Tuloksia

Ylivieskan painikisoista 10.5.2019 kolme mitalia. 1. Veeti Saarijärvi A 37kg,. 2. Elia Mäkelä A 23kg . 3. Eeti Mäkelä A 40kg, 4.Iida Mäkelä T 17 62 kg.
Vaajakosken painit painittu. Kuvassa Perhon kirin joukkue.
Lauri karjalainen 1. Leevi Louhula 2. Onni Mäkelä 2. Iida Mäkelä 2. Aatu Karjalainen 4. Eeti Mäkelä 4.
Kooste tuloksista:
OP Keski-Suomi painiturnaus
Vaajakoski, 2.3.2019
Tulokset Perhon Kirin painijoiden osalta:
45 kg Karhunpennut (4 Osallistujaa) 1. Viljami Wallden Järvenpään Voimailijat 2. Eemeli Raivo Tampereen Painiseura 3. Alvar Flink Harjun Woima 4. Eeti Mäkelä Perhon Kiri
40 kg Pojat 17v (4 Osallistujaa) 1. Aapo Hakala Vaasan Voima-Veikot 2. Lauri Perkka Ilmajoen Kisailijat 3. Arnas Samuilis Alavuden Urheilijat 4. Aatu Karjalainen Perhon Kiri
65 kg Pojat 17v (3 Osallistujaa) 1. Nestori Mannila Ylistaron Kilpa-Veljet 2. Onni Mäkelä Perhon Kiri 3. Anssi Järvinen Kuortaneen Kunto
80 kg Pojat 17v (4 Osallistujaa) 1. Matias Tuukkanen Vaajakosken Kuohu 2. Leevi Louhula Perhon Kiri 3. Leevi Simojoki Ylä-Tikkurilan Kipinä 4. Lauri Pikkarainen Joensuun Voimailukerho
67 kg Miehet (2 Osallistujaa) 1. Lauri Karjalainen Perhon Kiri 2. Joonas Perkka Ilmajoen Kisailijat
57 kg Tytöt 17v (2 Osallistujaa) 1. Anna Ahonen Kurun Ryhti 2. Iida Mäkelä Perhon Kiri

Painin salikisat Perhossa keskiviikkona 25.10.2017 klo 17.30-19.00 Kokkonevan painisalilla.

Tulokset

Koululaiset 30 kg                        6 osallistujaa

  1. Miko Nukari
  2. Miro Kivijärvi
  3. Eikka Mäkelä
  4. Peter Vehkalampi
  5. Toni Jääskeläinen
  6. Akseli kellokoski

Koululaiset 32 kg                        4 osallistujaa

  1. Nuutti Mäkelä
  2. Santeri Kellokoski
  3. Janeliina Natunen
  4. Antti-Kalevi Takala

Koululaiset 34 kg                        2 osallistujaa

  1. Saana Vehkalampi
  2. Samuel Kytölä

Koululaiset 37 kg                        3 osallistujaa

  1. Niklas Natunen
  2. Eeti Mäkelä
  3. Juho Jääskeläinen

Koululaiset 40 kg                        2 osallistujaa

  1. Leevi Mäkelä
  2. Aleksi Takala

 

Perhon Kirin painin salikisat pidettiin keskiviikkona 25.10.2017 Kokkonevan painisalilla. Innokkaita painijoita mukaan ilmoittautui 17. Kisassa painittiin viidessä sarjassa 40 kiloisiin asti. Seuran isommat painijat olivat apuna kisojen järjestelyissä ja he näyttivät mallia, mistä ottelun pisteitä saadaan. Alussa tuomarit kertoivat painikisojen säännöistä. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

22.1.2011 Laihia
Ikäkausikilpailut

Järjestäjä: Laihian Luja

Osanottajia 132, Seuroja 14, Otteluita 194.

17-vuotiaat:
48 kg: 1) Tuomas Fors NJ, 2) Jussi Mehtälä ViVo.
60 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Sampo Pasanen SPM.
68 kg: 1) Jarmo Hautala SPM.

14-vuotiaat
38 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Valtteri Loppi IK.
41 kg: 1) Miika Lähdesmäki IK, 2) Jiri Sarvela SPM, 3) Robert Mäntyniemi KaKa, 4) Toni Vesteri AU, 5) Joona Härö ViVo.
45 kg: 1) Harri Nousiainen KaKa, 2) Antti Väli-Torala IK, 3) Antti Ketola LAVI, 4) Teijo Raiskio YKV.
52 kg: 1) Henri Alasaari KaKa, 2) Jere Hyvärinen LaVi.
58 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 2) Jaakko Viirimäki VäVi.

12-vuotiaat
28 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Jere Salmi VVV.
31 kg: 1) Santeri Korpela IK, 2) Aleksi Seppälä LaihLu, 3) Jonathan Helander VVV, 4) Juuso Jokinen YKV.
33 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jussi Autio SPM, 3) Jami Niemelä PeKi, 4) Valtteri Moilanen IK, 5) Konsta Uotila YKV.
35 kg: 1) Miikka Alasaari KaKa, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Vilho Yli-Hannuksela IK, 4) Juho Louko YKV, 5) Erno Puska LaihLu.
38 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Riku Sten VVV, 3) Matias Yli-Talonen KaKa, 4) Manu-Jussi Kannosto IK.
40 kg: 1) Niko Nevanperä IK, 2) Joona Alamikkelä ViVo, 3) Kalle Palssi LaihLu.
51 kg: 1) Aleksanteri Sutinen SPM, 2) Niko Vuorenmaa LaihLu.
60 kg: 1) Eemeli Pikkusaari LaihLu, 2) Jesse Mikkonen AU.

10-vuotiaat
28 kg: 1) Lauri Perälä LaVi, 2) Ossi Mehtälä ViVo, 3) Roope Saari KuKu, 4) Ville Saari KuKu.
31 kg: 1) Eemeli Moilanen IK, 2) Aapo Pasanen SPM, 3) Roope Issakoff IK, 4) Jere Siipola LaihLu, 5) Otto Sarvela SPM, 6) Aku Latva-Hoppala IK.
32 kg: 1) Jere Suojanen NJ, 2) Joona Vuoti ViVo, 3) Tomi Loukola YKV, 4) Nooa Koivuranta SPM, 5) Juho Kangas LaVi.
35 kg: 1) Eetu Paananen ViVo, 2) Perttu Blomgren LaVi, 3) Ville Nousiainen SPM, 4) Jimi Ahola VaaTo.
39 kg: 1) Mikko Koivisto IK.

8-vuotiaat
29 kg: 1) Samo Meritähti SPM, 2) Nestori Mannila YKV, 3) Anssi Mehtälä ViVo.

Aloittelijat
19 kg: 1) Vallu Mäntymäki VaaTo, 2) Esteban Kaya VaaTo,
22 kg: 1) Samuel Mantila VVV, 2) Lauri Häkkilä KuKu, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Hugo Lehtimäki La Ve, 5) Samuli Pihlaja SPM.
24 kg: 1) Vexi Jussila KaKa, 2) Veeti Tuuri SPM, 3) Lauri Hakomäki VVV, 4) Hugo Hautamäki LaihLu, 5) Teemu Leppikorpi VaaTo.
26 kg: 1) Juho Takamaa IK, 2) Harri Kalervo LaihLu, 3) Jedi Lönn LaihLu, 4) Oskari Rintamäki VVV, 5) Onni Rintamäki YKV, 6) Elias Lyyski LaihLu.
28 kg: 1) Oskari Moilanen IK, 2) Petrus Mäenpää VaaTo, 3) Luka Hietala NJ, 4) Tino Ala-Luhtala LaihLu, 5) Akseli Lyyski LaihLu.
29 kg: 1) Patrik Huhtala LaVi, 2) Niilo Lahdensuo LaVi, 3) Mohammed Zerfa YKV, 4) Panu Blomgren LaVi, 5) Oskari Niemi LaihLu.
30 kg: 1) Janne Koivisto IK, 2) Veeti Näppä SPM, 3) Konsta Hietala VaaTo, 4) Niklas Huhtala LaVi, 5) Elias Uotila YKV.
32 kg: 1) Timoteus Kivikangas LaVe , 2) Oskari Koski LaVi , 3) Olli Kantola VaaTo.
33 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala PeKi , 3) Luka Louhula PeKi.
35 kg: 1) Pietu Rantala LaihLu, 2) Leevi Louhula PeKi, 3) Erkki-Antti Laurila LaVi.
43 kg: 1) Topias Hakomäki LaVi, 2) Aleksi Kaunismäki LaihLu.
48 kg:1) Petteri Pohjanniemi VVV, 2) Onni Hallamaa SPM.

Tytöt:
22 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe, 2) Senni Korpela IK, 3) Maija Kujala YKV.
29 kg: 1) Riina Koivuniemi IK, 2) Lotta Mäenpää VaaTo.
35 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Emma Kujala YKV, 3) Tuuli Ropponen IK, 4) Rosa Hietikko SPM, 5) Julia Autio SPM.
41 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Annimari Aho AU.
54 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Serafia Mannila YKV, 3) Wilhelmina Karlsberg LaVi.
59 kg: 1) Hanna Väli-Torala IK.

SEUROJENVÄLISET PISTEET:
1) Ilmajoen Kisailijat 122, 2) Seinäjoen Painimiehet 79, 3) Lapuan Virkiä 70, 4) Laihian Luja 56, 5) Ylistaron Kilpa-Veljet 42, 6) Vaasan Voima-Veikot 39, 7) Vaasan Toverit 39, 8) Kauhajoen Karhu 32, 9) Vieskan Voima 32, 10) Perhon Kiri 24, 11) Lappajärven Veikot 21, 12) Nurmon Jymy 16, 13) Alavuden Urheilijat 13, 14) Kuortaneen Kunto 12.

 

4.12.2010 Ähtäri
Ossi Hagmanin muistopainit

Järjestäjä: Inhan Taimi

Pojat
28 kg: 1) Tuomas Peltokorpi JyPÄ , 2) Juuso Sarkkinen HWJ, 3) Niilo Lahdensuo LaVi.
30 kg: 1) Jonni Sarkkinen HWJ, 2) Lauri Perälä KvaPM.
32 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Erik Leikkari AU, 4) Juho Kangas LaVi, 5) Emil Lehtimäki LaVe, 6) Niilo Seppänen HWJ.
35 kg: 1) Vilho Laukkarinen JyPÄ, 2) Ville Nousiainen SPM, 3) Sophan Sattari, 4) Antti Virokannas JyPÄ, 5) Miska Leikkari AU.
38 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Perttu Blomgren LaVi.
42 kg: 1) Artjom Shapralov PeKi, 2) Sami Keskinen MäVa.
46 kg: 1) Alex Lehtimäki LaVe.
50 kg: 1) Miki Niemelä PeKi.
54 kg: 1) Henri Kortesoja LaVi, 2) Christian Nieminen JyPÄ.
58 kg: 1) Juha Moisio JyPÄ, 2) Jesse Mikkonen AU, 3) Matti Vapola InTai.
63 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Mauno Salmela PeKi.

Aloittelijat
23 kg: 1) Lauri Häkkilä KuKu, 2) Vilma Lehtimäki LaVe, 3) Vili Nieminen MäVa, 4) Jussi Vapola InTai, 5) Hugo Lehtimäki LaVe.
27 kg: 1) Eetu Kettunen HWJ, 2) Roope Saari KuKu, 3) Leevi Kytönen InTai, 4) Santeri Rantavaara LaVi, 5) Peetu Mäkinen InTai.
27,5kg: 1) Santtu Vehkala SuoU, 2) Ville Saari KuKu, 3) Atte Järvinen AU, 4) Konsta Uurinmäki LaVi.
32 kg: 1) Vilho Luoma LaVi, 2) Patrik Huhtala LaVi, 3) Oskari Koski LaVi, 4) Erkki-Antti Laurila LaVi.

Tytöt:
? Annamaria Aho AU

Seuroja 13, painijoita 48, 0tteluita 68, Erityispalkinto ja –maininta: Lauri Häkkilä, Kuortaneen Kunto.

13.11.2010 Lapua
Kankuri Cup

Järjestäjä: Lapuan Virkiä

Painijoita 152, 168 ottelua

Pojat
26 kg: 1) Lauri Perälä KvaPM, 2) Ville Rantala JaJa, 3) Joona Mustikkamaa SPM.
28 kg: 1) Pyry Lipponen KaJu, 2) Nestori Mannila YKV, 3) Otto Louko YKV.
31 kg: 1) Tomi Loukola YKV, 2) Emil Lehtimäki LaVe, 3. Juho Kangas LaVi.
31,5 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Erik Leikkari AU.
32 kg: 1) Vilho Yli-Hannuksela IK, 2) Joni Komppa YKV, 3) Jami Niemelä PeKi .
33 kg: 1) Ville Nousiainen SPM, 2) Jere Suojanen NJ, 3) Niilo Talvitie LaVi.
33,5 kg: 1) Juho Louko YKV, 2) Jussi Autio SPM, 3) Konsta Uotila YKV.
35,5 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Santeri Latvala LaVi.
36 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Miika Alasaari NJ, 3) Niko Nevanperä IK.
37 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Mikko Koivisto IK, 3) Miska Leikkari AU.
37,5 kg: 1) Manu-Jussi Kannosto IK, 2) Saku-Matti Hakomäki NJ.
39 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Miika Lähdesmäki IK, 3) Valtteri Loppi IK.
40 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Milad Gardniya KaJu, 3) Tomi Rusanen KaJu.
42,5 kg: 1) Niko Erkkola IK, 2) Antti Ketola LaVi, 3) Antti Väli-Torala IK.
43,5 kg: 1) Teijo Raiskio YKV, 2) Matti Keisala IK.
49,5 kg: 1) Artturi Miilumäki AU, 2) Jussi-Matti Ylimäki IK, 3) Henri Kortesoja LaVi.
50 kg: 1) Niko Vuorenmaa LaihLu, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Tuukka Härkönen KaJu,
52 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Henri Alasaari NJ, 3) Jere Hyvärinen LaVi.
56 kg: 1) Ossi Raudaskoski IK, 2) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 3) Eero Lehtinen KankU.
56,5 kg: 1) Juuso Latvala IK, 2) Joel Lahdensuo LaVi, 3) Tuomo Autio AK.
58 kg: 1) Urho Hietaniemi AU, 2) Jesse Mikkonen AU, 3) Aatu Kiikka YKV.
60 kg: 1) Vili Ropponen IK, 2) Arto Koskinen JaJa.
63 kg: 1) Keijo Hietikko JaJa, 2) Lauri Louhula PeKi.
74 kg: 1) Kari Koskinen JaJa.
88 kg: 1) Jussi Kotala LaVi, 2) Lauri Lehtinen KankU.

Tytöt
22 kg: 1) Vilma Lehtimäki LaVe, 2) Senni Korpela IK, 3) Maija Kujala YKV.
32,5 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Emma Kujala YKV, 3) Rosa Hietikko SPM.
36 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Annimaria Aho AU, 3) Anna Peltola LaVe.
41 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Mirella Lipasti IK.
50 kg: 1) Heli Moliis KaJu, 2) Heidi Kiikka YKV.
52 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Serafia Mannila YKV, 3) Noora Korpi YKV.

Aloittelijat
21 kg: 1) Lauri Häkkilä KuKu, 2) Aleksi Autio SPM, 3) Hugo Lehtimäki LaVe.
23 kg: 1) Joona Nivukoski IK, 2) Lauri Hakomäki VVV, 3) Taneli Seppälä LaVi.
24 kg: 1) Juho Takamaa IK, 2) Juho Kortesniemi NJ.
26 kg: 1) Roope Saari KuKu, 2) Leevi Kytönen InTa, 3) Ville Saari KuKu.
26,5 kg: 1) Santeri Rantavaara LaVi, 2) Saku Saranpää SPM, 3) Konsta Uurinmäki LaVi.
27 kg: 1) Antti Manni SPM, 2) Samo Meritähti SPM, 3) Niilo Lahdensuo LaVi.
28 kg: 1) Patrik Huhtala LaVi, 2) Sisu Jaakkola LaVi, 3) Eero Hjelt LaVi.
28,5 kg: 1) Roope Issakoff IK, 2) Veeti Näppä NJ, 3) Zerfa Mohammed YKV
30 kg: 1) Nuutti Salo LaVi, 2) Jasper Kari LaVi, 3) Oskari Koski LaVi.
30,5 kg: 1) Oskari Tattari LaVi, 2) Vilho Luoma LaVi, 3) Niklas Huhtala LaVi.
31 kg: 1) Nooa Koivuranta SPM, 2) Aapo Viitala IK, 3) Oskari Käpyaho LaVi.
33 kg: 1) Topias Maunuksela IK, 2) Tuomas Hakala SPM, 3) Valtteri Viitala PeKi.
34 kg: 1) Perttu Blomgren LaVi, 2) Erkki-Antti Laurila LaVi, 3) Leevi Louhula PeKi.
37 kg: 1) Joonas Korkiakoski JaJa, 2) Pasi Kesti KaJu, 3) Teemu Seppälä LaVi.
40 kg: 1) Artjom Shapovalov PeKi, 2) Jerry Kojola LaVi.
44 kg: 1) Iivari Isoniemi IK, 2) Eetu Haanpää JaJa.
57 kg: 1) Leevi Lemponen LaVi, 2) Matti Vapola InTa.

Paras aloittelija: Lauri Häkkilä KuKu
Paras tyttöpainija: Jenna Kiikeri YKV
Paras poikapainija: Vilho Yli-Hannuksela IK

Tulokset toimitti
Mari Tuulensuu

Perhon Kirin joukkue Ylivieskan paineissa 10.5.2014
Perhon mestaruuskisojen 1.1.2012 mitallistit, edestä oik. Roope Peltokangas, Aatu karjalainen, Veeti Saarijärvi,kesk. oikialta Aki Voutila, Leevi Louhula, Luka Louhula, takaa oik. Lauri Louhula, Lauri Karjalainen, Artjon Shapopalov, Jami Niemelä
Tiukkaa vääntöä Veeti saarijärvellä sinisissä ja Aatu Karjalainen punaisissa
Lauri ja Arjom tositoimissa
Kohta lähtee, Artjom punaisissa ja Jami sinisissä
Onnistumisen riemua Vähässäkyrössä loppiaisena 2010

Iida Mäkelä palkintopallilla Kajaaanissa 17.5.2014. KLL hopeaa, sarjassa kr tytöt 13v 48 kg
Iida Mäkelä
Leevi Louhula palkintopallilla Kajaanissa 18.5.2014. KLL pronssia, sarjassa kr pojat 13v 59 kg.
Leevi Louhula

Painin salikisat Perhossa keskiviikkona 25.10.2017 klo 17.30-19.00 Kokkonevan painisalilla.

