKSU 13.6 2014

Miehet Kilpa 5,8 km

  1. Samu Nerg                                   JKU                19,10
  2. Juha Koski                                    PerhKi           21,40
  3. joonatan Kivelä                           PerhKi           21,41

Naiset kilpa 5,8 km

  1. Karoliina Ukskoski                      KP-V              21,13

Miehet holkkä 5,8km

  1. Niko Kujala                                  KNK               21,10
  2. Juho Lakanen                              PerhKi           21,21
  3. Olavi Lakanen                             PerhKi           24,06
  4. Tuomas Rannila                          PerhKi           25,46
  5. Janne Hietalahti                          HalTo            25,50
  6. Juha Kultalahti                            PerhKi           32,10
  7. Olavi Poikola                               PerhKi           32,46
  8. Jukka Kivioja                               VeKu             DNF

Naiset hölkkä 5,8 km

  1. Tiina Kivelä                                  PerhKi           27,38
  2. Jonna Korkiakangas-Sahipakka PerhKi           29,25
  3. Joanna Vikman                            PerhKi           33,01
  4. Ella Puoliväli                                PerhKi           39,00
  5. Annika Viitala                              PerhKi           39,49

Pojat 15v 5,8km

  1. Aleksi Kivelä                                LempKi         21,55

Tytöt 15v 5,8km

  1. Roosa-Maria Jylhä                      HalTo            32,19

Pojat 13v 3km

  1. Aapo Taipale                               VetU              11,50
  2. Eetu Lakanen                              PerhKi           12,44
  3. Leevi Kivelä                                 LempKi         12,51

 

Tytöt 13v 3km

  1. Amanda Pannula                        PerhKi            22,05
  2. Milja Varila                                  PerhKi             22,05

Pojat 11v 3km

  1. Luka Louhula                               PerhKi            18,16
  2. Jaakko Flink                                 PerhKi            25,59

Tytöt 11v 3km

  1. Veera Anttila                               PerhKi              13,45
  2. Reija-Elina Jylhä                          HalTo               14,01
  3. Elina Paavola                               LoVe                 14,18
  4. Silvia Flink                                   PerhKi               14,27
  5. Jonna Toivonen                          PerhKi                15,37
  6. Inka Lakanen                               PerhKi                15,43
  7. Essi Ylönen                                   PerhKi               17,24
  8. Jessika Salmi                                PerhKi               18,01
  9. Anniina Toivonen                       PerhKi                 19,14
  10. Inka-Nella Louhula                     PerhKi                  25,38

 

 

PERHON YÖJUOKSU PE 13.6.2014 klo 21
KILPAILUKESKUS URHEILUKENTÄLLÄ
ilmoittautuminen 20.30 mennessä kisapaikalla
Sarjat: N/M kilpa 5.8 km
           N/M hölkkä 5.8 km
           P/T 15v 5.8 km
           P/T 13v 3km
           P/T 11v 3 km

Palkinnot: Sarjojen kolme parasta palkitaan ja osallistujien kesken arvotaan polkupyörä
Osallistumismaksu: Paikanpäällä käteisellä yli 15v 10€ ja alle 15v 5€

 

 

T5 40m

  1. Sara Anttila                              8,63
  2. Inka Rauma                              8,72
  3. Anni Kivelä                               9,53
  4. Emma Aho                                10,47
  5. Neea Riihimäki   11,11
  6. Anna Isomöttönen                   11,60
  7. Selja Kytölä                              13,59
  8. Emilia Kivelä                            13,59
  9. Vanamo Kivelä   13,69
  10. Mirella Minkkinen                    14,22
  11. Alisa Kivelä                              15,09
  12. Tilta Kellokoski   15,78
  13. Elli Vuorenmäki  20,22
  14. Amanda Minkkinen                  41,35

 

T5 Pallonheitto

 

  1. Inka Rauma                         7,56
  2. Emma Aho                          6,08
  3. Anna Isomöttönen              5,89
  4. Neea Riihimäki                   4,47
  5. Mirella Minkkinen              3,90
  6. Tilta Kellokoski                   3,66
  7. Anni Kivelä                          3,57
  8. Sara Anttila                         3,44
  9. Emilia Kivelä                       3,00
  10. Vanamo Kivelä                 2,54
  11. Amanda Minkkinen          0,97

P5 40m

  1. Aatu Lassila                        9,94
  2. Miro Kivijärvi                       10,18
  3. Leevi Mäkelä                                            10,40
  4. Iivari Riihimäki                    10,91            
  5. Samuel Kytölä                     11,48
  6. Antti Lampela                     11,91
  7. Santeri Kellokoski               12,25
  8. Jake Rauma                        12,75
  9. Veeti Anttila                        13,12
  10. Akseli Kellokoski              13,25
  11. Joonas Viitala                   14,69
  12. Oliver Humalajoki            17,34
  13. Juuso Viitala                     18,88
  14. Tiitus Kellokoski               19,06
  15. Antti Vikman                     28,50
  16. Justus Kemppi                  32,82

P5 Pallonheitto

  1. Samuel Kytölä                     8,12
  2. Jake Rauma                         7,07
  3. Tiitus Kellokoski                 6,00
  4. Leevi Mäkelä                      5,89
  5. Eino Kytölä                          4,84
  6. Veeti Anttila                        3,90
  7. Joonas Viitala                     3,79
  1. Miro Kivijärvi                       3,79
  1. Santeri Kellokoski               3,77
  2. Antti Lampela                   3,36
  1. Akseli Kellokoski              3,36
  1. Oliver Humalajoki            3,00
  2. Juuso Viitala                     2,03
  3. Justus Kemppi                  1,59
  4. Väinö Kivelä                     0,67

T7 40m

  1. Ilona Riihimäki                    8,25
  2. Anni Arkkukangas               9,00
  3. Janella Kellokoski               9,47
  1. Emma Anttila                      9,47
  1. Kaisa Poikola                                            9,59
  2. Erika Mäkelä                       9,61
  3. Amanda Humalajoki           10,06
  4. Alisa Varila                         10,26
  5. Jonna Maanselkä                10,50
  1. Elsa Kytölä                          10,50
  2. Milja Viitala                                           10,97

T7 Pallonheitto

  1. Jonna Maanselkä                10,25
  2. Erika Mäkelä                       8,98
  3. Emma Anttila                      8,81
  4. Amanda Humalajoki           8,76
  5. Janella Kellokoski               7,66
  6. Neea Vikman                      7,51
  7. Elsa Kytölä                          6,82
  8. Milja Viitala                        5,78
  9. Anni Arkkukangas               5,60
  10. Alisa Varila                       4,85
  11. Ilona Riihimäki                 2,83
  12. Kaisa Poikola                    2,22

P7 40m

  1. Elia Riihimäki                                            7,84
  2. Aleksi Hämäläinen             8,88
  3. Sampo Kinnunen                 8,97
  4. Nico Lahti                           9,34
  5. Jonne Linna                         9,97
  6. Sebastian Kytölä                 9,99
  7. Tomi Aho                           
  8. Pyry Kivelä
  9. Aleksi Lampela                  
  10. Aleksanteri Peltokangas
  11. Viljami Kellokoski
  12. Jere Lassila
  13. Joel Kellokoski
  14. Aatu Isomöttönen
  15. Viljami Mäkelä

P7 Pallonheitto

  1. Nico Lahti                           14,54
  2. Aleksi Hämäläinen             14,00
  3. Jonne Linna                         12,88
  4. Tomi Aho                            11,73
  5. Joel Kellokoski                    11,27
  6. Sebastian Kytölä                 11,18
  7. Jere Lassila                         11,13
  8. Aleksi Lampela                   9,10
  9. Viljami Mäkelä                   8,93
  10. Aatu Isomöttönen             8,16
  11. Sampo Kinnunen               7,49
  12. Aleksanteri Peltokangas  7,17
  13. Pyry Kivelä                        7,10
  14. Viljami Kellokoski             5,43

T9 60m

  1. Sini Anttila                          10,50
  2. Inka Lakanen                       10,60
  3. Emma Hämäläinen             10,72
  4. Selina Peltokangas             10,94
  5. Vilma Kytölä                        11,69
  6. Essi Ylönen                         11,88
  7. Vilma Peltokangas              12,09
  8. Julia Jänkä                          12,41
  9. Inka-Nella Louhula             12,69
  10. Aada Lassila                     13,47

T9 Pituushyppy

  1. Sini Anttila                          2,84 (2,81)
  2. Selina Peltokangas             2,84 (2,73)
  3. Inka Lakanen                       2,64
  4. Essi Ylönen                         2,51
  5. Vilma Peltokangas              2,28
  6. Aada Lassila                       1,98
  7. Inka-Nella Louhula             1,90
  8. Helka A. Kytölä                   1,70

P9 60m

  1. Onni Riihimäki                    10,85
  2. Lasse Poikola                                            11,00
  3. Eemeli Kirvesmäki              11,03
  4. Aaro Aho                             11,09
  5. Taavi Mäkelä                                            11,47
  6. Niklas Kytölä                       11,84
  7. Samuel Kinnunen                12,97