Tulokset

Koululaiset 30 kg                        6 osallistujaa

  1. Miko Nukari
  2. Miro Kivijärvi
  3. Eikka Mäkelä
  4. Peter Vehkalampi
  5. Toni Jääskeläinen
  6. Akseli kellokoski

Koululaiset 32 kg                        4 osallistujaa

  1. Nuutti Mäkelä
  2. Santeri Kellokoski
  3. Janeliina Natunen
  4. Antti-Kalevi Takala

Koululaiset 34 kg                        2 osallistujaa

  1. Saana Vehkalampi
  2. Samuel Kytölä

Koululaiset 37 kg                        3 osallistujaa

  1. Niklas Natunen
  2. Eeti Mäkelä
  3. Juho Jääskeläinen

Koululaiset 40 kg                        2 osallistujaa

  1. Leevi Mäkelä
  2. Aleksi Takala

 

Perhon Kirin painin salikisat pidettiin keskiviikkona 25.10.2017 Kokkonevan painisalilla. Innokkaita painijoita mukaan ilmoittautui 17. Kisassa painittiin viidessä sarjassa 40 kiloisiin asti. Seuran isommat painijat olivat apuna kisojen järjestelyissä ja he näyttivät mallia, mistä ottelun pisteitä saadaan. Alussa tuomarit kertoivat painikisojen säännöistä. 

 

 

 

 

 

 

 

Laihian Kankuri-cupin, suomi Cupin osakilpailu 1.11.2014

 

Perhosta mukana oli kuuden hengen joukkue. 

 

 

Lauri Karjalainen paini kahdessa sarjassa. Pojat 17v 58 kg voittaen sarjan ja hän paini myös miesten sarjassa hopealle. Veijo karjalainen pojat 17 v 63 kg 5. sija. Tiitus Mäkelä pojat 17v 46 kg 4. sija. Leevi Louhula pojat 17v 58 kg 7. sija. Onni Mäkelä pojat yli 9 v 33 kg 1. sija. Pojat alle 9v 27 Aatu Karjalainen 3.sija.

 

 

 

assa hopealle. Veijo karjalainen pojat 17 v 63 kg 5. sija. Tiitus Mäkelä pojat 17v 46 kg 4. sija. Leevi Louhula pojat 17v 58 kg 7. sija. Onni Mäkelä pojat yli 9 v 33 kg 1. sija. Pojat alle 9v 27 Aatu Karjalainen 3.sija.

 

Kaikki tulokset www.painiliitto.net/tulokset

 

 

 

 

 

 

Painituloksia: Koululiikuntaliiton mestaruuspainit, Kajaani

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut, kreikkalais-roomalainen painimuoto

 

Kajaani, 17.-18.5.2014

Pojat 13 vuotta

 28 kg: 1) Sampo Varpio Porvoo, 2) Veeti Tuuri Seinäjoki, 3) Vikke Tarkkio Pori, 4) Jami Flinkman Helsinki, 5) Juuso Porri Pori, 6) Veeti Salovaara Ilmajoki

 30 kg: 1) Akseli Erkkola Sipoo, 2) Jesse Tyni Vaasa, 3) Teo Laitila Vantaa, 4) Veeti Pulkkinen Taipalsaari, 5) Leevi Joutsenlahti Pori, 6) Rasmus Heikura Liminka

 32 kg: 1) Juho Takamaa Ilmajoki, 2) Akseli Orava Kaarina, 3) Jesse Mäkelä Hamina, 4) Aleksi Lindeman Imatra,5) Veeti Laakso Kotka, 6) Arttu Suhonen Oulu

 35 kg: 1) Tino Ojala Helsinki, 2) Nestori Mannila Seinäjoki, 3) Kasperi Kauhanen Porvoo, 4) Henrik Kettunen Tornio, 5) Oskari Miettinen Sodankylä, 6) Veeti Näppä Seinäjoki

 38 kg: 1) Miko Elkala Lahti, 2) Jonni Sarkkinen Jyväskylä, 3) Joonas Perkka Ilmajoki, 4) Ilari Kurunsaari Seinäjoki, 5) Juho Lamberg Jyväskylä, 6) Anssi Lampinen Ylöjärvi

 42kg: 1) Joona Mustonen Nurmijärvi, 2) Riki Leskinen Järvenpää, 3) Eetu Pulliainen Helsinki, 4) Nooa Parviainen Jyväskylä, 5) Ron Siren Kotka, 6) Joona Vuoti Oulainen

 47 kg: 1) Jimi Ahola Mustasaari, 2) Riku Suhonen Laukaa, 3) Tomi Loukola Seinäjoki, 4) Topias Saari Heinola, 5) Evert Rosenström Vantaa, 6) Wiljami Kartila Tampere

 53 kg: 1) Aleksi Simojoki Turku, 2) Eemeli Ruusila Järvenpää, 3) Antti Haanpää Kerava, 4) Jiri Toiva Vantaa, 5) Tino Lotvonen Muhos

 59 kg: 1) Patrick Österlund Porvoo, 2) Akseli Salin Helsinki, 3) Leevi Louhula Perho, 4) Niki Zitron Kouvola, 5) Teemu Sinervö Vesilahti, 6) Vexi Puurtinen Lahti

66 kg: 1) Joni Pahikainen Oulu, 2) Niko Karinkanta Tampere

 

Pojat 16 vuotta

 42 kg: 1) Jussi Autio Seinäjoki, 2) Henri Halonen Tornio, 3) Elias Salmela Rovaniemi, 4) Ville Jaskari Helsinki, 5) Aaron Karasti Lappeenranta, 6) Werneri Pudas Alavieska

 46 kg: 1) Aleksi Seppälä Laihia, 2) Teemu Laurila Kouvola, 3) Emil Huovila Kouvola, 4) Arttu Lähde Vaasa, 5) Tiitus Mäkelä Vimpeli, 6) Väinö Nuutinen Imatra

 50 kg: 1) Joni Komppa Seinäjoki, 2) Santeri Korpela Ilmajoki, 3) Kalle Starck Kuopio, 4) Sasu Takko Vantaa, 5) Arsi Martikainen Vantaa, 6) Lauri Korkee Vantaa

 54 kg: 1) Sami Arrasvuori Tampere, 2) Mika Tarkkanen Laihia, 3) Konsta Kvist Kajaani, 4) Onni Turunen Porvoo, 5) Eetu Saukkosaari Seinäjoki, 6) Lauri Karjalainen Kyyjärvi

 58 kg: 1) Arthur Chamba Kotka, 2) Valtteri Loppi Kurikka, 3) Otto Ketonen Ilmajoki, 4) Antti Väli-Torala Ilmajoki, 5) Veeti Leskinen Vantaa, 6) Tuukka Härkönen Kajaani

 63 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoki, 2) Milad Gardniya Kajaani, 3) Roger Ahlgren Imatra, 4) Roni Puustelli Loviisa, 5) Iivari Isoniemi Ilmajoki, 6) Ko Reh Kotka

 69 kg: 1) Elias Tyystälä Kemi, 2) Niko Gardemeister Kouvola, 3) Antti Ketola Lapua, 4) Jarkko Iltanen Akaa, 5) Riku Pasanen Äänekoski, 6) Aaro Mäki-Jouppila Ilmajoki

 76 kg: 1) Arvi Savolainen Lahti, 2) Ville Salo Tampere, 3) Juho Pahikainen Oulu, 4) Paavo Porkka Nokia, 5) Jere Hyvärinen Lapua, 6) Aatu Kiikka Seinäjoki

 85 kg: 1) Toni Lindholm Hyvinkää, 2) Leo Flinkman Askola, 3) Roope Viitanen Tampere, 4) Arttu Mutanen Vantaa, 5) Leevi Lindroos Tampere

 

Pojat 20 vuotta:

 60 kg: 1) Leevi Ukkola Oulu, 2) Miika Lähdesmäki Ilmajoki, 3) Joel Lahdensuo Lapua, 4) Toni-Pekka Järvinen Varkaus, 5) Ilmari Putula Kuortane, 6) Santeri Maijala Keminmaa

 66 kg: 1) Matias Lipasti Ilmajoki, 2) Santtu Pekkala Sodankylä, 3) Tomi Eronen Kotka, 4) Matias Tyystälä Kemi, 5) Juuso Latvala Ilmajoki, 6) Paavo Rantanen Imatra

 74 kg: 1) Niko Erkkola Ilmajoki, 2) Miska Suhonen Jyväskylä, 3) Tommi Räsänen Oulu, 4) Roni Väliheikki Kurikka

84 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela Kauhava, 2) Iiro Piippo Jyväskylä, 3) Juho Moisio Jyväskylä

96 kg: 1) Simo Karinkanta Tampere

 

Tytöt 13 vuotta

 

 28 kg: 1) Olga Ahokangas Kokkola, 2) Viivi Raudasoja Rovaniemi, 3) Tuuli Lampinen Ylöjärvi, 4) Aliisa Luostarinen Kokkola, 5) Maija Kujala Seinäjoki, 6) Nella Honkaniemi Ylöjärvi

30 kg: 1) Veera Lehtimäki Vimpeli, 2) Emmi Kiljunen Lahti

34 kg: 1) Mira Rasinkangas Muhos, 2) Aliisa Tuomi Akaa, 3) Vilma Lehtimäki Vimpeli, 4) Venla Salmela Ylivieska, 5) Jutta Pohjola Muhos, 6) Ronja Heikkinen Kajaani

40 kg: 1) Oona Partanen Kajaani, 2) Varpu Saari Ylivieska, 3) Ronja Saarenpää Muhos, 4) Miia Auniola Oulu, 5) Aino Veijola Ii, 6) Aada Pyy Kajaani

48 kg 3: 1) Venla Peltola Miehikkälä, 2) Iida Mäkelä Vimpeli, 3) Elli Tuomi Akaa

 

Tytöt 20 vuotta

 

48 kg: 1) Annimari Aho Kuortane, 2) Elisa Kiljunen Lahti)

55 kg: 1) Janika Vakkila Kuortane, 2) Serafia Mannila Seinäjoki, 3) Jaana Väli-Torala Ilmajoki, 4) Sini Pykäläinen Kouvola, 5) Emma Järvinen Varkaus, 6) Tiina Karvinen Joensuu

67 kg: 1) Henna Tarkkanen Vaasa, 2) Noora Korpi Seinäjoki, 3) Maiju Siltala Kouvola, 4) Katri Minkkinen Muurame



Kansainvälinen MYHI-Turnaus Ilmajoella 22.2.2014. Kuuden painijan porukalla saatiin kolme mitalia. Aatu Karjalainen kultaa. Tiitus Mäkelä kultaa. Leevi Louhula hopeaa, voittajan kanssa samoilla pisteillä. Lauri Karjalainen kuudes. Aleksi Hämäläinen ja Onni Mäkelä karsiutuivat välierissä. Myhi-turnaus Ilmajoki, 22.2.2014 66 kg Juniorit 20 v. (8 Osallistujat) 1. Sakke Purolainen KOOVEE Tampere 2. Madis Naarits BK Thor DEN 3. Lauri Mähönen Lapin Veikot 4. Miikka Majasaari Vähäkyrön Viesti 5. Arttu Kalliolevo Porin Paini-Miehet 6. Juuso Latvala Ilmajoen Kisailijat 7. Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu 8. Santtu Pekkala Lapin Veikot 74 kg Juniorit 20 v. (8 Osallistujat) 1. Vili Ropponen Ilmajoen Kisailijat 2. Roni Purolainen KOOVEE Tampere 3. Niko Erkkola Ilmajoen Kisailijat 4. Rasmus Peltola Vaajakosken Kuohu 5. Tero Halmesmäki Hyvinkään Painiklubi 6. Matias Tyystälä Kemin Into 7. Frederik Lehman BK Thor DEN 8. Julius Tärnklev Umeå Brottning SWE 84 kg Juniorit 20 v. (4 Osallistujat) 1. Mark Kjaep BK Thor DEN 2. Eynar Abulov BK Thor DEN 3. Toni Metsomäki Ilmajoen Kisailijat 4. Joni Järvinen Kemin Into 28 kg Pojat 17 v. (3 Osallistujat) 1. Vikke Tarkkio Porin Paini-Miehet 2. Aapo Hakala Kauhajoen Karhu 3. Jimi Väätäinen Vieskan Voima 30 kg Pojat 17 v. (6 Osallistujat) 1. Akseli Erkkola Helsingin Paini-Miehet 2. Veeti Tuuri Seinäjoen Paini-Miehet 3. Rasmus Heikura Oulun Pyrintö 4. Eemeli Mikkola Porin Paini-Miehet 5. Nino Oksanen Turun Voimamiehet 6. Veli-Matti Aikio Lapin Veikot 33 kg Pojat 17 v. (7 Osallistujat) 1. Juho Takamaa Ilmajoen Kisailijat 2. Jesper Björkemo Sundsvalls AIK SWE 3. Oskar Pettersson Sundsvalls AIK SWE 4. Aleksi Autio Seinäjoen Paini-Miehet 5. Arttu Suhonen Haukiputaan Heitto 6. Onni Rintamäki Ylistaron Kilpa-Veljet 7. Lauri Hakomäki Vaasan Voima-Veikot 36 kg Pojat 17 v. (9 Osallistujat) 1. Kasperi Kauhanen Porvoon Weikot 2. Joonas Perkka Ilmajoen Kisailijat 3. Anssi Järvinen Lapuan Virkiä 4. Jesse Mäenpää Mäntän Valo 5. Anssi Lampinen KOOVEE Tampere 6. Jedi Lönn Laihian Luja 7. Juho Lamberg Vaajakosken Kuohu 8. Oskari Miettinen Lapin Veikot 9. Oskari Rintamäki Vaasan Voima-Veikot 39 kg Pojat 17 v. (10 Osallistujat) 1. Niklas Öhlén Brännans IF SWE 2. Jere Salmi Vaasan Voima-Veikot 3. Nikolaj Mohammadi BK Thor DEN 4. Arttu Hakala Kauhajoen Karhu 5. Nestori Mannila Ylistaron Kilpa-Veljet 6. Kimi Mustonen Oulun Pyrintö 7. Elias Salmela Lapin Lukko 8. Harri Kalervo Laihian Luja 9. Pauli Järvinen Lapuan Virkiä 10. Matias Tuukkanen Vaajakosken Kuohu 42 kg Pojat 17 v. (6 Osallistujat) 1. Jussi Autio Seinäjoen Paini-Miehet 2. Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu 3. Wiljami Kartiala Tampereen Voimailijat 4. Jonas Møller BK Thor DEN 5. Nooa Parviainen Vaajakosken Kuohu 6. Tomi Loukola Ylistaron Kilpa-Veljet 46 kg Pojat 17 v. (9 Osallistujat) 1. Santeri Korpela Ilmajoen Kisailijat 2. Aleksi Seppälä Ilmajoen Kisailijat 3. Lukas Høier Jensen BK Thor DEN 4. Elmer Mattila KOOVEE Tampere 5. Roope Miettunen Kemin Into 6. Jimi Ahola Vaasan Toverit 7. Daniel Laitinen Tampereen Voimailijat 8. Niklas Moilanen Kemin Into 9. Aapo Viitala Ilmajoen Kisailijat 50 kg Pojat 17 v. (7 Osallistujat) 1. Mika Tarkkanen Ilmajoen Kisailijat 2. Joni Komppa Seinäjoen Paini-Miehet 3. Joonas Mört Turun Voimamiehet 4. Aleksi Simojoki Turun Voimamiehet 5. Waltteri Latvala Vaasan Voima-Veikot 6. Ville Pasanen Äänekosken Huima 7. Petteri Salmi Auramaan Painiseura 54 kg Pojat 17 v. (8 Osallistujat) 1. Matias Poutanen Auramaan Painiseura 2. Eetu Saukkosaari Ylistaron Kilpa-Veljet 3. Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat 4. Anton Niskanen Turun Voimamiehet 5. Aleksi Moskuvaara Lapin Veikot 6. Lauri Karjalainen Perhon Kiri 7. Imad Mouhamadi Vaajakosken Kuohu 8. Eemeli Ruusila Järvenpään Voimailijat 58 kg Pojat 17 v. (10 Osallistujat) 1. Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat 2. Eemeli Kunttu Turun Voimamiehet 3. August Ottesen BK Thor DEN 4. Valtteri Loppi Ilmajoen Kisailijat 5. Otto Ketonen Ilmajoen Kisailijat 6. Miika Lähdesmäki Ilmajoen Kisailijat 7. Samu Rajakangas Vaasan Voima-Veikot 8. Jarmo Leskelä Lapin Lukko 9. Jere Pasanen Äänekosken Huima 10. Jaakko Eskonen KOOVEE Tampere 63 kg Pojat 17 v. (6 Osallistujat) 1. Jere Korpela KOOVEE Tampere 2. Artjom Shapovalov KOOVEE Tampere 3. Riku Sten Vaasan Voima-Veikot 4. Niko Nevanperä Ilmajoen Kisailijat 5. Joonas Törmälehto Haukiputaan Heitto 6. Iivari Isoniemi Ilmajoen Kisailijat 69 kg Pojat 17 v. (11 Osallistujat) 1. Matias Lipasti Ilmajoen Kisailijat 2. Markus Kallio Turun Voimamiehet 3. Sasu Puska Nurmon Jymy 4. Elias Tyystälä Kemin Into 5. Riku Pasanen Äänekosken Huima 6. Markus Sihtola Ylä-Tikkurilan Kipinä 7. Roni Väliheikki Ilmajoen Kisailijat 8. Santeri Jussila Ilmajoen Kisailijat 8. Mauri Holopainen Kemin Into 10. Aaro Mäki-Jouppila Ilmajoen Kisailijat 10. Joni Pahikainen Haukiputaan Heitto 76 kg Pojat 17 v. (4 Osallistujat) 1. Konsta Mäenpää Ilmajoen Kisailijat 2. Juho Pahikainen Haukiputaan Heitto 3. Ville Salo Tampereen Voimailijat 4. Eetu Järvinen Kemin Into 85 kg Pojat 17 v. (2 Osallistujat) 1. Toni Metsomäki Ilmajoen Kisailijat 2. Otto Ojala Porin Paini-Miehet 28 kg Pojat yli 9 v. (9 Osallistujat) 1. Veeti Salovaara Ilmajoen Kisailijat 2. Arseij Smirnov Mäntän Valo 3. Riku Erkkola Ilmajoen Kisailijat 4. Hugo Lehtimäki Lappajärven Veikot 5. Joona Pietilä Haukiputaan Heitto 6. Arttu Raitila Ilmajoen Kisailijat 7. Vallu Mäntymäki Vaasan Voima-Veikot 8. Joona Kohtamäki Vaasan Toverit 8. Aku Ahokangas Kälviän Tarmo 33 kg Pojat yli 9 v. (13 Osallistujat) 1. Touko Ropponen Ilmajoen Kisailijat 2. Jesse Tyni Vaasan Voima-Veikot 3. Oscar Jakobsson Vaasan Voima-Veikot 4. Kalle Rajamäki Ylistaron Kilpa-Veljet 5. Erik Silm Kälviän Tarmo 6. Elias Tuomisto Seinäjoen Paini-Miehet 7. Atte Tammela Vieskan Voima 8. Nooa Lumilaakso Kälviän Tarmo 9. Eino Vuohijoki Vaasan Voima-Veikot 10. Elias Toivonen Vaasan Toverit 11. Onni Mäkelä Perhon Kiri 12. Aaro Kalliomaa Ylistaron Kilpa-Veljet 12. Rico Arkko Auramaan Painiseura 36 kg Pojat yli 9 v. (13 Osallistujat) 1. Juho Alasaari Laihian Luja 2. Tino Ala-Luhtala Laihian Luja 3. Veeti Kortehisto Nurmon Jymy 4. Johannes Nukarinen Laihian Luja 5. Viljami Siivola Lapin Lukko 6. Jimi Paavola Juupajoen Kamppailijat 7. Elias Rauma Vieskan Voima 8. Saku Saranpää Seinäjoen Paini-Miehet 9. Petteri Talala Ilmajoen Kisailijat 10. Birk Irgum Frech Umeå Brottning SWE 11. Jesse Tuomisto Ilmajoen Kisailijat 12. Lauri-Tapani Liikanen Juupajoen Kamppailijat 13. Oscar Fjällberg Umeå Brottning SWE 38 kg Pojat yli 9 v. (6 Osallistujat) 1. Ilari Kurunsaari Seinäjoen Paini-Miehet 2. Jesse Paavola Juupajoen Kamppailijat 3. Niko Säynäjäaho Haukiputaan Heitto 4. Markus Hirvi Kälviän Tarmo 5. Johannes Hilli Ilmajoen Kisailijat 6. Asser Salonen Mäntän Valo 42 kg Pojat yli 9 v. (5 Osallistujat) 1. Tiitus Mäkelä Perhon Kiri 2. Luka Hietala Nurmon Jymy 3. Niko Ala-Luhtala Laihian Luja 4. Zanjar Abdollahi Vaasan Toverit 5. Sameli Vähämaa Ilmajoen Kisailijat 48 kg Pojat yli 9 v. (6 Osallistujat) 1. Rikhard Åhlen Brännans IF SWE 2. Veeti Vähämaa Ilmajoen Kisailijat 3. Esador Salonen Mäntän Valo 4. Akseli Lyyski Laihian Luja 5. Elmeri Kinnari Ilmajoen Kisailijat 6. Kiertävä Lepovuoro Parittajan moka sorry 55 kg Pojat yli 9 v. (4 Osallistujat) 1. Christopher Mayer Muhoksen Voitto 2. Leevi Louhula Perhon Kiri 3. Santeri Sulisalo Lapin Veikot 4. Oliver Pietilä Kälviän Tarmo 22 kg Pojat alle 9 v. (6 Osallistujat) 1. Aatu karjalainen Perhon Kiri 2. Lassi Tuovinen Vaasan Voima-Veikot 3. Ukko Tarkkio Porin Paini-Miehet 4. Jesse Suojanen Nurmon Jymy 5. Amil Kelmendi Vaasan Toverit 6. Lassi Hakala-Rahko Peräseinäjoen Toive 24 kg Pojat alle 9 v. (10 Osallistujat) 1. Jimi Tyni Vaasan Voima-Veikot 2. Hugo Rintamäki Ylistaron Kilpa-Veljet 3. Nestori Vettenranta Porin Paini-Miehet 4. Akil Kelmendi Vaasan Toverit 5. Aaro Ojala Lapuan Virkiä 6. Lenni Leikkari Seinäjoen Paini-Miehet 7. Tuomas Pentinmäki Alavuden Urheilijat 8. Aleksi Hämäläinen Perhon Kiri 9. Joni Haapamäki Peräseinäjoen Toive 10. Esteban Kaya Vaasan Toverit 26 kg Pojat alle 9 v. (9 Osallistujat) 1. Paulus Tuomisto Seinäjoen Paini-Miehet 2. Elliot Kieslich Vaasan Toverit 3. Lauri Perkka Ilmajoen Kisailijat 4. Kaapo Torkko Vähäkyrön Viesti 5. Timo Järvinen Lapuan Virkiä 6. Casper Naukkarinen Harjun Woima 7. Eetu Hormalainen Nurmon Jymy 8. Otto Ahola Vaasan Toverit 9. Ami Viitala Ilmajoen Kisailijat 28 kg Pojat alle 9 v. (10 Osallistujat) 1. Markus Loponen Oulun Pyrintö 2. Oliver Pada Vaasan Voima-Veikot 3. Eetu Hautaniemi Porin Paini-Miehet 4. Eetu Lamberg Vaajakosken Kuohu 5. Aatu Hormalainen Nurmon Jymy 6. Tomi Hänninen Kälviän Tarmo 7. Akseli Perkka Ilmajoen Kisailijat 8. Johannes Jalonen Peräseinäjoen Toive 9. Jesper Salonen Mäntän Valo 10. Aaron Tuomisto Seinäjoen Paini-Miehet 31 kg Pojat alle 9 v. (11 Osallistujat) 1. Oskari Talala Ilmajoen Kisailijat 2. Otto Kuusela Lapin Veikot 3. Ville Lemberg Seinäjoen Paini-Miehet 4. Reko Mäki Peräseinäjoen Toive 5. Adil Kelmendi Vaasan Toverit 6. Robert Lindberg Peräseinäjoen Toive 7. Matias Jalonen Peräseinäjoen Toive 8. Lassi Tuomisto Ilmajoen Kisailijat 9. Aapo Järvi Lapuan Virkiä 10. Severi Mäenpää Ilmajoen Kisailijat 10. Miska Ivaska Peräseinäjoen Toive 35 kg Pojat alle 9 v. (3 Osallistujat) 1. Akseli Perkiönmäki Vähäkyrön Viesti 2. Jimi Witick Kälviän Tarmo 3. Helmeri Hintsa Seinäjoen Paini-Miehet 40 kg Pojat alle 9 v. (3 Osallistujat) 1. Elias Lyyski Laihian Luja 2. Oiva Hyyppä Kälviän Tarmo 3. Eemi Hankaniemi Kälviän Tarmo 53 kg Pojat alle 9 v. (2 Osallistujat) 1. Akseli Koskinen Vähäkyrön Viesti 2. Markus Salovaara Ilmajoen Kisailijat 24 kg Tytöt 20 v. (5 Osallistujat) 1. Olga Ahokangas Kälviän Tarmo 2. Alisa Luostarinen Kälviän Tarmo 3. Fanni Vettenranta Porin Paini-Miehet 4. Heini Lampinen KOOVEE Tampere 5. Milja Ojala Kälviän Tarmo 30 kg Tytöt 20 v. (9 Osallistujat) 1. Veera Lehtimäki Lappajärven Veikot 2. Vilma Lehtimäki Lappajärven Veikot 3. Lotta Vettenranta Porin Paini-Miehet 4. Ida Rautio Vieskan Voima 5. Tuja Irgum Umeå Brottning SWE 6. Varpu Saari Vieskan Voima 7. Annu Viitala Ilmajoen Kisailijat 8. Nella Honkaniemi KOOVEE Tampere 9. Viivi Uusi-Pohjola Peräseinäjoen Toive 64 kg Tytöt 20 v. (3 Osallistujat) 1. Henna Tarkkanen Ilmajoen Kisailijat 2. Jaana Väli-Torala Ilmajoen Kisailijat 3. Emma Kujala Ylistaron Kilpa-Veljet 

��Kansainvälinen Myhi-Turnaus Ilmajoella 22.2.2014. painijoita 245.

Aatu karjalainen 1. Tiitus Mäkelä 1. Leevi Louhula 2. Lauri Karjalainen 6. Onni Mäkelä ja Aleksi Hämäläinen karsiutuivat välierissä.

 

 

 

 

 

Laihian Lujan painit Laihialla 18.1.2014

pojat 42kg 17v 5. Tiitus Mäkelä.

Pojat 46 kg 17v 6. Leevi Louhula

Pojat 54 kg 17v 2. Lauri Karjalainen, 3. Veijo Karjalainen

Aloittelijat 24 kg 3. Aleksi Hämäläinen

Aloittelijat 29 kg 3. Jooa Mäkelä

Pojat yli 9 v 30 kg 7. Roope Peltokangas

Pojat yli 9 v 31kg  3. Onni Mäkelä

Tytöt 17 v 44kg 2. Iida Mäkelä

Kaikki tulokset: http://www.painiliitto.net/fi/tulosporssi/tulokset-2014 

Roope Liinamaan muistopainit

92. VALOPAINIT Mänttä 12.1.2013

Miehet sijat 1-6
96 kg:1) Petri Huttunen MuurY.
74 kg:1) Lauri Louhula PeKi, 2) Juho Moisio MuurY, 3) Paavo Porkka PYRY.
60 kg:1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Miska Mettälä TaVo, 3) Jarkko Iltanen ViPy, 4) Lauri Pajunen PYRY, 5) Niko Karinkanta TaPs.
55 kg:1) Niko Lamberg VaaKu, 2) Jere Korpela Koovee, 3) Eemeli Jokinen TaVo, 4) Kalle Pajunen PYRY, 5) Jaakko Eskonen Koovee, 6) Martti Porkka PYRY.

Pojat sijat 1-6
50 kg:1) Eemeli Kunttu TWM, 2) Ville Tuomi ViPy.
46 kg:1) Mika Tarkkanen IK, 2) Topias Huhtamäki TaPs, 3) Daniel Laitinen TaVo, 4) Leevi Louhula PeKi, 5) Aki Voutila PeKi.
42 kg:1) Joonas Mört TWM, 2) Kalle Starck KKV, 3) Elmer Mattila Koovee, 4) Aleksi Simojoki TWM, 5) Wiljam Koivisto TWM, 6) Wiljami Kartila TaVo.
38 kg:1) Jami Niemelä PeKi, 2) Vilho Laukkarinen VaaKu, 3) Riku Suhonen VaaKu, 4) Matias Tuukkanen VaaKu, 5) Tatu Lähteenmäki TaVo, 6) Atte Kähkönen HWJ.
35 kg:1) Jonni Sarkkinen HWJ, 2) Joonas Perkka IK, 3) Esa Lohi PYRY, 4) Asser Salonen MäVa, 5) Heikki Mamia TaPs, 6) Jimi Romppanen ÄH.
32 kg:1) Jesse Mäenpää MäVa, 2) Erkki Sohlman MuurY, 3) Anssi Lampinen Koovee, 4) Saku Huttunen HWJ, 5) Valtteri Heikkilä TaPs, 6) Santtu Vehkala SuolU.
30 kg:1) Juho Takamaa IK, 2) Nico Hakala TaPs, 3) Juho Lamberg VaaKu, 4) Elmeri Hannukainen ÄH, 5) Tuomas Sinervö ViPy, 6) Ilmari Jokinen SuolU.
26 kg:1) Niko Puromäki ÄH, 2) Arsenij Smirnov MäVa.
24 kg:1) Eetu Lamberg VaaKu, 2) Tenho Palmroth MäVa, 3) Vihtori Jokinen SuolU, 4) Jesper Salonen MäVa.

Tytöt sijat 1-6
40 kg:1) Elli Tuomi ViPy.
30 kg:1) Aliisa Tuomi ViPy.

Kilpailun paras painija, Joonas Mört Turun Voimamiehet.

Seurapisteet
1) Vaajakosken Kuohu 52, 2) Mäntän Valo 47, 3) Nokian Pyry ja ViialanPyry 43, 5) Koovee 41, 6) Tampereen Painiseura 39, 7) Tampereen Voimailijat 36, 8) Perhon Kiri ja Turun Voimamiehet 33, 10) Ilmajoen Kisailijat 29, 11) Muuramen Yritys 28, 12) Harjun Woima Jyväskylä 26, 13) Suolahden Urho 23, 14) Äänekosken Huima 22, 15) Peräseinäjoen Toive 10, 16) Kuopion Kisa-Veikot 9.

 

XXV Loppiaispainit

 

6.1.2013, Isokyrö (VäVi)

Aloittelijat (2012 kilpailemisen aloittaneet):
20 kg: 1) Tuuri Joona SPM, 2) Rintamäki Hugo YKV, 3) Karjalainen Aatu PeKi, 4) Tuovinen Lassi VVV, 5) Sedergren Aaron VVV.
22 kg: 1) Mäntymäki Vallu VVV, 2) Kujala Topi YKV, 3) Lehtonen Severi VVV, 4) Torkko Kaapo VäVi, 5) Saunamaa Toni AU, 6) Urpiola Lenni VVV.
25 kg: 1) Pada Oliver VVV, 2) Lehtimäki Hugo LaVe, 3) Koski Riku VVV, 4) Jouppila Jesper KyVo, 5) Sivula Tuomas VVV.
28 kg: 1) Hakala Aapo KaKa, 2) Mäkelä Onni LaVe, 3) Rajamäki Leevi YKV, 4) Kalliomaa Aaro YKV, 5) Rinnekari Feeli KyVo, 6) Salli Topi KyVo.
32 kg: 1) Hautamäki Hugo LaihLu, 2) Kiikeri Topias VVV, 3) Kallioväli Juuso YKV, 4) Maunuksela Rasmus KyVo.
35 kg: 1) Lyyski Elias LaihLu, 2) Perkiömäki Akseli VäVi, 3) Hilpinen Arttu LaihLu, 4) Särkinen Elias KuKu, 5) Saari Sampo KyVo.
47 kg: 1) Koskinen Akseli VäVi.

Pojat 10v:
26 kg: 1) Häkkilä Lauri KuKu, 2) Tuuri Veeti SPM, 3) Salovaara Veeti IK.
33 kg: 1) Näppä Veeti SPM, 2) Perkka Joonas IK, 3) Takamaa Juho IK, 4) Kalervo Harri LaihLu, 5) Rintamäki Onni YKV.
35 kg: 1) Mannila Nestori YKV, 2) Kurunsaari Ilari SPM, 3) Moilanen Oskari IK, 4) Lönn Jedi LaihLu.
42 kg: 1) Voutila Aki PeKi, 2) Hietala Konsta VaaTo.

Tytöt:
27 kg: 1) Lehtimäki Veera LaVe, 2) Lehtimäki Vilma LaVe, 3) Kujala Maija YKV.
40 kg: 1) Kujala Emma YKV, 2) Vainionpää Taru KuKu, 3) Mäkelä Iida LaVe.
52 kg: 1) Vakkila Janika IK, 2) Väli-Torala Jaana IK.
65 kg: 1) Korpi Noora YKV, 2) Väli-Torala Hanna IK, 3) Mannila Serafina YKV.

Pojat 13v:
29 kg: 1) Kumara Eemeli LaihLu, 2) Mustikkamaa Joona SPM, 3) Hakomäki Lauri VVV.
33 kg: 1) Hakala Arttu KaKa, 2) Perälä Lauri Virkiä, 3) Muukkonen Patrik IK.
35 kg: 1) Järvinen Anssi LaVi, 2) Mäkelä Tiitus LaVe, 3) Saari Roope KuKu, 4) Saari Ville KuKu.
39 kg: 1) Loukola Tomi YKV, 2) Moilanen Eemeli IK, 3) Viitala Aapo IK, 4) Moilanen Valttteri IK, 5) Järvinen Pauli Virkiä.
44 kg: 1) Yli-Hannuksela Vilho IK, 2) Ahola Jimi VaaTo, 3) Helander Jonathan VVV, 4) Leikkari Miska SPM.
54 kg: 1) Ketonen Otto IK, 2) Hietaniemi Urho AU.
70 kg: 1) Kiikka Aatu YKV, 2) Mikkonen Jesse AU.

Pojat 17v:
37 kg: 1) Autio Jussi SPM, 2) Leikkari Eerik SPM, 3) Salmi Jere VVV.
40 kg: 1) Komppa Joni SPM, 2) Latvala Waltteri VVV, 3) Seppälä Aleksi IK, 5) Lähde Arttu VVV.
47 kg: 1) SaukkosaaRI Eetu YKV, 2) Tarkkanen Mika IK, 3) Loppi Valtteri IK.
50 kg: 1) Yli-Hannuksela Akseli IK, 2) Rajakangas Samu VVV, 3) Sten Riku VVV, 4) Karjalainen Lauri PeKi, 5) Karjalainen Veijo PeKi.
60 kg: 1) Väli-Torala Antti IK, 2) Vuorenmaa Aleksi Virkiä.
70 kg: 1) Hyvärinen Jere LaVi, 2) Kortesoja Henri Virkiä.

SEUROJENVÄLISET PISTEET:
1) IK 89, 2) YKV 67, 3) VVV 62, 4) SPM 46, 5) LaVe 30, 6) Virkiä 29, 7) LaihLu 28, 8) KuKu 21, 9) PeKi 15, 10) VäVi 14, 11) AU 12, 12) KaKa 12, 13) KyVo 11, 14) VaaTo 10.

Paras poikapainija Akseli Yli-Hannuksela IK
Paras tyttöpainija Veera Lehtimäki LaVe
Paras järjestävän seuran painija Aleksi Perkiömäki VäVi.

Osanottajia 100, Seuroja 14, Otteluita 158.

 

 

Kootut painitulokset Lapuan Kankuripaineissa 10.11.2012

10.11.2012 Lapua

Painin IV Kankuri-Cup

Järjestäjä Lapuan Virkiä

Seuroja 19, ottelijoita 121, otteluita 176. kaikki tulokset painiliiton sivuilla.

 

Pojat 17 v.

32 kg: 1) Anssi Lampinen Koovee, 2) Veeti Näppä SPM, 3) Lauri Perälä Virkiä, 4) Leevi Ilander Virkiä.

39 kg: 1) Santeri Korpela IK, 2) Erik Leikkari SPM, 3) Jimi Ahola VaaTo, 4) Jami Niemelä PeKi, 5) Nooa Koivuranta SPM, 6) Jere Suojanen NJ, 7) Tomi Loukola YKV.

42 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Vilho Yli-Hannuksela IK.

46 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Jarmo Leskelä LaLu.

50 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Miika Lähdesmäki IK, 3) Valtteri Loppi IK, 4) Konsta Kvist KaJu, 5) Artjom Shapovalov PeKi, 6) Lauri Karjalainen PeKi, 7) Joonas Törmälehto HaHe, 8) Niko Nevanperä IK, 9) Veijo Karjalainen PeKi. (Jami sarjaa vanhemissa)

 

pojat 10 v

44 kg: 1) Leevi Louhula PeKi, 2) Miska Leikkari SPM, 3) Aki Voutila PeKi, 4) Teemu Seppälä Virkiä, 5) Luka Louhula PeKi.

Pojat 8 v.

20 kg: 1) Joona Tuuri SPM, 2) Hugo Rintamäki YKV, 3) Aatu Karjalainen PeKi, 4) Lassi Tuovinen VVV.