P9 Kuula

  1. Jonne Kellokoski                 5,87
  2. Aaro Aho                             5,60
  3. Onni Riihimäki                    4,77
  4. Taavi Mäkelä                                            4,34
  5. Eemeli Kirvesmäki              4,02
  6. Lasse Poikola                                            3,61              
  7. Samuel Kinnunen                2,54

T11 60m

  1. Jonna Toivonen                   9,53
  2. Veera Anttila                       9,83
  3. Anniina Toivonen                10,00
  4. Olivia Riihimäki                  10,03
  5. Heta Kivelä                         10,85
  6. Miia Aho                             10,93
  7. Jenni Kellokoski                  11,00
  8. Veera Vikman                     11,28
  9. Laura Peltokangas              11,44
  10. Viivi Kivelä                        11,50
  11. Liia Arkkukangas              12,66
  12. Kristiina Kytölä                 13,16

T11 Pituushyppy

  1. Jonna Toivonen                   3,93
  2. Veera Anttila                       3,53
  3. Anniina Toivonen                3,32
  4. Miia Aho                             2,93
  5. Heta Kivelä                         2,70
  6. Viivi Kivelä                          2,55
  7. Veera Vikman                     2,46
  8. Laura Peltokangas              2,32
  9. Kristiina Kytölä                   2,13
  10. Liia Arkkukangas              1,90

P11 60m

  1. Oiva Riihimäki                    9,37
  2. Joakim Mäkelä                    10,08

P11 Kuula

  1. Oiva Riihimäki                    6,38

Osuuspankin Hippokisat ma 27.8  tulokset

Yöjuoksua hallitsi alusta alkaen M15 sarjassa kilpaillut Alajärven Ankkureiden Antti Ihamäki no:26, joka kellotti kilpailun kovimman loppuajan 18,20. Antilla on tältä keväältä taskussaan jo Suomenmestaruus M17 sarjan maantiejuoksusta kymmenen kilometrin matkalta ajalla 34,26.

 

Miesten kilpasarjan nopein oli Kirin Tuomas Huopana ja naisten kilpasarjan voiton vei VetU:n Anne Polso. Tulokset.

 

 

 

Vapaa-aikatoimen lahjoittamassa polkupyöräarvonnassa onnetar suosi Mirja Peltokangasta.  

 

Perhon Osuuspankin Hippokisat 25.8 2014

 

T5 40m
1. Sara Anttila  8,63
2. Inka Rauma  8,72
3. Anni Kivelä  9,53
4. Emma Aho  10,47
5. Neea Riihimäki 11,11
6. Anna Isomöttönen 11,60
7. Selja Kytölä  13,59
7. Emilia Kivelä 13,59
9. Vanamo Kivelä 13,69
10. Mirella Minkkinen 14,22
11. Alisa Kivelä  15,09
12. Tilta Kellokoski 15,78
13. Elli Vuorenmäki 20,22
14. Amanda Minkkinen 41,35

T5 Pallonheitto
1. Inka Rauma  7,56
2. Emma Aho  6,08
3. Anna Isomöttönen 5,89
4. Neea Riihimäki 4,47
5. Mirella Minkkinen 3,90
6. Tilta Kellokoski 3,66
7. Anni Kivelä  3,57
8. Sara Anttila  3,44
9. Emilia Kivelä 3,00
10. Vanamo Kivelä 2,54
11. Amanda Minkkinen 0,97


P5 40m
1. Aatu Lassila  9,94
2. Miro Kivijärvi 10,18
3. Leevi Mäkelä 10,40
4. Iivari Riihimäki 10,91 
5. Samuel Kytölä 11,48
6. Antti Lampela 11,91
7. Santeri Kellokoski 12,25
8. Jake Rauma  12,75
9. Veeti Anttila 13,12
10. Akseli Kellokoski 13,25
11. Joonas Viitala 14,69
12. Oliver Humalajoki 17,34
13. Juuso Viitala 18,88
14. Tiitus Kellokoski 19,06
15. Antti Vikman  28,50
16. Justus Kemppi 32,82


P5 Pallonheitto
1. Samuel Kytölä 8,12
2. Jake Rauma  7,07
3. Tiitus Kellokoski 6,00
4. Leevi Mäkelä  5,89
5. Eino Kytölä  4,84
6. Veeti Anttila 3,90
7. Joonas Viitala 3,79
7. Miro Kivijärvi 3,79
9. Santeri Kellokoski 3,77
10. Antti Lampela 3,36
10. Akseli Kellokoski 3,36
12. Oliver Humalajoki 3,00
13. Juuso Viitala 2,03
14. Justus Kemppi 1,59
15. Väinö Kivelä 0,67