 

Rami Hietaniemi voitti miesten 96 kg suomi-cup sarjan Kaikki tulokset linkistä. http://www.painiliitto.net/fi/component/content/article/445

 

 

Seurapisteet:

1) Ilmajoen Kisailijat 95, 2) Lapuan Virkiä 61, 3) Seinäjoen Paini-Miehet 60, 4) Ylistaron Kilpa-Veljet 58, 5) Lappajärven Veikot 28, 6) Lapin Lukko 27, 7) Haukiputaan Heitto 23, 8) Perhon Kiri 22, 9) Läyliäisten Luja 21, 10) Nurmon Jymy 16, 11) Kajaanin Juntta 14, 12) Vaasan Voima-Veikot 10, 13) Alavuden Urheilijat 9, 14) Laihian Luja 8, 15) Harjun Woima Jyväskylä 6, 16) Kuortaneen Kunto 5, 17) Vaasan Toverit 4, 18) Oulun Pyrintö 3, 19) Alahärmän Kisa 0.

 

 

KANSAINVÄLINEN XVII VEIKKO RANTANEN - VIERUMÄKI CUP HEINOLASSA 9.-10.6.2012 Pojat 15 v 46 kg: 1) Mikkel Lassen DEN, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Lauri Karjalainen PeKi, 4) Eino Svartberg 

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut Pajulahdessa Nastolassa 19-20.5.2012

Palkintojärjestys

Pojat 16 v 44kg

1.

Mattias Poutanen

Mynämä

2.

Eemeli Kunttu

Raisio

3.

Miika Lähdesmäki

Ilmajo

4.

Samu Rajakangas

Vaasa

5.

Eetu Saukkosaari

Seinäj

6.

Valtteri Loppi

Kurikk

7.

Joonas Törmälehto

Oulu

8.

Martti Kuha

Rautjä

9.

Rasmus Ruismäki

Helsin

10.

Lauri Karjalainen

Kyyjär

11.

Arttu Toikkanen

Lahti

Pojat 16 v 48 kg

 

1.

Markus Kallio

Kaarin

 

2.

Konsta Kvist

Kajaan

 

3.

Ilmari Putula

Alavus

 

4.

Ville Tuomi

Akaa

 

5.

Joona Koskinen

Helsin

 

6.

Artjom Shapovalov

Perho

 

7.

Santeri Maijala

Kemi

Pojat 20 v 65 kg

1.Lauri MähönenKuorta

2.Leo SalminenKauhav

3.Santtu PekkalaSodank

4.Toni PuukariÄäneko

5.Niko TervonenKempel

6.Lauri LouhulaKokkol

7.MikaRasinkangasHämeen

8.OssiRaudaskoski   Ilmajo

9.Sampo PasanenSeinäj

Kultavieska Cup

 

     

 

12.5.2012 Ylivieska (ViVo)

Osanottajia 148, seuroja 19, otteluita 200.

 

Pojat 17 v.

46 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Lauri Karjalainen Peki, 3) Joona Härö ViVo.

54 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Konsta Kvist KaJu, 3) Jussi Mehtälä ViVo.

69 kg: 1) Lauri Louhula Peki, 2) Aku Suorsa SalSa, 3) Antti Väli-Torala IK.

 

Pojat 13 v.

32 kg: 1) Jere Salmi VVV, 2) Samo Merilahti SPM, 3) Kimi Mustonen OP, 4) Valtteri Oikarinen OP.

35 kg: 1) Aleksi Seppälä IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Werneri Pudas ViVo, 5) Antti Saarenpää SalSa, 5) Erik Leikkari SPM.

38 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jami Niemelä Peki, 3) Santeri Korpala IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Arttu Lähde VVV, 5) Jimi Ahola VaaTo.

42 kg: 1) Tuomas Loponen OP, 2) Arttu Karppinen KaJu.

46 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Tuukka Härkönen KaJu, 4) Veijo Karjalainen Peki.

55 kg: 1) Milad Gardinya KaJu, 2) Samuel Purola OP, 3) Atte Vuoristo HaHe, 4) Joni Pahikainen HaHe, 5) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Onni Rintamäki YKV, 2) Arttu Suhonen HaHe, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Akseli Erkkola SPM, 5) Valtteri Raudasoja LaLu.

31 kg: 1) Joona Perkka IK, 2) Kalle Isokangas   OP, 3) Juho Takamaa IK, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe.

34 kg: 1) Anton Purola OP, 2) Roope Issako IK, 3) Veeti Näppä SPM, 4) Ossi Mehtälä ViVo, 5) Nestori Mannila YKV.

37 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala Peki, 3) Markus Vittaniemi HaHe.

42 kg: 1) Leevi Louhula Peki, 2) Miska Leikkari SPM.

 

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi, 2) Jimi Haapakoski ViVo, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) IlariHaapakoski ViVo.

19 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Aatu Karjalainen Peki, 3) Jose Myllykangas ViVo.

23 kg: 1) Jussi Hirvonen MuVo, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Aapo Holm MuVo, 4) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.

24 kg: 1) Juuso Saarenpää SalSa, 2) Juha Kääntä ViVo, 3) Elias Vuolteenaho ViVo.

25 kg: 1) Jere Jokela HaHe, 2) Jimi Väätäinen ViVo, 3) Markus Loponen OP, 4) Tuukka Pehkonen ViVo.

26 kg: 1) Aaron Wasenius LaLu, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Matti Salmi MuVo, 4) Roope Peltokangas Peki.

27 kg: 1) Aapeli Pohja LaLu, 2) Elias Vuollet MuVo, 3) Joel Salmela LaLu, 4) Onni Mäkelä LaVe.

30 kg: 1) Eeli Kujala LNM, 2) Leo Kinnunen LaLu, 3) Aapo Heikkilä SPM, 4) Jukka Liimatainen OP.

31 kg: 1) Joni Palomäki HaHe, 2) Jani Kasurinen KaJu, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Herman Salmela ViVo.

33 kg: 1) Viljami Siivola LaLu, 2) Eetu Ylifrantti HaHe, 3) Vili Vauhkala ViVo, 4) Ukko-Pekka Simonen ViVo.

34 kg: 1) Ilari Kurunsaari SPM, 2) Jere Ylifrantti HaHe, 3) Jussi Mäkelä SPM.

35 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu, 2) Tiitus Mäkelä LaVe, 3) Luka Mikkola LaLu.

37 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Luka Louhula Peki, 3) Matias Anttila ViVo.

39 kg: 1) Jerry Saari MuVo, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Julius Orava SalSa.

40 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo, 2) Veijo Kukkohovi MuVo, 3) Olli Timlin ViVo.

41 kg: 1) Teijo Kukkohovi MuVo, 2) Juha Liimatainen OP, 3) Aki Voutila Peki.

 

52 kg: 1) Aku-Petteri Moilanen KoskRi, 2)   Ville Krökki KaJu, 3) Keijo Kukkohovi MuVo.

65 kg: 1) Antti Timonen SalSa, 2) Jarkko Nousiainen KaJu, 3) Henri Huhtala HaHe.

 

Joukkueiden pisteet  

1) ViVo Vieskan Voima 95, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 65, 3) MuVo Muhoksen Voitto 63, 4) HaHe Haukiputaan Heitto 61, 5) PeKi Perhon Kiri 47, 6) SPM Seinäjoen Paini-Miehet 46, 7) LaLu Lapin Lukko 44, 7) OP Oulun Pyrintö 44, 9) KaJu Kajaanin Juntta 40, 10) LaVe Lappajärven Veikot 33, 11) SalSa Saloisten Salama 32, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 27, 13) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 23, 14) VVV Vaasan Voima-Veikot 20, 15) LNM Limingan Niittomiehet 6, 15) PeTo Peräseinäjoen Toive 6, 17) SuolU Suolahden Urho 4, 18) AU Alavuden Urheilijat 2, 19) VaaTo Vaasan Toverit 1.

KANSAINVÄLINEN XVII VEIKKO RANTANEN - VIERUMÄKI CUP HEINOLASSA 9.-10.6.2012 Pojat 15 v 46 kg: 1) Mikkel Lassen DEN, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Lauri Karjalainen PeKi, 4) Eino Svartberg 

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut Pajulahdessa Nastolassa 19-20.5.2012

Palkintojärjestys

Pojat 16 v 44kg

1.

Mattias Poutanen

Mynämä

2.

Eemeli Kunttu

Raisio

3.

Miika Lähdesmäki

Ilmajo

4.

Samu Rajakangas

Vaasa

5.

Eetu Saukkosaari

Seinäj

6.

Valtteri Loppi

Kurikk

7.

Joonas Törmälehto

Oulu

8.

Martti Kuha

Rautjä

9.

Rasmus Ruismäki

Helsin

10.

Lauri Karjalainen

Kyyjär

11.

Arttu Toikkanen

Lahti

Pojat 16 v 48 kg

 

1.

Markus Kallio

Kaarin

 

2.

Konsta Kvist

Kajaan

 

3.

Ilmari Putula

Alavus

 

4.

Ville Tuomi

Akaa

 

5.

Joona Koskinen

Helsin

 

6.

Artjom Shapovalov

Perho

 

7.

Santeri Maijala

Kemi

Pojat 20 v 65 kg

1.Lauri MähönenKuorta

2.Leo SalminenKauhav

3.Santtu PekkalaSodank

4.Toni PuukariÄäneko

5.Niko TervonenKempel

6.Lauri LouhulaKokkol

7.MikaRasinkangasHämeen

8.OssiRaudaskoski   Ilmajo

9.Sampo PasanenSeinäj

Kultavieska Cup

 

     

 

12.5.2012 Ylivieska (ViVo)

Osanottajia 148, seuroja 19, otteluita 200.

 

Pojat 17 v.

46 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Lauri Karjalainen Peki, 3) Joona Härö ViVo.

54 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Konsta Kvist KaJu, 3) Jussi Mehtälä ViVo.

69 kg: 1) Lauri Louhula Peki, 2) Aku Suorsa SalSa, 3) Antti Väli-Torala IK.

 

Pojat 13 v.

32 kg: 1) Jere Salmi VVV, 2) Samo Merilahti SPM, 3) Kimi Mustonen OP, 4) Valtteri Oikarinen OP.

35 kg: 1) Aleksi Seppälä IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Werneri Pudas ViVo, 5) Antti Saarenpää SalSa, 5) Erik Leikkari SPM.

38 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jami Niemelä Peki, 3) Santeri Korpala IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Arttu Lähde VVV, 5) Jimi Ahola VaaTo.

42 kg: 1) Tuomas Loponen OP, 2) Arttu Karppinen KaJu.

46 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Tuukka Härkönen KaJu, 4) Veijo Karjalainen Peki.

55 kg: 1) Milad Gardinya KaJu, 2) Samuel Purola OP, 3) Atte Vuoristo HaHe, 4) Joni Pahikainen HaHe, 5) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Onni Rintamäki YKV, 2) Arttu Suhonen HaHe, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Akseli Erkkola SPM, 5) Valtteri Raudasoja LaLu.

31 kg: 1) Joona Perkka IK, 2) Kalle Isokangas   OP, 3) Juho Takamaa IK, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe.

34 kg: 1) Anton Purola OP, 2) Roope Issako IK, 3) Veeti Näppä SPM, 4) Ossi Mehtälä ViVo, 5) Nestori Mannila YKV.

37 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala Peki, 3) Markus Vittaniemi HaHe.

42 kg: 1) Leevi Louhula Peki, 2) Miska Leikkari SPM.

 

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi, 2) Jimi Haapakoski ViVo, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) IlariHaapakoski ViVo.

19 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Aatu Karjalainen Peki, 3) Jose Myllykangas ViVo.

23 kg: 1) Jussi Hirvonen MuVo, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Aapo Holm MuVo, 4) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.

24 kg: 1) Juuso Saarenpää SalSa, 2) Juha Kääntä ViVo, 3) Elias Vuolteenaho ViVo.

25 kg: 1) Jere Jokela HaHe, 2) Jimi Väätäinen ViVo, 3) Markus Loponen OP, 4) Tuukka Pehkonen ViVo.

26 kg: 1) Aaron Wasenius LaLu, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Matti Salmi MuVo, 4) Roope Peltokangas Peki.

27 kg: 1) Aapeli Pohja LaLu, 2) Elias Vuollet MuVo, 3) Joel Salmela LaLu, 4) Onni Mäkelä LaVe.

30 kg: 1) Eeli Kujala LNM, 2) Leo Kinnunen LaLu, 3) Aapo Heikkilä SPM, 4) Jukka Liimatainen OP.

31 kg: 1) Joni Palomäki HaHe, 2) Jani Kasurinen KaJu, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Herman Salmela ViVo.

33 kg: 1) Viljami Siivola LaLu, 2) Eetu Ylifrantti HaHe, 3) Vili Vauhkala ViVo, 4) Ukko-Pekka Simonen ViVo.

34 kg: 1) Ilari Kurunsaari SPM, 2) Jere Ylifrantti HaHe, 3) Jussi Mäkelä SPM.

35 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu, 2) Tiitus Mäkelä LaVe, 3) Luka Mikkola LaLu.

37 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Luka Louhula Peki, 3) Matias Anttila ViVo.

39 kg: 1) Jerry Saari MuVo, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Julius Orava SalSa.

40 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo, 2) Veijo Kukkohovi MuVo, 3) Olli Timlin ViVo.

41 kg: 1) Teijo Kukkohovi MuVo, 2) Juha Liimatainen OP, 3) Aki Voutila Peki.

 

52 kg: 1) Aku-Petteri Moilanen KoskRi, 2)   Ville Krökki KaJu, 3) Keijo Kukkohovi MuVo.

65 kg: 1) Antti Timonen SalSa, 2) Jarkko Nousiainen KaJu, 3) Henri Huhtala HaHe.

 

Joukkueiden pisteet  

1) ViVo Vieskan Voima 95, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 65, 3) MuVo Muhoksen Voitto 63, 4) HaHe Haukiputaan Heitto 61, 5) PeKi Perhon Kiri 47, 6) SPM Seinäjoen Paini-Miehet 46, 7) LaLu Lapin Lukko 44, 7) OP Oulun Pyrintö 44, 9) KaJu Kajaanin Juntta 40, 10) LaVe Lappajärven Veikot 33, 11) SalSa Saloisten Salama 32, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 27, 13) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 23, 14) VVV Vaasan Voima-Veikot 20, 15) LNM Limingan Niittomiehet 6, 15) PeTo Peräseinäjoen Toive 6, 17) SuolU Suolahden Urho 4, 18) AU Alavuden Urheilijat 2, 19) VaaTo Vaasan Toverit 1.

KANSAINVÄLINEN XVII VEIKKO RANTANEN - VIERUMÄKI CUP HEINOLASSA 9.-10.6.2012 Pojat 15 v 46 kg: 1) Mikkel Lassen DEN, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Lauri Karjalainen PeKi, 4) Eino Svartberg 

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut Pajulahdessa Nastolassa 19-20.5.2012

Palkintojärjestys

Pojat 16 v 44kg

1.

Mattias Poutanen

Mynämä

2.

Eemeli Kunttu

Raisio

3.

Miika Lähdesmäki

Ilmajo

4.

Samu Rajakangas

Vaasa

5.

Eetu Saukkosaari

Seinäj

6.

Valtteri Loppi

Kurikk

7.

Joonas Törmälehto

Oulu

8.

Martti Kuha

Rautjä

9.

Rasmus Ruismäki

Helsin

10.

Lauri Karjalainen

Kyyjär

11.

Arttu Toikkanen

Lahti

Pojat 16 v 48 kg

 

1.

Markus Kallio

Kaarin

 

2.

Konsta Kvist

Kajaan

 

3.

Ilmari Putula

Alavus

 

4.

Ville Tuomi

Akaa

 

5.

Joona Koskinen

Helsin

 

6.

Artjom Shapovalov

Perho

 

7.

Santeri Maijala

Kemi

Pojat 20 v 65 kg

1.Lauri MähönenKuorta

2.Leo SalminenKauhav

3.Santtu PekkalaSodank

4.Toni PuukariÄäneko

5.Niko TervonenKempel

6.Lauri LouhulaKokkol

7.MikaRasinkangasHämeen

8.OssiRaudaskoski   Ilmajo

9.Sampo PasanenSeinäj

Kultavieska Cup

 

     

 

12.5.2012 Ylivieska (ViVo)

Osanottajia 148, seuroja 19, otteluita 200.

 

Pojat 17 v.

46 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Lauri Karjalainen Peki, 3) Joona Härö ViVo.

54 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Konsta Kvist KaJu, 3) Jussi Mehtälä ViVo.

69 kg: 1) Lauri Louhula Peki, 2) Aku Suorsa SalSa, 3) Antti Väli-Torala IK.

 

Pojat 13 v.

32 kg: 1) Jere Salmi VVV, 2) Samo Merilahti SPM, 3) Kimi Mustonen OP, 4) Valtteri Oikarinen OP.

35 kg: 1) Aleksi Seppälä IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Werneri Pudas ViVo, 5) Antti Saarenpää SalSa, 5) Erik Leikkari SPM.

38 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jami Niemelä Peki, 3) Santeri Korpala IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Arttu Lähde VVV, 5) Jimi Ahola VaaTo.

42 kg: 1) Tuomas Loponen OP, 2) Arttu Karppinen KaJu.

46 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Tuukka Härkönen KaJu, 4) Veijo Karjalainen Peki.

55 kg: 1) Milad Gardinya KaJu, 2) Samuel Purola OP, 3) Atte Vuoristo HaHe, 4) Joni Pahikainen HaHe, 5) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Onni Rintamäki YKV, 2) Arttu Suhonen HaHe, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Akseli Erkkola SPM, 5) Valtteri Raudasoja LaLu.

31 kg: 1) Joona Perkka IK, 2) Kalle Isokangas   OP, 3) Juho Takamaa IK, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe.

34 kg: 1) Anton Purola OP, 2) Roope Issako IK, 3) Veeti Näppä SPM, 4) Ossi Mehtälä ViVo, 5) Nestori Mannila YKV.

37 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala Peki, 3) Markus Vittaniemi HaHe.

42 kg: 1) Leevi Louhula Peki, 2) Miska Leikkari SPM.

 

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi, 2) Jimi Haapakoski ViVo, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) IlariHaapakoski ViVo.

19 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Aatu Karjalainen Peki, 3) Jose Myllykangas ViVo.

23 kg: 1) Jussi Hirvonen MuVo, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Aapo Holm MuVo, 4) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.

24 kg: 1) Juuso Saarenpää SalSa, 2) Juha Kääntä ViVo, 3) Elias Vuolteenaho ViVo.

25 kg: 1) Jere Jokela HaHe, 2) Jimi Väätäinen ViVo, 3) Markus Loponen OP, 4) Tuukka Pehkonen ViVo.

26 kg: 1) Aaron Wasenius LaLu, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Matti Salmi MuVo, 4) Roope Peltokangas Peki.