T7 40m
1. Ilona Riihimäki 8,25
2. Anni Arkkukangas 9,00
3. Janella Kellokoski 9,47
3. Emma Anttila 9,47
5. Kaisa Poikola 9,59
6. Erika Mäkelä 9,61
7. Amanda Humalajoki 10,06
8. Alisa Varila  10,26
9. Jonna Maanselkä 10,50
9. Elsa Kytölä  10,50
10. Milja Viitala  10,97


T7 Pallonheitto
1. Jonna Maanselkä 10,25
2. Erika Mäkelä 8,98
3. Emma Anttila 8,81
4. Amanda Humalajoki 8,76
5. Janella Kellokoski 7,66
6. Neea Vikman  7,51
7. Elsa Kytölä  6,82
8. Milja Viitala  5,78
9. Anni Arkkukangas 5,60
10. Alisa Varila  4,85
11. Ilona Riihimäki 2,83
12. Kaisa Poikola 2,22


P7 40m
1. Elia Riihimäki 7,84
2. Aleksi Hämäläinen 8,88
3. Sampo Kinnunen 8,97
4. Nico Lahti  9,34
5. Jonne Linna  9,97
6. Sebastian Kytölä 9,99
7. Tomi Aho  
8. Pyry Kivelä
9. Aleksi Lampela 
10. Aleksanteri Peltokangas
11. Viljami Kellokoski
12. Jere Lassila
13. Joel Kellokoski
14. Aatu Isomöttönen
15. Viljami Mäkelä


P7 Pallonheitto
1. Nico Lahti  14,54
2. Aleksi Hämäläinen 14,00
3. Jonne Linna  12,88
4. Tomi Aho  11,73
5. Joel Kellokoski 11,27
6. Sebastian Kytölä 11,18
7. Jere Lassila  11,13
8. Aleksi Lampela 9,10
9. Viljami Mäkelä 8,93
10. Aatu Isomöttönen 8,16
11. Sampo Kinnunen 7,49
12. Aleksanteri Peltokangas 7,17
13. Pyry Kivelä  7,10
14. Viljami Kellokoski 5,43


T9 60m
1. Sini Anttila  10,50
2. Inka Lakanen 10,60
3. Emma Hämäläinen 10,72
4. Selina Peltokangas 10,94
5. Vilma Kytölä 11,69
6. Essi Ylönen  11,88
7. Vilma Peltokangas 12,09
8. Julia Jänkä  12,41
9. Inka-Nella Louhula 12,69
10. Aada Lassila 13,47


T9 Pituushyppy
1. Sini Anttila  2,84 (2,81)
2. Selina Peltokangas 2,84 (2,73)
3. Inka Lakanen 2,64
4. Essi Ylönen  2,51
5. Vilma Peltokangas 2,28
6. Aada Lassila 1,98
7. Inka-Nella Louhula 1,90
8. Helka A. Kytölä 1,70


P9 60m
1. Onni Riihimäki 10,85
2. Lasse Poikola 11,00
3. Eemeli Kirvesmäki 11,03
4. Aaro Aho  11,09
5. Taavi Mäkelä 11,47
6. Niklas Kytölä 11,84
7. Samuel Kinnunen 12,97


P9 Kuula
1. Jonne Kellokoski 5,87
2. Aaro Aho  5,60
3. Onni Riihimäki 4,77
4. Taavi Mäkelä 4,34
5. Eemeli Kirvesmäki 4,02
6. Lasse Poikola 3,61 
7. Samuel Kinnunen 2,54


T11 60m
1. Jonna Toivonen 9,53
2. Veera Anttila 9,83
3. Anniina Toivonen 10,00
4. Olivia Riihimäki 10,03
5. Heta Kivelä  10,85
6. Miia Aho   10,93
7. Jenni Kellokoski 11,00
8. Veera Vikman 11,28
9. Laura Peltokangas 11,44
10. Viivi Kivelä  11,50
11. Liia Arkkukangas 12,66
12. Kristiina Kytölä 13,16


T11 Pituushyppy
1. Jonna Toivonen 3,93
2. Veera Anttila 3,53
3. Anniina Toivonen 3,32
4. Miia Aho  2,93
5. Heta Kivelä  2,70
6. Viivi Kivelä  2,55
7. Veera Vikman 2,46
8. Laura Peltokangas 2,32
9. Kristiina Kytölä 2,13
10. Liia Arkkukangas 1,90


P11 60m
1. Oiva Riihimäki 9,37
2. Joakim Mäkelä 10,08


P11 Kuula
1. Oiva Riihimäki 6,38

Yöjuoksun voittaja Jussi-Pekka Lemettinen JK-U:sta näytti vauhtia heti kisan alkumetreillä
Kisa voitosta oli tasainen ja palkintosijoille yltäneet Aki Tikkakoski Vetu sekä Tuomas Huopana PerhKi vetävät henkeä maalissa
 

 Yöjuoksun tulokset +kuvat 

Matti Peltoniemen raportti Yöjuoksusta Kaustisen Pohjan-Veikkojen sivuilla

 

Onnittelut Teijalle ennätyksestä!

Karjalainen

Joensuun Areenalla juostava 12 tunnin Joensuu Night Run käynnistyi lauantai-iltana kello 20. Ultrajuoksuseura Sisun järjestämään juoksuun starttasi runsaat 80 osallistujaa.

Juoksijat juoksevat mondo-pinnotteista 324 metrin sisärataa yhteen suuntaan kolmen tunnin ajan, jonka jälkeen suunta vaihtuu. Juoksuaikaa on sunnuntaihin aamukahdeksaan asti.

- Olemme päätyneet 12 tunnin juoksuun, sillä 24 tunnin juoksu on jo olemassa Espoossa. Ei toista samanlaista hallijuoksua tarvita, seuran puheenjohtaja Jari Soikkeli kertoo.

Naisten ennakkosuosikki on Perhon Kiriä edustava Teija Honkonen, joka juoksi Suomen ennätyksen, lähes 123 kilometriä, Kokkolassa keväällä.

-  Ei tänne voi tulla patsastelemaan millään kevään tuloksella, Honkonen kuittaa.

Valmisteluviikko ei ole sujunut odotusten mukaisesti. Takana on 10 kilometrin lenkki edellisviikolta. Tavoite Joensuussa on juosta 120 kilometriä.

-  En ole mikään iltalähtöihminen enkä varsinkaan sisäratajuoksija, Honkonen kertoo.

Puoli vuotta sitten naisten SE:n ulkona asvaltilla juossut Perhon Kirin Teija Honkonen paransi matkaansa Joensuun sisähallissa peräti neljä kilometriä. Honkosen uudeksi Suomen ennätykseksi kirjattiin 126,713 kilometriä.

-  Täytyy sanoa, että itku tuli, kun kisa päättyi. Tämä meni käsittämättömän hyvin. Kiitos kuuluu hyvälle huollolle, eli miehelleni Marko Honkoselle sekä kisan järjestäjille, erinomaisessa iskussa ollut Honkonen hehkutti 12-tuntisen juoksunsa jälkeen sunnuntaiaamuna kello kahdeksan.

Tulokset:

Naiset 1. 48 Teija Honkonen N Perhon Kiri 126.713 kilometriä
2. 13 Heli Lehtinen N45 FMR 117.8649 361 11:58:52.7
3. 29 Satu Husu N45 Endurance 111.4332 341 11:58:27.8 4. 40 Sointu Hyttinen N50 UltraSisu 110.3932 338 11:58:47.3 5. 39 Inka Volotinen N40 UltraSisu 108.8175 333 11:58:34.3 6. 38 Sanna Viitanen N40 Samba Trail Running Club 105.0978 322 11:59:09.7 7. 60 Anu Ossberg N40 Team Rahola 102.5471 314 11:58:46.4 8. 37 Jaana Thorström N50 Endurance 101.0414 309 11:58:13.8 9. 32 Annarita Koli N Endurance 100.9204 309 11:59:01.2 10. 51 Elke Nykänen N45 KPK 24/7 100.7734 309 11:59:54.6 11. 42 Merja Kukkonen N45 100.2638 307 11:58:59.4 12. 30 Henna Karhu N Rantakylän Rimpuilijat 94.789 290 11:58:46.5 13. 33 Mari Maier N Northern Trail Runners 94.4937 289 11:58:26.6 14. 34 Tanja Mäenpää N45 Häjyt 84.5666 259 11:59:30.9 15. 28 Kaija Hattunen N40 UltraSisu 79.1729 242 11:58:52.9 16. 31 Jaana Karttunen N UltraSisu 77.7786 238 11:58:58.2 17. 49 Aura Räty N60 UltraSisu 76.1709 233 11:59:10.0 18. 41 Tuula Martiskainen N45 UltraSisu 55.8591 171 7:21:59.9 19. 36 Sirkka Särkioja N55 Endurace 55.5337 170 5:17:03.5 20. 62 Kaisa Pesonen N KarSu 43.8216 134 5:26:06.5 21. 43 Helena Aronen N55 RRR 42.195 129 5:26:31.2 22. 27 Anne Alanen N40 Endurance 41.5443 127 4:24:28.0