27 kg: 1) Aapeli Pohja LaLu, 2) Elias Vuollet MuVo, 3) Joel Salmela LaLu, 4) Onni Mäkelä LaVe.

30 kg: 1) Eeli Kujala LNM, 2) Leo Kinnunen LaLu, 3) Aapo Heikkilä SPM, 4) Jukka Liimatainen OP.

31 kg: 1) Joni Palomäki HaHe, 2) Jani Kasurinen KaJu, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Herman Salmela ViVo.

33 kg: 1) Viljami Siivola LaLu, 2) Eetu Ylifrantti HaHe, 3) Vili Vauhkala ViVo, 4) Ukko-Pekka Simonen ViVo.

34 kg: 1) Ilari Kurunsaari SPM, 2) Jere Ylifrantti HaHe, 3) Jussi Mäkelä SPM.

35 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu, 2) Tiitus Mäkelä LaVe, 3) Luka Mikkola LaLu.

37 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Luka Louhula Peki, 3) Matias Anttila ViVo.

39 kg: 1) Jerry Saari MuVo, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Julius Orava SalSa.

40 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo, 2) Veijo Kukkohovi MuVo, 3) Olli Timlin ViVo.

41 kg: 1) Teijo Kukkohovi MuVo, 2) Juha Liimatainen OP, 3) Aki Voutila Peki.

 

52 kg: 1) Aku-Petteri Moilanen KoskRi, 2)   Ville Krökki KaJu, 3) Keijo Kukkohovi MuVo.

65 kg: 1) Antti Timonen SalSa, 2) Jarkko Nousiainen KaJu, 3) Henri Huhtala HaHe.

 

Joukkueiden pisteet  

1) ViVo Vieskan Voima 95, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 65, 3) MuVo Muhoksen Voitto 63, 4) HaHe Haukiputaan Heitto 61, 5) PeKi Perhon Kiri 47, 6) SPM Seinäjoen Paini-Miehet 46, 7) LaLu Lapin Lukko 44, 7) OP Oulun Pyrintö 44, 9) KaJu Kajaanin Juntta 40, 10) LaVe Lappajärven Veikot 33, 11) SalSa Saloisten Salama 32, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 27, 13) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 23, 14) VVV Vaasan Voima-Veikot 20, 15) LNM Limingan Niittomiehet 6, 15) PeTo Peräseinäjoen Toive 6, 17) SuolU Suolahden Urho 4, 18) AU Alavuden Urheilijat 2, 19) VaaTo Vaasan Toverit 1.

KANSAINVÄLINEN XVII VEIKKO RANTANEN - VIERUMÄKI CUP HEINOLASSA 9.-10.6.2012 Pojat 15 v 46 kg: 1) Mikkel Lassen DEN, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Lauri Karjalainen PeKi, 4) Eino Svartberg 

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut Pajulahdessa Nastolassa 19-20.5.2012

Palkintojärjestys

Pojat 16 v 44kg

1.

Mattias Poutanen

Mynämä

2.

Eemeli Kunttu

Raisio

3.

Miika Lähdesmäki

Ilmajo

4.

Samu Rajakangas

Vaasa

5.

Eetu Saukkosaari

Seinäj

6.

Valtteri Loppi

Kurikk

7.

Joonas Törmälehto

Oulu

8.

Martti Kuha

Rautjä

9.

Rasmus Ruismäki

Helsin

10.

Lauri Karjalainen

Kyyjär

11.

Arttu Toikkanen

Lahti

Pojat 16 v 48 kg

 

1.

Markus Kallio

Kaarin

 

2.

Konsta Kvist

Kajaan

 

3.

Ilmari Putula

Alavus

 

4.

Ville Tuomi

Akaa

 

5.

Joona Koskinen

Helsin

 

6.

Artjom Shapovalov

Perho

 

7.

Santeri Maijala

Kemi

Pojat 20 v 65 kg

1.Lauri MähönenKuorta

2.Leo SalminenKauhav

3.Santtu PekkalaSodank

4.Toni PuukariÄäneko

5.Niko TervonenKempel

6.Lauri LouhulaKokkol

7.MikaRasinkangasHämeen

8.OssiRaudaskoski   Ilmajo

9.Sampo PasanenSeinäj

Kultavieska Cup

 

     

 

12.5.2012 Ylivieska (ViVo)

Osanottajia 148, seuroja 19, otteluita 200.

 

Pojat 17 v.

46 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Lauri Karjalainen Peki, 3) Joona Härö ViVo.

54 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Konsta Kvist KaJu, 3) Jussi Mehtälä ViVo.

69 kg: 1) Lauri Louhula Peki, 2) Aku Suorsa SalSa, 3) Antti Väli-Torala IK.

 

Pojat 13 v.

32 kg: 1) Jere Salmi VVV, 2) Samo Merilahti SPM, 3) Kimi Mustonen OP, 4) Valtteri Oikarinen OP.

35 kg: 1) Aleksi Seppälä IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Werneri Pudas ViVo, 5) Antti Saarenpää SalSa, 5) Erik Leikkari SPM.

38 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jami Niemelä Peki, 3) Santeri Korpala IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Arttu Lähde VVV, 5) Jimi Ahola VaaTo.

42 kg: 1) Tuomas Loponen OP, 2) Arttu Karppinen KaJu.

46 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Tuukka Härkönen KaJu, 4) Veijo Karjalainen Peki.

55 kg: 1) Milad Gardinya KaJu, 2) Samuel Purola OP, 3) Atte Vuoristo HaHe, 4) Joni Pahikainen HaHe, 5) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Onni Rintamäki YKV, 2) Arttu Suhonen HaHe, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Akseli Erkkola SPM, 5) Valtteri Raudasoja LaLu.

31 kg: 1) Joona Perkka IK, 2) Kalle Isokangas   OP, 3) Juho Takamaa IK, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe.

34 kg: 1) Anton Purola OP, 2) Roope Issako IK, 3) Veeti Näppä SPM, 4) Ossi Mehtälä ViVo, 5) Nestori Mannila YKV.

37 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala Peki, 3) Markus Vittaniemi HaHe.

42 kg: 1) Leevi Louhula Peki, 2) Miska Leikkari SPM.

 

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi, 2) Jimi Haapakoski ViVo, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) IlariHaapakoski ViVo.

19 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Aatu Karjalainen Peki, 3) Jose Myllykangas ViVo.

23 kg: 1) Jussi Hirvonen MuVo, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Aapo Holm MuVo, 4) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.

24 kg: 1) Juuso Saarenpää SalSa, 2) Juha Kääntä ViVo, 3) Elias Vuolteenaho ViVo.

25 kg: 1) Jere Jokela HaHe, 2) Jimi Väätäinen ViVo, 3) Markus Loponen OP, 4) Tuukka Pehkonen ViVo.

26 kg: 1) Aaron Wasenius LaLu, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Matti Salmi MuVo, 4) Roope Peltokangas Peki.

27 kg: 1) Aapeli Pohja LaLu, 2) Elias Vuollet MuVo, 3) Joel Salmela LaLu, 4) Onni Mäkelä LaVe.

30 kg: 1) Eeli Kujala LNM, 2) Leo Kinnunen LaLu, 3) Aapo Heikkilä SPM, 4) Jukka Liimatainen OP.

31 kg: 1) Joni Palomäki HaHe, 2) Jani Kasurinen KaJu, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Herman Salmela ViVo.

33 kg: 1) Viljami Siivola LaLu, 2) Eetu Ylifrantti HaHe, 3) Vili Vauhkala ViVo, 4) Ukko-Pekka Simonen ViVo.

34 kg: 1) Ilari Kurunsaari SPM, 2) Jere Ylifrantti HaHe, 3) Jussi Mäkelä SPM.

35 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu, 2) Tiitus Mäkelä LaVe, 3) Luka Mikkola LaLu.

37 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Luka Louhula Peki, 3) Matias Anttila ViVo.

39 kg: 1) Jerry Saari MuVo, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Julius Orava SalSa.

40 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo, 2) Veijo Kukkohovi MuVo, 3) Olli Timlin ViVo.

41 kg: 1) Teijo Kukkohovi MuVo, 2) Juha Liimatainen OP, 3) Aki Voutila Peki.

 

52 kg: 1) Aku-Petteri Moilanen KoskRi, 2)   Ville Krökki KaJu, 3) Keijo Kukkohovi MuVo.

65 kg: 1) Antti Timonen SalSa, 2) Jarkko Nousiainen KaJu, 3) Henri Huhtala HaHe.

 

Joukkueiden pisteet  

1) ViVo Vieskan Voima 95, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 65, 3) MuVo Muhoksen Voitto 63, 4) HaHe Haukiputaan Heitto 61, 5) PeKi Perhon Kiri 47, 6) SPM Seinäjoen Paini-Miehet 46, 7) LaLu Lapin Lukko 44, 7) OP Oulun Pyrintö 44, 9) KaJu Kajaanin Juntta 40, 10) LaVe Lappajärven Veikot 33, 11) SalSa Saloisten Salama 32, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 27, 13) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 23, 14) VVV Vaasan Voima-Veikot 20, 15) LNM Limingan Niittomiehet 6, 15) PeTo Peräseinäjoen Toive 6, 17) SuolU Suolahden Urho 4, 18) AU Alavuden Urheilijat 2, 19) VaaTo Vaasan Toverit 1.

KANSAINVÄLINEN XVII VEIKKO RANTANEN - VIERUMÄKI CUP HEINOLASSA 9.-10.6.2012 Pojat 15 v 46 kg: 1) Mikkel Lassen DEN, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Lauri Karjalainen PeKi, 4) Eino Svartberg 

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut Pajulahdessa Nastolassa 19-20.5.2012

Palkintojärjestys

Pojat 16 v 44kg

1.

Mattias Poutanen

Mynämä

2.

Eemeli Kunttu

Raisio

3.

Miika Lähdesmäki

Ilmajo

4.

Samu Rajakangas

Vaasa

5.

Eetu Saukkosaari

Seinäj

6.

Valtteri Loppi

Kurikk

7.

Joonas Törmälehto

Oulu

8.

Martti Kuha

Rautjä

9.

Rasmus Ruismäki

Helsin

10.

Lauri Karjalainen

Kyyjär

11.

Arttu Toikkanen

Lahti

Pojat 16 v 48 kg

 

1.

Markus Kallio

Kaarin

 

2.

Konsta Kvist

Kajaan

 

3.

Ilmari Putula

Alavus

 

4.

Ville Tuomi

Akaa

 

5.

Joona Koskinen

Helsin

 

6.

Artjom Shapovalov

Perho

 

7.

Santeri Maijala

Kemi

Pojat 20 v 65 kg

1.Lauri MähönenKuorta

2.Leo SalminenKauhav

3.Santtu PekkalaSodank

4.Toni PuukariÄäneko

5.Niko TervonenKempel

6.Lauri LouhulaKokkol

7.MikaRasinkangasHämeen

8.OssiRaudaskoski   Ilmajo

9.Sampo PasanenSeinäj

Kultavieska Cup

 

     

 

12.5.2012 Ylivieska (ViVo)

Osanottajia 148, seuroja 19, otteluita 200.

 

Pojat 17 v.

46 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Lauri Karjalainen Peki, 3) Joona Härö ViVo.

54 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Konsta Kvist KaJu, 3) Jussi Mehtälä ViVo.

69 kg: 1) Lauri Louhula Peki, 2) Aku Suorsa SalSa, 3) Antti Väli-Torala IK.

 

Pojat 13 v.

32 kg: 1) Jere Salmi VVV, 2) Samo Merilahti SPM, 3) Kimi Mustonen OP, 4) Valtteri Oikarinen OP.

35 kg: 1) Aleksi Seppälä IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Werneri Pudas ViVo, 5) Antti Saarenpää SalSa, 5) Erik Leikkari SPM.

38 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jami Niemelä Peki, 3) Santeri Korpala IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Arttu Lähde VVV, 5) Jimi Ahola VaaTo.

42 kg: 1) Tuomas Loponen OP, 2) Arttu Karppinen KaJu.

46 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Tuukka Härkönen KaJu, 4) Veijo Karjalainen Peki.

55 kg: 1) Milad Gardinya KaJu, 2) Samuel Purola OP, 3) Atte Vuoristo HaHe, 4) Joni Pahikainen HaHe, 5) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Onni Rintamäki YKV, 2) Arttu Suhonen HaHe, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Akseli Erkkola SPM, 5) Valtteri Raudasoja LaLu.

31 kg: 1) Joona Perkka IK, 2) Kalle Isokangas   OP, 3) Juho Takamaa IK, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe.

34 kg: 1) Anton Purola OP, 2) Roope Issako IK, 3) Veeti Näppä SPM, 4) Ossi Mehtälä ViVo, 5) Nestori Mannila YKV.

37 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala Peki, 3) Markus Vittaniemi HaHe.

42 kg: 1) Leevi Louhula Peki, 2) Miska Leikkari SPM.

 

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi, 2) Jimi Haapakoski ViVo, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) IlariHaapakoski ViVo.

19 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Aatu Karjalainen Peki, 3) Jose Myllykangas ViVo.

23 kg: 1) Jussi Hirvonen MuVo, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Aapo Holm MuVo, 4) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.

24 kg: 1) Juuso Saarenpää SalSa, 2) Juha Kääntä ViVo, 3) Elias Vuolteenaho ViVo.

25 kg: 1) Jere Jokela HaHe, 2) Jimi Väätäinen ViVo, 3) Markus Loponen OP, 4) Tuukka Pehkonen ViVo.

26 kg: 1) Aaron Wasenius LaLu, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Matti Salmi MuVo, 4) Roope Peltokangas Peki.

27 kg: 1) Aapeli Pohja LaLu, 2) Elias Vuollet MuVo, 3) Joel Salmela LaLu, 4) Onni Mäkelä LaVe.

30 kg: 1) Eeli Kujala LNM, 2) Leo Kinnunen LaLu, 3) Aapo Heikkilä SPM, 4) Jukka Liimatainen OP.

31 kg: 1) Joni Palomäki HaHe, 2) Jani Kasurinen KaJu, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Herman Salmela ViVo.

33 kg: 1) Viljami Siivola LaLu, 2) Eetu Ylifrantti HaHe, 3) Vili Vauhkala ViVo, 4) Ukko-Pekka Simonen ViVo.

34 kg: 1) Ilari Kurunsaari SPM, 2) Jere Ylifrantti HaHe, 3) Jussi Mäkelä SPM.

35 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu, 2) Tiitus Mäkelä LaVe, 3) Luka Mikkola LaLu.

37 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Luka Louhula Peki, 3) Matias Anttila ViVo.

39 kg: 1) Jerry Saari MuVo, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Julius Orava SalSa.

40 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo, 2) Veijo Kukkohovi MuVo, 3) Olli Timlin ViVo.

41 kg: 1) Teijo Kukkohovi MuVo, 2) Juha Liimatainen OP, 3) Aki Voutila Peki.

 

52 kg: 1) Aku-Petteri Moilanen KoskRi, 2)   Ville Krökki KaJu, 3) Keijo Kukkohovi MuVo.

65 kg: 1) Antti Timonen SalSa, 2) Jarkko Nousiainen KaJu, 3) Henri Huhtala HaHe.

 

Joukkueiden pisteet  

1) ViVo Vieskan Voima 95, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 65, 3) MuVo Muhoksen Voitto 63, 4) HaHe Haukiputaan Heitto 61, 5) PeKi Perhon Kiri 47, 6) SPM Seinäjoen Paini-Miehet 46, 7) LaLu Lapin Lukko 44, 7) OP Oulun Pyrintö 44, 9) KaJu Kajaanin Juntta 40, 10) LaVe Lappajärven Veikot 33, 11) SalSa Saloisten Salama 32, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 27, 13) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 23, 14) VVV Vaasan Voima-Veikot 20, 15) LNM Limingan Niittomiehet 6, 15) PeTo Peräseinäjoen Toive 6, 17) SuolU Suolahden Urho 4, 18) AU Alavuden Urheilijat 2, 19) VaaTo Vaasan Toverit 1.

KANSAINVÄLINEN XVII VEIKKO RANTANEN - VIERUMÄKI CUP HEINOLASSA 9.-10.6.2012 Pojat 15 v 46 kg: 1) Mikkel Lassen DEN, 2) Valtteri Loppi IK, 3) Lauri Karjalainen PeKi, 4) Eino Svartberg 

Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut Pajulahdessa Nastolassa 19-20.5.2012

Palkintojärjestys

Pojat 16 v 44kg

1.

Mattias Poutanen

Mynämä

2.

Eemeli Kunttu

Raisio

3.

Miika Lähdesmäki

Ilmajo

4.

Samu Rajakangas

Vaasa

5.

Eetu Saukkosaari

Seinäj

6.

Valtteri Loppi

Kurikk

7.

Joonas Törmälehto

Oulu

8.

Martti Kuha

Rautjä

9.

Rasmus Ruismäki

Helsin

10.

Lauri Karjalainen

Kyyjär

11.

Arttu Toikkanen

Lahti

Pojat 16 v 48 kg

 

1.

Markus Kallio

Kaarin

 

2.

Konsta Kvist

Kajaan

 

3.

Ilmari Putula

Alavus

 

4.

Ville Tuomi

Akaa

 

5.

Joona Koskinen

Helsin

 

6.

Artjom Shapovalov

Perho

 

7.

Santeri Maijala

Kemi

Pojat 20 v 65 kg

1.Lauri MähönenKuorta

2.Leo SalminenKauhav

3.Santtu PekkalaSodank

4.Toni PuukariÄäneko

5.Niko TervonenKempel

6.Lauri LouhulaKokkol

7.MikaRasinkangasHämeen

8.OssiRaudaskoski   Ilmajo

9.Sampo PasanenSeinäj

Kultavieska Cup

 

     

 

12.5.2012 Ylivieska (ViVo)

Osanottajia 148, seuroja 19, otteluita 200.

 

Pojat 17 v.

46 kg: 1) Samu Rajakangas VVV, 2) Lauri Karjalainen Peki, 3) Joona Härö ViVo.

54 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Konsta Kvist KaJu, 3) Jussi Mehtälä ViVo.

69 kg: 1) Lauri Louhula Peki, 2) Aku Suorsa SalSa, 3) Antti Väli-Torala IK.

 

Pojat 13 v.

32 kg: 1) Jere Salmi VVV, 2) Samo Merilahti SPM, 3) Kimi Mustonen OP, 4) Valtteri Oikarinen OP.

35 kg: 1) Aleksi Seppälä IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Werneri Pudas ViVo, 5) Antti Saarenpää SalSa, 5) Erik Leikkari SPM.

38 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jami Niemelä Peki, 3) Santeri Korpala IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Arttu Lähde VVV, 5) Jimi Ahola VaaTo.

42 kg: 1) Tuomas Loponen OP, 2) Arttu Karppinen KaJu.

46 kg: 1) Riku Sten VVV, 2) Otto Ketonen IK, 3) Tuukka Härkönen KaJu, 4) Veijo Karjalainen Peki.

55 kg: 1) Milad Gardinya KaJu, 2) Samuel Purola OP, 3) Atte Vuoristo HaHe, 4) Joni Pahikainen HaHe, 5) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Onni Rintamäki YKV, 2) Arttu Suhonen HaHe, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Akseli Erkkola SPM, 5) Valtteri Raudasoja LaLu.

31 kg: 1) Joona Perkka IK, 2) Kalle Isokangas   OP, 3) Juho Takamaa IK, 4) Voitto Kärkkäinen HaHe.

34 kg: 1) Anton Purola OP, 2) Roope Issako IK, 3) Veeti Näppä SPM, 4) Ossi Mehtälä ViVo, 5) Nestori Mannila YKV.

37 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala Peki, 3) Markus Vittaniemi HaHe.

42 kg: 1) Leevi Louhula Peki, 2) Miska Leikkari SPM.

 

 

Aloittelijat

18 kg: 1) Jere Moilanen KoskRi, 2) Jimi Haapakoski ViVo, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) IlariHaapakoski ViVo.

19 kg: 1) Atte Suhonen HaHe, 2) Aatu Karjalainen Peki, 3) Jose Myllykangas ViVo.

23 kg: 1) Jussi Hirvonen MuVo, 2) Hugo Lehtimäki LaVe, 3) Aapo Holm MuVo, 4) Kaapo Hämeenkorpi ViVo.

24 kg: 1) Juuso Saarenpää SalSa, 2) Juha Kääntä ViVo, 3) Elias Vuolteenaho ViVo.

25 kg: 1) Jere Jokela HaHe, 2) Jimi Väätäinen ViVo, 3) Markus Loponen OP, 4) Tuukka Pehkonen ViVo.

26 kg: 1) Aaron Wasenius LaLu, 2) Saku Määttä KoskRi, 3) Matti Salmi MuVo, 4) Roope Peltokangas Peki.

27 kg: 1) Aapeli Pohja LaLu, 2) Elias Vuollet MuVo, 3) Joel Salmela LaLu, 4) Onni Mäkelä LaVe.

30 kg: 1) Eeli Kujala LNM, 2) Leo Kinnunen LaLu, 3) Aapo Heikkilä SPM, 4) Jukka Liimatainen OP.

31 kg: 1) Joni Palomäki HaHe, 2) Jani Kasurinen KaJu, 3) Anssi Mehtälä ViVo, 4) Herman Salmela ViVo.

33 kg: 1) Viljami Siivola LaLu, 2) Eetu Ylifrantti HaHe, 3) Vili Vauhkala ViVo, 4) Ukko-Pekka Simonen ViVo.

34 kg: 1) Ilari Kurunsaari SPM, 2) Jere Ylifrantti HaHe, 3) Jussi Mäkelä SPM.

35 kg: 1) Joona Kumpulainen LaLu, 2) Tiitus Mäkelä LaVe, 3) Luka Mikkola LaLu.

37 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Luka Louhula Peki, 3) Matias Anttila ViVo.

39 kg: 1) Jerry Saari MuVo, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Julius Orava SalSa.

40 kg: 1) Tino Lotvonen MuVo, 2) Veijo Kukkohovi MuVo, 3) Olli Timlin ViVo.

41 kg: 1) Teijo Kukkohovi MuVo, 2) Juha Liimatainen OP, 3) Aki Voutila Peki.

 

52 kg: 1) Aku-Petteri Moilanen KoskRi, 2)   Ville Krökki KaJu, 3) Keijo Kukkohovi MuVo.

65 kg: 1) Antti Timonen SalSa, 2) Jarkko Nousiainen KaJu, 3) Henri Huhtala HaHe.

 

Joukkueiden pisteet  

1) ViVo Vieskan Voima 95, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 65, 3) MuVo Muhoksen Voitto 63, 4) HaHe Haukiputaan Heitto 61, 5) PeKi Perhon Kiri 47, 6) SPM Seinäjoen Paini-Miehet 46, 7) LaLu Lapin Lukko 44, 7) OP Oulun Pyrintö 44, 9) KaJu Kajaanin Juntta 40, 10) LaVe Lappajärven Veikot 33, 11) SalSa Saloisten Salama 32, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 27, 13) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 23, 14) VVV Vaasan Voima-Veikot 20, 15) LNM Limingan Niittomiehet 6, 15) PeTo Peräseinäjoen Toive 6, 17) SuolU Suolahden Urho 4, 18) AU Alavuden Urheilijat 2, 19) VaaTo Vaasan Toverit 1.

 

 

 

11.2.2012 Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut peräseinäjoki

 

Kaikki tulokset painiliiton sivuilla. Tulokset vain perhon Kirin osalta.

Lauri karjalainen paini ystävyysottelut.

 

Pojat

63 kg: 1) Juuso Latvala IK, 2) Ossi Raudaskoski IK, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Miska Suhonen VaaKu, 5) Juho Mäki-Kuusela Virkiä, 6) Jere Hyvärinen Virkiä.

 

Aloittelijat

20 kg: 1) Aaro Järvinen AU, 2) Topi Kujala YKV, 3) Hugo Rintamäki YKV, 4) Aatu Karjalainen PeKi, 5) Jussi Kangasniemi JäVo.

 

38 kg: 1) Timoteus Kivikangas LaVe, 2) Aki Voutila PeKi.

 

43 kg: 1) Veijo Karjalainen PeKi, 2) Leevi Louhula PeKi, 3) Joonas Korkiakoski JalJa.

 

 

 

 Lemminkäinen Cup, 21.01.2012, Laihia (LaihLu) 

PALKINTOJÄRJESTYS
Aloittelijat
20Kg
1.Topi Kujala YKV
2.Aatu Karjalainen PeKi
23Kg
1.Aapo Hakala KaKa
2.Aatu Hormalainen NJ
3.Samuli Vuorela JalJa
4.Oliver Pada VVV
5.Eetu Hormalainen NJ
6.Jooa Mäkelä LaVe
7.Antti Alaharju VäVi
25Kg
1.Eemeli Kumara LaihLu
2.Akseli Erkkola SPM
3.Jaakko Rinnasto LaihLu
4.Onni Mäkelä LaVe
5.Roope Peltokangas PeKi
27Kg
1.Veeti Kortehisto NJ
2.Onni Rintamäki YKV
3.Niko Korpi YKV
4.Roope Jaskari LaVi
5.Jaakko Viinamäki JalJa
29Kg
1.Atte Kortehisto NJ
2.Justus Hietikko VäVi
3.Leevi Ilander LaVi
4.Johannes Nukarinen LaihLu
AL8v31Kg
1.Oskari Rintamäki VVV
2.Akseli Perkiömäki VäVi
3.Arttu Hilpinen LaihLu
4.Perttu Mäntynen LaVi
AL10v31Kg
1.Anssi Järvinen LaVi
2.Ilari Kurunsaari SPM
3.Aaro Tammiranta SPM
4.Akseli Lyyski LaihLu

32Kg
1.Luka Hietala NJ
2.Elias Lyyski LaihLu
3.Miika Kuja-Perälä JalJa
34Kg
1.Tiitus Mäkelä LaVe
2.Iiro Hannonen TeRi
3.Markus Hietikko JalJa
4.Niko Alaluhtala LaihLu
5.Elias Uotila YKV
36Kg
1.Valtteri Viitala PeKi
2.Pauli Järvinen LaVi
3.Konsta Hietala VaaTo
4.Eetu Alaharju VäVi
5.Luka Louhula PeKi
6.Oskari Isoniemi IK
39Kg
1.Aki Voutila PeKi
2.Elmeri Kojonen VäVi
3.Alkseli Koskinen VäVi
42Kg
1.Leevi Louhula PeKi
2.Teemu Seppälä LaVi
3.Samu Aila LaVi
47Kg
1.Lauri Karjalainen PeKi
2.Veijo Karjalainen PeKi


54Kg
1.Henna Tarkkanen IK
2.Noora Korpi YKV
3.Annimaria Aho AU
4.Serafia Mannila YKV

Pojat 13v
36Kg
1.Aleksi Seppälä IK
2.Santeri Korpela IK
3.Erik Leikkari SPM
4.Jami Niemelä PeKi
5.Erno Puska LaihLu

Pojat 17v
43Kg
1.Saukkosaari Eetu YKV
2.Rajakangas Samu VVV
3.Shapovalov Artjom PeKi
52Kg
1.Väli-Torala Antti IK
2.Putula Ilmari AU
59Kg
1.Pakkala Rasmus KaKa
2.Nousiainen Harri KaKa
3.Mäenpää Konsta IK
64Kg
1.Louhula Lauri PeKi
2.Väliheikki Roni IK

SEUROJENVÄLISET PISTEET
Osanottajia 129, Seuroja 17, Otteluita 19
1)Ilmajoen Kisailijat 71
2)Seinäjoen Painimiehet 56
3)Lapuan Virkiä 54
4)Perhon Kiri 51
5)Ylistaron Kilpa-Veljet 50
6)Lappajärven Veikot 38
7)Laihian Luja 37
7)Vaasan Voima-Veikot 37
9)Nurmon Jymy 33
10)Jalasjärven Jalas 28
11)Vähänkyrön Viesti 22
11)Kauhajoen Karhu 22
13)Alavuden Urheilijat 18
14)Vieskan Voima 15
15)Tampereen Voimailijat 12
16)Vaasan Toverit 9
17)Teuvan Rivakka 5

 

 

PERHON 1. MESTARUUSPAINIT

KREIKKALAIS-ROOMALAINEN PAINI 1.1.2012 KOKKONEVAN KOULULLA KLO 15

Ottelut (ottelijoita 10)

Sarja 17-25 kg  4-7 vuotiaat

1.       Aatu Karjalainen – Veeti Saarijärvi                               2-0

lepo Roope Peltokangas

Sarja 35-42 kg 8-10 vuotiaat

2.       Aki Voutila – Leevi Louhula                                             sv

lepo Luka Louhula

Sarja 45-50 kg 14-15 vuotiaat

3.       Artjom Shapovalov – Lauri Karjalainen                       2-0

Sarja 17-25 kg aloittelijat

4.       Aatu Karjalainen – Roope Peltokangas                       0-2

lepo Veeti Saarijärvi

Sarja 35-42 kg aloittelijat

5.       Leevi Louhula – Luka Louhula                                         sv

lepo Aki Voutila

YSTÄVYYSOTTELU

6.       Artjom Shapovalov – Lauri Louhula                                                          1-2

Sarja 17-25 kg aloittelijat

7.       Roope Peltokangas – Veeti Saarjärvi                           sv

lepo Aatu Karjalainen

Sarja 35-42 kg aloittelijat

8.       Aki Voutila – Luka Louhula                                              2-0

YSTÄVYYSOTTELUT

9.       Artjom Shapovalov – Jami Niemelä                                                          sv

 

 

 

PERHON 1. MESTARUUSPAINIT

KREIKKALAIS-ROOMALAINEN PAINI 1.1.2012 KOKKONEVAN KOULULLA KLO 15

PALKINTOJÄRJESTYS

Sarja 17-25 kg, 4-7 vuotiaat

1.       Roope Peltokangas

2.       Aatu Karjalainen

3.       Veeti Saarijärvi

35-42 kg 8-10 vuotiaat

1.       Leevi Louhula

2.       Aki Voutila

3.       Luka Louhula

Sarja 45-50 kg 14-15 vuotiaat

1.       Artjom Shapovalov

2.       Lauri Karjalainen

Sarja 36 kg 11-13 vuotiaat

1.       Jami Niemelä

Sarja 62 kg 16-18 vuotiaat

1.       Lauri Louhula

 

TULOKSET

KLL Kreikkalais-roomalaisen painin 2011 mestaruuskilpailut

Ilmajoki 21.-22.5.2011

Osallistujia 327, Otteluita 476.

Pojat 7-13v.

26-28 kg: 1) Tino Ojala Helsinki, 2) Miko Elkala Lahti, 3)Kimi Mustonen Oulu, 4) Valtteri Hakkarainen Rovaniemi, 5) Samo Meritähti Seinäjoki, 6) Joona Pöytälaakso Ilmajoki.

30 kg: 1) Joona Mustonen Nurmijärvi, 2) Elias Salmela Rovaniemi, 3) Mikael Hellman Ulvila, 4) Jere Salmi Mustasaari, 5) Turbal Dzhukaev Hämeenlinna, 6) Aapo Pasanen Seinäjoki.

32 kg: 1) Juho Ronkainen Vantaa, 2) Sami Arrasvuori Tampere, 3) Eetu Järvi Seinäjoki, 4) Santeri Kvist Kajaani, 5) Elmer Mattila Tampere, 6) Jere Suojanen Seinäjoki.

34 kg: 1) Joonas Mört Turku, 2) Joni Komppa Seinäjoki, 3) Waltteri Latvala Vaasa, 4) Samuli Saukkoriipi Tornio 5) Miikka Alasaari Kauhajoki, 6) Elias Kivi Vaasa.

37 kg: 1) Eemeli Kunttu Raisio, 2) Akseli Yli-Hannuksela Ilmajoki, 3) Eetu Saukkosaari Seinäjoki, 4) Petteri Salmi Mynämäki, 5) Samu Rajakangas Vaasa, 6) Aleksi Simojoki Turku.

40 kg: 1) Markus Kallio Kaarina, 2) Jiri Sarvela Lapua, 3) Miikka Soikko Kemi, 4) Ilja Vanhala Kotka, 5) Rasmus Ruismäki Helsinki, 6) Oliver Svartberg Turku.

45 kg: 1) Elias Tyystälä Kemi, 2) Lauri Varteva Espoo, 3) Mike Mesiäinen Järvenpää, 4) Leevi Lauttanen Janakkala, 5) Casper Väliahdet Vantaa, 6) Aleksanteri Sutinen Seinäjoki.

52 kg: 1) Arvi Savolainen Nastola, 2) Artturi Miilumäki Alavus, 3) Jere Hyvärinen Lapua, 4) Juho Kiukkonen Lahti, 5) Henri Kortesoja Lapua, 6) Samu Vilenius Heinola.

60 kg: 1) Arttu Hakala Seinäjoki, 2) Santeri Jussila Ilmajoki, 3) Arttu Mutanen Vantaa.

Pojat 14-16v.

40 kg: 1) Mikko Peltokangas Kauhava, 2) Miika Lähdesmäki Ilmajoki, 3) Jere Haapamäki Vöyri, 4) Joona Koskinen Helsinki, 5) Jonas Törmälehto Oulu, 6) Artjom Shapovalov Perho.

44 kg: 1) Jimi Haapaniemi Vaasa, 2) Tuomas Fors Seinäjoki, 3) Rami Syrjä Seinäjoki, 4) Markus Ahtiainen Seinäjoki, 5) Jooseppi Kettunen Vantaa, 6) Ilmari Putula Alavus.

48 kg: 1) Sasu Puska Seinäjoki, 2) Toni Ojala Helsinki, 3) Markus Mannismäki Seinäjoki, 4) Tomi Eronen Kotka, 5) Timi Hurskainen Lahti, 6) Joona Talvitie Vaasa.

52 kg: 1) Matias Lipasti Ilmajoki, 2) Lauri Ruhanen Mäntsälä, 3) Petteri Saarenoja Seinäjoki, 4) Rasmus Pakkala Kauhajoki, 5) Teemu Timonen Järvenpää, 6) Konsta Mäenpää Ilmajoki.

56 kg: 1) Juuso Latvala Ilmajoki, 2) Tero Halmesmäki Hyvinkää, 3) Sakke Purolainen Nokia, 4) Paavo Rantanen Imatra, 5) Henri Alasaari Kauhajoki, 6) Severi Kettunen Vantaa.

62 kg: 1) Lauri Louhula Perho, 2) Santtu Pekkala Sodankylä, 3) Jesse Itkonen Joroinen, 4) Rasmus Peltola, 5) Vili Ropponen Kurikka, 6)Jussa Pippuri Liperi.

70 kg: 1) Ville Halonen Helsinki, 2) Iiro Piippo Jyväskylä, 3) Joni Järvinen Kemi, 4) Juuso Kärki Liperi.

85 kg: 1) Olli Uotila Helsinki, 2) Ville Saastamoinen Nurmijärvi, 3) Jere Heino Pori, 4) Antti Heinonen Hattula, 5) Nestori Helander Rauma, 6) Oskari Miilumäki Alavus.

 

7.5.2011 Ylivieska
Kultavieska Cup

Järjestäjä: Vieskan Voima

Osanottajia 157, Seuroja 19, Otteluita 226.

Pojat 17 vuotta.
46 kg: 1) Mikko Peltokangas Virkiä, 2) Markus Ahtiainen PeTo, 3) Miika Lähdesmäki IK, 4) Juho Nivala OP, 5) Oskari Tapio HaHe, 6) Santeri Maijala KI.
50 kg: 1) Leevi Ukkola HaHe, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Jussi Mehtälä ViVo.
54 kg: 1) Juho Mäkikuusela Virkiä, 2) Mika Tarvainen OP, 3) Konsta Mäenpää IK.
63 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Rasmus Peltola VaaKu, 3) Aku Suorsa SalSa, 4) Arttu Hakala SPM.
+69 kg: 1) Timi Knuutinen SalSa.

Pojat 13 vuotta.
32 kg: 1) Santeri Kvist KaJu, 2) Elias Salmela LaLu, 3) Erik Leikkari SPM, 4) Valtteri Oikarinen OP, 5) Valtteri Hakkarainen LaLu.
35 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jussi Autio SPM, 3) Santeri Korpela IK, 4) Eeli Purola OP, 5) Eetu Järvi SPM, 6) Antti Parkkila LNM.
38 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Mika Tarkkanen IK, 4) Joel Mettala KaJu.
42 kg: 1) Jiri Sarvela SPM, 2) Miikka Soikko KI, 3) Otto Ketonen IK, 4) Jarmo Leskelä LaLu, 5) Eero Ylinen AU, 6) Joona Härö ViVo.
46 kg: 1) Antti Ketola Virkiä, 2) Aleksanteri Sutinen SPM, 3) Konsta Kvist KaJu, 4) Juho Pahikainen HaHe, 5) Johan Mettälä KaJu, 6) Milan Gardniya KaJu.
50 kg: 1) Antti Väli-Torala IK, 2) Atte Vuoristo HaHe, 3) Samuel Purola OP, 4) Tuukka Härkönen KaJu.
55 kg: 1) Artturi Miilumäki SPM, 2) Jere Hyvärinen Virkiä, 3) Henri Kortesoja Virkiä, 4) Eetu Järvinen KI.
+55 kg: 1) Eemeli Nisula HaHe, 2) Urho Hietaniemi AU, 3) Jesse Mikkonen AU.

Pojat 10 vuotta.
29 kg: 1) Kimi Mustonen OP, 2) Lauri Perälä Virkiä, 3) Samo Meritähti SPM, 4) Jaki Aikio LaLu, 5) Miika Mustanoja ViVo, 6) Ossi Mehtälä ViVo.
31 kg: 1) Joona Vuoti ViVo, 2) Anton Purola OP, 3) Otto Sarvela SPM, 4) Antti Manni SPM.
34 kg: 1) Niklas Moilanen KI, 2) Jere Suojanen NJ, 3) Tomi Loukola YKV, 4) Otto Haataja LaLu, 5) Aapo Viitala IK, 6) Mikael Jansson OP.
37 kg: 1) Eetu Paananen ViVo, 2) Tuomas Loponen OP, 3) Arttu Karppinen KaJu.
+42 kg: 1) Joni Pahikainen HaHe, 2) Niko Heiska LNM.

Tytöt.
23 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe, 2) Vilma Lehtimäki LaVe, 3) Senni Korpela IK, 4) Asta Timlin ViVo.
28 kg: 1) Heidi Meriläinen HaHe, 2) Ilona Peränen HaHe, 3) Silja Tuomivaara SalSa.
31 kg: 1) Taru Vainionpää HaHe, 2) Ronja Tuomivaara SalSa, 3) Sara Kärki KoskRi.
34 kg: , 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Rosa Hietikko SPM, 3) Anu Tolvanen KoskRi.
41 kg: 1) Jenni Kiikeri YKV, 2) Kiia Moilanen KI, 3) Julia Autio SPM.
51 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Lotta Paananen ViVo, 3) Noora Korpi YKV, 4) Mirella Lipasti IK.
59 kg: 1) Heli Moliis KaJu, 2) Hanna Väli-Torala IK, 3) Henna Tarkkainen IK.

Aloittelijat
17 kg: 1) Aatu Honkimaa ViVo.
23 kg: 1) Niko Tolvanen KoskRi, 2) Riku Erkkola IK, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Jere Jokela HaHe.
24 kg: 1) Arttu Suhonen HaHe, 2) Henri Seppäläö HaHe, 3) Markus Kantola HaHe, 4) Julius Soini ViVo.
26 kg: 1) Juho Kortesniemi NJ, 2) Santeri Maimann LaLu, 3) Leo Kinnunen LaLu, 4) Iisak Äijälä ViVo.
28 kg: 1) Joonas Perkka IK, 2) Juho Takamaa IK, 3) Luka Hietala NJ, 4) Niko Miettunen ViVo, 5) Anssi Mehtälä ViVo.
31 kg: 1) Jesse Stenroth KoskRi, 2) Vili Vauhkola ViVo, 3) Sebastian Pesämaa ViVo.
33 kg: 1) Timoteus Kivikangas LaVe, 2) Markus Vittaniemi HaHe, 3) Eetu Saarenpää SalSa.
34 kg: 1) Oskari Maimann LaLu, 2) Luka Louhula PeKi, 3) Mikael Hämäläinen SalSa, 4) Antti Saarenpää SalSa.
35 kg: 1) Juuso Grahn KI, 2) Leevi Louhula PeKi, 3) Olli Timlin ViVo.
36 kg: 1) Aleksi Miettunen ViVo, 2) Aatu Mikkola KaJu, 3) Joonas Färm SalSa, 4) Santtu Soukka SalSa.
39 kg: 1) Aku Moilanen KoskRi, 2) Niko Kantola HaHe, 3) Anton Heikkinen KaJu, 4) Julius Orava SalSa.
44 kg: 1) Artjom Shapolow PeKi, 2) Joonas Törmälehto HaHe, 3) Leo Saukko HaHe.
49 kg: 1) Mika Ojala NJ, 2) Niko Övermark LaVe, 3) Jere Grahn KI, 4) Henri Huhtala HaHe.

Joukkuepisteet.

1) HaHe Haukiputaan Heitto 85, 2) IK Ilmajoen Kisailijat 66, 3) ViVo Vieskan Voima 64, 4) SPM Seinäjoen Painimiehet 61, 5) SalSa Saloisten Salama 40, 6) KaJu Kajaanin Juntta 38, 7) OP Oulun Pyrintö 35, 8) Virkiä Lapuan Virkiä 32, 9) LaLu Lapin Lukko 31, 10) KI Kemin Into 30, 11) LaVe Lappajärven Veikot 28, 12) KoskRi Koskelankylän Riento 26, 13) PeKi Perhon Kiri 22, 14) NJ Nurmon Jymy 21, 15) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 20, 16) AU Alavuden Urheilijat 11, 17) LNM Limingan Niittomiehet 6, 18) PeTo Peräseinäjoen Toive 5, 19) VaaKu Vaajakosken Kuohu 5.

Tulokset toimitti
Tuomo Kallijärvi

 

2.4.2011 Seinäjoki
Nepparin muistopainit

Järjestäjä: Seinäjoen Painimiehet

Seuroja 15
Ottelijoita 96
Otteluita 123

Pojat (K- ja J-lisenssi):
44 kg: 1) Jesse Salmi VVV, 2) Jiri Sarvela SPM, 3) Valtteri Loppi IK, 4) Teijo Raiskio YKV.
54 kg: 1) Tuomo Autio AK, 2) Artturi Miilumäki SPM, 3) Tuomas Fors NJ.
60 kg: 1) Joni Nousiainen KaKa, 2) Riku Paukkunen PeTo.
63 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Juuso Latvala IK, 3) Sampo Pasanen SPM, 4) Keijo Hietikko JalJa.
80 kg: 1) Jarmo Hautala SPM, 2) Pauli Kuusjärvi PeKi, 3) Oskari Miilumäki SPM.

Pojat (B-lisenssi):
26 kg: 1) Vexi Jussila KaKa, 2) Juho Kortesniemi NJ, 3) Juho Takamaa IK, 4) Joona Mustikkamaa SPM.
28 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Lauri Perälä Virkiä, 3) Roope Saari KuKu, 4) Ville Saari KuKu.
30 kg: 1) Aapo Pasanen SPM, 2) Otto Sarvela SPM, 3) Juho Juupaluoma IK, 4) Eero Hjelt Virkiä.
32 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Jussi Autio SPM, 3) Erik Leikkari SPM, 4) Jere Suojanen NJ, 5) Jere Siipola LaihLu, 6) Juuso Jokinen YKV.
33 kg: 1) Jonathan Helander VVV, 2) Tomi Loukola YKV, 3) Nooa Koivuranta SPM, 4) Vilho Luoma Virkiä, 5) Konsta Uotila YKV.
34 kg: 1) Erno Puska LaihLu, 2) Aapo Viitala IK, 3) Tuomas Hakala SPM, 4) Niilo Talvitie Virkiä.
36 kg: 1) Mika Tarkkanen IK, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Arttu Lähde VVV, 4) Miro Kangas-Rautio NJ, 5) Saku Nieminen KaKa.
38 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Riku Sten VVV, 3) Matias Yli-Talonen KaKa, 4) Juho Välimäki KuKu.
50 kg: 1) Mika Ojala NJ, 2) Iivari Isoniemi IK, 3) Urho Hietaniemi AU.
60 kg: 1) Roni Väliheikki IK, 2) Akseli Mettalo IK, 3) Aatu Kiikka YKV.

Pojat (A-lisenssi):
20 kg: 1) Veeti Salovaara IK, 2) Riku Erkkola IK, 3) Hugo Lehtimäki LaVe, 4) Lauri Pelkkikangas SPM.
21 kg: 1) Akseli Erkkola SPM, 2) Samuli Pihlaja SPM.
22 kg: 1) Veeti Tuuri SPM, 2) Lauri Häkkilä KuKu, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Arttu Raittila IK.
27 kg: 1) Joonas Perkka IK, 2) Luka Hietala NJ, 3) Alex Kimpimäki IK.
28 kg: 1) Samo Meritähti SPM, 2) Oskari Koski Virkiä, 3) Mohamed Zerfa YKV.
29 kg: 1) Nestori Mannila YKV, 2) Veeti Näppä SPM, 3) Marcus Kontio KaKa, 4) Elias Uotila YKV.

Tytöt (vapaapaini):
22 kg: 1) Vilma Lehtimäki LaVe, 2) Veera Lehtimäki LaVe, 3) Maija Kujala YKV.
28 kg: 1) Taru Raitila IK, 2) Riina Koivuniemi IK.
32 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Emma Kujala YKV, 3) Rosa Hietikko SPM.
37 kg: 1) Annimaria Aho AU, 2) Jenna Kiikeri YKV, 3) Julia Autio SPM.
44 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Mirella Lipasti IK.
52 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Serafina Mannila YKV, 3) Noora Korpi YKV.
65 kg: 1) Hanna Väli-Torala IK, 2) Heidi Kiikka YKV.

Seurapisteet:
1) Ilmajoen Kisailijat 114, 2) Seinäjoen Painimiehet 98, 3) Ylistaron Kilpa-Veljet 56, 4) Nurmon Jymy 26, 5) Kauhajoen Karhu 22, 6) Vaasan Voima-Veikot 21, 7) Lappajärven Veikot 21, 8) Lapuan Virkiä 19, 9) Perhon Kiri 16, 10) Kuortaneen Kunto 15, 11) Laihian Luja 14, 12) Alavuden Urheilijat 10, 13) Alahärmän Kisa 6, 14) Peräseinäjoen Toive 5, 15) Jalasjärven Jalas 3.

Tulokset toimitti
Asko Heikkilä

 

 

19.3.2011 Ilmajoki
Myhi-painit

Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

Pojat 17 v.
42 kg: 1) Mikko Peltokangas Virkiä, 2) Jere Haapamäki VäVi, 3) Miika Lähdesmäki IK, 4) Artjom Shapalov PeKi.
48 kg: 1) Niko Erkkola IK, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Tuomas Fors NJ, 4) Harri Nousiainen KaKa, 5) Rasmus Pakkala KaKa, 6) Leevi Ukkola HaHe.
54 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Eero Lehtinen KankU, 3) Konsta Mäenpää IK, 4) Tuomo Autio AK, 5) Jaakko Viirimäki VäVi.
58 kg: 1) Juuso Latvala IK, 2) Toni Metsomäki IK, 3) Ossi Raudaskoski IK, 4) Juho Mäki-Kuusela Virkiä.
62 kg: 1) Vili Ropponen IK, 2) Lauri Louhula PeKi, 3) Arttu Hakala SPM.
100 kg: 1) Jussi Kotala Virkiä, 2) Lauri Lehtinen KankU, 3) Mattias Viitanen HSKT.

 

12.2.2011 Peräseinäjoki
Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut, kr

Järjestäjä: Peräseinäjoen Toive

Seuroja 21
Painijoita 127
Otteluita 176

Pojat:
29 kg: 1) Jonni Sarkkinen HWJ, 2) Joona Pöytälaakso IK, 3) Jere Salmi VVV, 4) Lauri Perälä LaVi, 5) Samo Meritähti SPM, 6) Nestori Mannila YKV.
32 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Aapo Pasanen SPM, 3) Vilho Laukkarinen JyPä, 4) Tomi Loukola YKV, 5) Juuso Jokinen YKV, 6) Jonathan Helander VVV.
35 kg: 1) Miikka Alasaari KaKa, 2) Santeri Korpela IK, 3) Joni Komppa SPM, 4) Elias Kivi VVV, 5) Mika Tarkkanen IK, 5) Vilho Yli-Hannuksela IK.
38 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Eetu Saukkosaari YKV, 4) Teemu Kujala IK.
42 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Jimi Haapaniemi VaaTo, 3) Mikko Peltokangas LaVi, 4) Miika Lähdesmäki IK, 5) Valtteri Loppi IK, 5) Jarkko Rantoja AU.
46 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Niko Erkkola IK, 3) Aleksanteri Sutinen SPM, 4) Antti Väli-Torala IK, 5) Juho Pahikainen HaHe, 6) Antti Ketola LaVi.
50 kg: 1) Marcos Merisalo EST, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Leevi Ukkola HaHe, 4) Jere Hyvärinen LaVi, 5) Jussi-Matti Ylimäki IK, 6) Artturi Miilumäki SPM.
54 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Jesse Haapaniemi VaaTo, 3) Konsta Mäenpää IK, 4) Henri Alasaari KaKa, 5) Henri Kortesoja LaVi, 6) Oskari Lehto TeRi.
58 kg: 1) Toufan Ahmadi VaaTo, 2) Juuso Latvala IK, 3) Ossi Raudaskoski IK, 4) Riku Paukkunen PeTo, 5) Toni Metsomäki IK, 6) Mikko Lyttinen NJ.
63 kg: 1) Lauri Mähönen LapVe, 2) Vili Ropponen IK, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Sampo Pasanen SPM, 5) Arttu Hakala SPM.
69 kg: 1) Iiro Piippo VaaKu.
76 kg: 1) Raido Liitmäe EST.
85 kg: 1) Jussi Kotala LaVi.

Aloittelijat:
20 kg: 1) Samuel Mantila VVV, 2) Hugo Lehtimäki LaVe.
24 kg: 1) Juho Kortesniemi NJ, 2) Veeti Tuuri SPM, 3) Aleksi Autio SPM.
26 kg: 1) Eetu Kettunen HWJ, 2) Vexi Jussila KaKa, 3) Juho Takamaa IK, 4) Joona Mustikkamaa SPM, 5) Atte Järvinen AU, 6) Luka Hietala NJ.
28 kg: 1) Patrik Muukkonen IK, 2) Patrik Huhtala LaVi, 3) Joonas Perkka IK, 4) Mohamed Zerfa YKV, 5) Santeri Rantavaara LaVi.
30 kg: 1) Roope Issakoff IK, 2) Juho Kangas LaVi, 3) Pyry Kekarainen YKV, 4) Janne Koivisto IK, 5) Niklas Huhtala LaVi, 6) Veeti Näppä SPM.
32 kg: 1) Nooa Koivuranta SPM, 2) Timoteus Kivikangas LaVe, 3) Miro Kangasrautio NJ, 4) Vilho Luoma LaVi, 5) Oskari Tattari LaVi, 6) Luka Louhula PeKi.
34 kg: 1) Topias Maunuksela IK, 2) Tuomas Hakala SPM, 3) Aapo Viitala IK, 4) Leevi Louhula PeKi, 5) Valtteri Viitala PeKi.
40 kg: 1) Artjom Shapovalov PeKi, 2) Mikko Koivisto IK, 3) Perttu Blomgren LaVi.
45 kg: 1) Iivari Isoniemi IK, 2) Joni Pahikainen HaHe.
50 kg: 1) Mika Ojala NJ.
60 kg: 1) Jori Lukkarila IK, 2) Aatu Kiikka YKV.

Seurapisteet:
1) Ilmajoen Kisailijat 143, 2) Seinäjoen Painimiehet 59, 3) Lapuan Virkiä 42, 4) Ylistaron Kilpa-Veljet 34, 5) Vaasan Toverit 26, 6) Nurmon Jymy 24, 7) Lappajärven Veikot 21, 8) Perhon Kiri 16, 9) Kauhajoen Karhu 14, 10) Vaasan Voima-Veikot 14, 11)Harjun Woima Jyväskylä 12, 12) Viro 12, 13) Haukiputaan Heitto 11, 14) Alavuden Urheilijat 10, 15) Lapin Veikot 6, 16) Laihian Luja 6, 17) Vaajakosken Kuohu 6, 18) Jyvässeudun Paini-Ässät 4, 19) eräseinäjoen Toive 3, 20) Teuvan Rivakka 1, 21) Alahärmän Kisa 0.

 

22.1.2011 Laihia
Ikäkausikilpailut

Järjestäjä: Laihian Luja

Osanottajia 132, Seuroja 14, Otteluita 194.

17-vuotiaat:
48 kg: 1) Tuomas Fors NJ, 2) Jussi Mehtälä ViVo.
60 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Sampo Pasanen SPM.
68 kg: 1) Jarmo Hautala SPM.

14-vuotiaat
38 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Valtteri Loppi IK.
41 kg: 1) Miika Lähdesmäki IK, 2) Jiri Sarvela SPM, 3) Robert Mäntyniemi KaKa, 4) Toni Vesteri AU, 5) Joona Härö ViVo.
45 kg: 1) Harri Nousiainen KaKa, 2) Antti Väli-Torala IK, 3) Antti Ketola LAVI, 4) Teijo Raiskio YKV.
52 kg: 1) Henri Alasaari KaKa, 2) Jere Hyvärinen LaVi.
58 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 2) Jaakko Viirimäki VäVi.

12-vuotiaat
28 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Jere Salmi VVV.
31 kg: 1) Santeri Korpela IK, 2) Aleksi Seppälä LaihLu, 3) Jonathan Helander VVV, 4) Juuso Jokinen YKV.
33 kg: 1) Joni Komppa SPM, 2) Jussi Autio SPM, 3) Jami Niemelä PeKi, 4) Valtteri Moilanen IK, 5) Konsta Uotila YKV.
35 kg: 1) Miikka Alasaari KaKa, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Vilho Yli-Hannuksela IK, 4) Juho Louko YKV, 5) Erno Puska LaihLu.
38 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Riku Sten VVV, 3) Matias Yli-Talonen KaKa, 4) Manu-Jussi Kannosto IK.
40 kg: 1) Niko Nevanperä IK, 2) Joona Alamikkelä ViVo, 3) Kalle Palssi LaihLu.
51 kg: 1) Aleksanteri Sutinen SPM, 2) Niko Vuorenmaa LaihLu.
60 kg: 1) Eemeli Pikkusaari LaihLu, 2) Jesse Mikkonen AU.

10-vuotiaat
28 kg: 1) Lauri Perälä LaVi, 2) Ossi Mehtälä ViVo, 3) Roope Saari KuKu, 4) Ville Saari KuKu.
31 kg: 1) Eemeli Moilanen IK, 2) Aapo Pasanen SPM, 3) Roope Issakoff IK, 4) Jere Siipola LaihLu, 5) Otto Sarvela SPM, 6) Aku Latva-Hoppala IK.
32 kg: 1) Jere Suojanen NJ, 2) Joona Vuoti ViVo, 3) Tomi Loukola YKV, 4) Nooa Koivuranta SPM, 5) Juho Kangas LaVi.
35 kg: 1) Eetu Paananen ViVo, 2) Perttu Blomgren LaVi, 3) Ville Nousiainen SPM, 4) Jimi Ahola VaaTo.
39 kg: 1) Mikko Koivisto IK.

8-vuotiaat
29 kg: 1) Samo Meritähti SPM, 2) Nestori Mannila YKV, 3) Anssi Mehtälä ViVo.

Aloittelijat
19 kg: 1) Vallu Mäntymäki VaaTo, 2) Esteban Kaya VaaTo,
22 kg: 1) Samuel Mantila VVV, 2) Lauri Häkkilä KuKu, 3) Aleksi Autio SPM, 4) Hugo Lehtimäki La Ve, 5) Samuli Pihlaja SPM.
24 kg: 1) Vexi Jussila KaKa, 2) Veeti Tuuri SPM, 3) Lauri Hakomäki VVV, 4) Hugo Hautamäki LaihLu, 5) Teemu Leppikorpi VaaTo.
26 kg: 1) Juho Takamaa IK, 2) Harri Kalervo LaihLu, 3) Jedi Lönn LaihLu, 4) Oskari Rintamäki VVV, 5) Onni Rintamäki YKV, 6) Elias Lyyski LaihLu.
28 kg: 1) Oskari Moilanen IK, 2) Petrus Mäenpää VaaTo, 3) Luka Hietala NJ, 4) Tino Ala-Luhtala LaihLu, 5) Akseli Lyyski LaihLu.
29 kg: 1) Patrik Huhtala LaVi, 2) Niilo Lahdensuo LaVi, 3) Mohammed Zerfa YKV, 4) Panu Blomgren LaVi, 5) Oskari Niemi LaihLu.
30 kg: 1) Janne Koivisto IK, 2) Veeti Näppä SPM, 3) Konsta Hietala VaaTo, 4) Niklas Huhtala LaVi, 5) Elias Uotila YKV.
32 kg: 1) Timoteus Kivikangas LaVe , 2) Oskari Koski LaVi , 3) Olli Kantola VaaTo.
33 kg: 1) Aapo Viitala IK, 2) Valtteri Viitala PeKi , 3) Luka Louhula PeKi.
35 kg: 1) Pietu Rantala LaihLu, 2) Leevi Louhula PeKi, 3) Erkki-Antti Laurila LaVi.
43 kg: 1) Topias Hakomäki LaVi, 2) Aleksi Kaunismäki LaihLu.
48 kg:1) Petteri Pohjanniemi VVV, 2) Onni Hallamaa SPM.

Tytöt:
22 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe, 2) Senni Korpela IK, 3) Maija Kujala YKV.
29 kg: 1) Riina Koivuniemi IK, 2) Lotta Mäenpää VaaTo.
35 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Emma Kujala YKV, 3) Tuuli Ropponen IK, 4) Rosa Hietikko SPM, 5) Julia Autio SPM.
41 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Annimari Aho AU.
54 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Serafia Mannila YKV, 3) Wilhelmina Karlsberg LaVi.
59 kg: 1) Hanna Väli-Torala IK.

SEUROJENVÄLISET PISTEET:
1) Ilmajoen Kisailijat 122, 2) Seinäjoen Painimiehet 79, 3) Lapuan Virkiä 70, 4) Laihian Luja 56, 5) Ylistaron Kilpa-Veljet 42, 6) Vaasan Voima-Veikot 39, 7) Vaasan Toverit 39, 8) Kauhajoen Karhu 32, 9) Vieskan Voima 32, 10) Perhon Kiri 24, 11) Lappajärven Veikot 21, 12) Nurmon Jymy 16, 13) Alavuden Urheilijat 13, 14) Kuortaneen Kunto 12.

 

4.12.2010 Ähtäri
Ossi Hagmanin muistopainit

Järjestäjä: Inhan Taimi

Pojat
28 kg: 1) Tuomas Peltokorpi JyPÄ , 2) Juuso Sarkkinen HWJ, 3) Niilo Lahdensuo LaVi.
30 kg: 1) Jonni Sarkkinen HWJ, 2) Lauri Perälä KvaPM.
32 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Erik Leikkari AU, 4) Juho Kangas LaVi, 5) Emil Lehtimäki LaVe, 6) Niilo Seppänen HWJ.
35 kg: 1) Vilho Laukkarinen JyPÄ, 2) Ville Nousiainen SPM, 3) Sophan Sattari, 4) Antti Virokannas JyPÄ, 5) Miska Leikkari AU.
38 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Perttu Blomgren LaVi.
42 kg: 1) Artjom Shapralov PeKi, 2) Sami Keskinen MäVa.
46 kg: 1) Alex Lehtimäki LaVe.
50 kg: 1) Miki Niemelä PeKi.
54 kg: 1) Henri Kortesoja LaVi, 2) Christian Nieminen JyPÄ.
58 kg: 1) Juha Moisio JyPÄ, 2) Jesse Mikkonen AU, 3) Matti Vapola InTai.
63 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Mauno Salmela PeKi.

Aloittelijat
23 kg: 1) Lauri Häkkilä KuKu, 2) Vilma Lehtimäki LaVe, 3) Vili Nieminen MäVa, 4) Jussi Vapola InTai, 5) Hugo Lehtimäki LaVe.
27 kg: 1) Eetu Kettunen HWJ, 2) Roope Saari KuKu, 3) Leevi Kytönen InTai, 4) Santeri Rantavaara LaVi, 5) Peetu Mäkinen InTai.
27,5kg: 1) Santtu Vehkala SuoU, 2) Ville Saari KuKu, 3) Atte Järvinen AU, 4) Konsta Uurinmäki LaVi.
32 kg: 1) Vilho Luoma LaVi, 2) Patrik Huhtala LaVi, 3) Oskari Koski LaVi, 4) Erkki-Antti Laurila LaVi.

Tytöt:
? Annamaria Aho AU

Seuroja 13, painijoita 48, 0tteluita 68, Erityispalkinto ja –maininta: Lauri Häkkilä, Kuortaneen Kunto.

13.11.2010 Lapua
Kankuri Cup

Järjestäjä: Lapuan Virkiä

Painijoita 152, 168 ottelua

Pojat
26 kg: 1) Lauri Perälä KvaPM, 2) Ville Rantala JaJa, 3) Joona Mustikkamaa SPM.
28 kg: 1) Pyry Lipponen KaJu, 2) Nestori Mannila YKV, 3) Otto Louko YKV.
31 kg: 1) Tomi Loukola YKV, 2) Emil Lehtimäki LaVe, 3. Juho Kangas LaVi.
31,5 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Santeri Kvist KaJu, 3) Erik Leikkari AU.
32 kg: 1) Vilho Yli-Hannuksela IK, 2) Joni Komppa YKV, 3) Jami Niemelä PeKi .
33 kg: 1) Ville Nousiainen SPM, 2) Jere Suojanen NJ, 3) Niilo Talvitie LaVi.
33,5 kg: 1) Juho Louko YKV, 2) Jussi Autio SPM, 3) Konsta Uotila YKV.
35,5 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Santeri Latvala LaVi.
36 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Miika Alasaari NJ, 3) Niko Nevanperä IK.
37 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Mikko Koivisto IK, 3) Miska Leikkari AU.
37,5 kg: 1) Manu-Jussi Kannosto IK, 2) Saku-Matti Hakomäki NJ.
39 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Miika Lähdesmäki IK, 3) Valtteri Loppi IK.
40 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Milad Gardniya KaJu, 3) Tomi Rusanen KaJu.
42,5 kg: 1) Niko Erkkola IK, 2) Antti Ketola LaVi, 3) Antti Väli-Torala IK.
43,5 kg: 1) Teijo Raiskio YKV, 2) Matti Keisala IK.
49,5 kg: 1) Artturi Miilumäki AU, 2) Jussi-Matti Ylimäki IK, 3) Henri Kortesoja LaVi.
50 kg: 1) Niko Vuorenmaa LaihLu, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Tuukka Härkönen KaJu,
52 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Henri Alasaari NJ, 3) Jere Hyvärinen LaVi.
56 kg: 1) Ossi Raudaskoski IK, 2) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 3) Eero Lehtinen KankU.
56,5 kg: 1) Juuso Latvala IK, 2) Joel Lahdensuo LaVi, 3) Tuomo Autio AK.
58 kg: 1) Urho Hietaniemi AU, 2) Jesse Mikkonen AU, 3) Aatu Kiikka YKV.
60 kg: 1) Vili Ropponen IK, 2) Arto Koskinen JaJa.
63 kg: 1) Keijo Hietikko JaJa, 2) Lauri Louhula PeKi.
74 kg: 1) Kari Koskinen JaJa.
88 kg: 1) Jussi Kotala LaVi, 2) Lauri Lehtinen KankU.

Tytöt
22 kg: 1) Vilma Lehtimäki LaVe, 2) Senni Korpela IK, 3) Maija Kujala YKV.
32,5 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Emma Kujala YKV, 3) Rosa Hietikko SPM.
36 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Annimaria Aho AU, 3) Anna Peltola LaVe.
41 kg: 1) Jaana Väli-Torala IK, 2) Mirella Lipasti IK.
50 kg: 1) Heli Moliis KaJu, 2) Heidi Kiikka YKV.
52 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Serafia Mannila YKV, 3) Noora Korpi YKV.

Aloittelijat
21 kg: 1) Lauri Häkkilä KuKu, 2) Aleksi Autio SPM, 3) Hugo Lehtimäki LaVe.
23 kg: 1) Joona Nivukoski IK, 2) Lauri Hakomäki VVV, 3) Taneli Seppälä LaVi.
24 kg: 1) Juho Takamaa IK, 2) Juho Kortesniemi NJ.
26 kg: 1) Roope Saari KuKu, 2) Leevi Kytönen InTa, 3) Ville Saari KuKu.
26,5 kg: 1) Santeri Rantavaara LaVi, 2) Saku Saranpää SPM, 3) Konsta Uurinmäki LaVi.
27 kg: 1) Antti Manni SPM, 2) Samo Meritähti SPM, 3) Niilo Lahdensuo LaVi.
28 kg: 1) Patrik Huhtala LaVi, 2) Sisu Jaakkola LaVi, 3) Eero Hjelt LaVi.
28,5 kg: 1) Roope Issakoff IK, 2) Veeti Näppä NJ, 3) Zerfa Mohammed YKV
30 kg: 1) Nuutti Salo LaVi, 2) Jasper Kari LaVi, 3) Oskari Koski LaVi.
30,5 kg: 1) Oskari Tattari LaVi, 2) Vilho Luoma LaVi, 3) Niklas Huhtala LaVi.
31 kg: 1) Nooa Koivuranta SPM, 2) Aapo Viitala IK, 3) Oskari Käpyaho LaVi.
33 kg: 1) Topias Maunuksela IK, 2) Tuomas Hakala SPM, 3) Valtteri Viitala PeKi.
34 kg: 1) Perttu Blomgren LaVi, 2) Erkki-Antti Laurila LaVi, 3) Leevi Louhula PeKi.
37 kg: 1) Joonas Korkiakoski JaJa, 2) Pasi Kesti KaJu, 3) Teemu Seppälä LaVi.
40 kg: 1) Artjom Shapovalov PeKi, 2) Jerry Kojola LaVi.
44 kg: 1) Iivari Isoniemi IK, 2) Eetu Haanpää JaJa.
57 kg: 1) Leevi Lemponen LaVi, 2) Matti Vapola InTa.

Paras aloittelija: Lauri Häkkilä KuKu
Paras tyttöpainija: Jenna Kiikeri YKV
Paras poikapainija: Vilho Yli-Hannuksela IK

Tulokset toimitti
Mari Tuulensuu

 

 

 

Koululiikuntaliiton kreikkalais-roomalaisen painin
mestaruuskilpailut Hollolassa 22.-23.5.2010

PALKINTOJÄRJESTYS

 

Pojat 16 v 56 kg

1.

Henri Selenius

Järven

2.

Lauri Mähönen

Sodank

3.

Tenho Kokko

Joensu

4.

Jesse Itkonen

Joroin

5.

Lauri Louhula

Perho

6.

Miika Heinonen

Turku

 

Pojat 20 v 56 kg

1.

Toni Puukari

Ääneko

2.

Lauri Eklund

Nummi

3.

Mauno Salmela

Perho

 

Pojat 20 v 65 kg

1.

Ville Ohukainen

Kuorta

2.

Antti Härkänen

Joensu

3.

Nico Niemelä

Seinäj

4.

Valtteri Varteva

Espoo

5.

Sami Özyavuz

Kuorta

 

Mukana myös Jami Niemelä, joka karsiutui loppuotteluista.

 

 

24.-25.4.2010 Tampere

Poikien kreikkalais-roomalaisen painin SM-kilpailut

Järjestäjä Tampereen Voimailijat

 

Täydelliset tulokset netissä www.painiliitto.net


Lauantain 24.4. palkintojärjestys

42 kg: 1) Vili Manninen KoVe, 2) Lauri Ruhanen JäVo, 3) Miikka Majasaari VäVi, 4) Simo Huovinen ViPy, 5) Devid Leichner HeTa ja Toni Ojala KoVe.

46 kg: 1) Arttu Kalliolevo PPM, 2) Severi Kettunen YTK, 3) Mikko Lyttinen NJ, 4) Matias Lipasti IK, 5) Emil Pärkkä VVV ja Sakke Purolainen KOO-VEE.

58 kg: 1) Markus Jaakkola LA, 2) Antti Mäkinen YTK, 3) Leo Salminen AK, 4) Tenho Kokko JVK, 5) Erno Halmesmäki HyPk ja Lauri Louhula PeKi.

63 kg: 1) Oskari Lehtonen KoVe, 2) Aber Amiri HeTa, 3) Petteri Kukkola HaHe, 4) Joona Larmila KOO-VEE, 5) Jarmo Hautala SPM ja Timi Knuutinen SalSa.

85 kg: 1) Sebastian Huovinen Haka, 2) Joonas Vesanen TaVo, 3) Toni Glans YTK, 4) Jussi Kotala Virkiä, 5) Niilo Rauhanen Haka ja Lauri Lehtinen KankU.

100 kg: 1) Tuomas Lahti YTK, 2) Juuso Huovinen LoVo.

Joukkueiden pisteet

1) Ylä-Tikkurilan Kipinä 35, 2) Korson Veto 20, 3) Ilmajoen Kisailijat 14, 4) Haukiputaan Heitto 10, 5) Helsingin Tarmo 9, 6) Helsingin Haka 8, 7) Hyvinkään Painiklubi, Joensuun Voimailu-Kerho, Lahden Ahkera, Porin Paini-Miehet ja Vaasan Toverit 6, 12) Järvenpään Voimailijat, KOO-VEE Tampere, Lohjan Voimailijat, Lappeenrannan Työväen Urheilijat, Tampereen Voimailijat, ja Äänekosken Huima 5, 18) Alahärmän Kisa, Lapin Veikot, Nurmon Jymy ja Vähäkyrön Viesti 4, 22) Auranmaan Painiseura,Vaajakosken Kuohu, Viialan Pyry, Lapuan Virkiä ja Voikkaan Urheilu-Veikot 3, 27) Espoon Urheilijat, Seinäjoen Paini-Miehet, Turun Voimamiehet, Valkeakosken Kosken-Pojat, Vaasan Voima-Veikot, Helsingin Paini-Miehet, Kankaanpään Urheilijat, Perhon Kiri, Saloisten Salama, Tampereen Painiseura ja Voikkaan Viesti 2, 38) Heinolan Isku, Jalasjärven Jalas, Janakkalan Paini-Ilves, Kauhajoen Karhu, Karkkilan Urheilijat, Keravan Urheilijat, Kemin Into, Kouvolan Painijat, Kotkan Painimiehet, Kotkan Voima-Veikot, Mäntän Valo, Nokian Pyry, Oulun Pyrintö, Popinniemen Isku, Porvoon Weikot ja Rauman Voimailijat 0.

 

Joukkueita 53, ottelijoita 150, otteluita 183.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kirin kevätkisojen tulokset 17.4.2010 Perho

 

Alle 12 vuotta. lajeina: Paini, pituus, keihäs ja reaktiolähtö.

tytöt: 1. Alina Voutila, 2. Jade Louhula, 3. Ronja Kellokoski, 4. Noora Huikko, 5. Moona Kirvesmäki

Pojat: 1. Leevi Louhula, 2. Aki Voutila, 3. Luka Louhula

 

 

 

10.4.2010 Seinäjoki

Painin Pohjanmaa Cup

Järjestäjä Seinäjoen Paini-Miehet

 

Juniorit

50 kg: 1) Mikko Lyttinen NJ.

62 kg: 1) Toni Puukari ÄH, 2) Joel Norrgård VVV, 3) Keijo Hietikko JaJa, 4) Antti Jokilehto IK.

70 kg: 1) Aki Pölkki ÄH, 2) Juha Mannila IK, 3) Jouni Autio AK.

80 kg: 1) Jussi Kotala LaVi, 2) Pauli Kuusjärvi PeKi.

 

Pojat 17 v.

37 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Miika Lähdesmäki IK, 3) Jimi Haapaniemi VaaTo.

40 kg: 1) Niko Erkkola IK, 2) Rami Syrjä SPM, 3) Tuomas Fors NJ, 4) Joonatan Kivelä PeKi.

42 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Rasmus Pakkala KaKa, 4) Harri Nousiainen KaKa.

46 kg: 1) Markus Mannismäki NJ, 2) Henri Alasaari NJ, 3) Oskari Lehto TeRi, 4) Jussi Mehtälä ViVo.

48 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Toni Metsomäki IK, 3) Jesse Haapaniemi VaaTo, 4) Konsta Mäenpää IK.

50 kg: 1) Vili Ropponen IK, 2) Ossi Raudaskoski IK, 3) Emil Pärkkä VVV, 4) Riku Paukkunen PeTo, 5) Tuomo Autio AK, 6) Miko Kuoras AU.

56 kg: 1) Jaakko Laitinen SPM, 2) Roope Kahlos NJ, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Juuso Latvala IK, 5) Kristian Palssi LaihLu, 5) Arto Koskinen JaJa.

66 kg: 1) Kari Koskinen JaJa, 2) Jarmo Hautala SPM, 3) Mikael Lipasti IK.

 

Pojat:

27 kg: 1) Aku Latva-Hoppala IK, 2) Joona Pöytälaakso IK, 3) Jere Salmi VVV, 4) Santeri Kinnunen VVV, 5) Arttu Hakala KaKa, 6) Eetu Heikkala ViVo.

29 kg: 1) Eetu Järvi SPM, 2) Joona Vuoti ViVo, 3) Aleksi Seppälä LaihLu, 4) Erik Leikkari AU, 5) Tomi Loukola YKV, 5) Juho Kangas LaVi.

31 kg: 1) Santeri Korpela IK, 2) Joni Komppa YKV, 3) Vilho Yli-Hannuksela IK, 4) Jere Suojanen NJ, 5) Jussi Autio SPM, 6) Konsta Uotila YKV.

32 kg: 1) Miika Alasaari NJ, 2) Elias Kivi VVV, 3) Mika Tarkkanen IK, 4) Jami Niemelä PeKi, 5) Arttu Lähde VVV, 6) Valtteri Moilanen IK, 7) Ville Nousiainen SPM, 8) Tuomas Hakala SPM.

33 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Eetu Paananen ViVo, 3) Eero Ylinen AU, 4) Erno Puska LaihLu, 5) Saku-Matti Hakomäki NJ, 6) Jonathan Helander VVV.

34 kg: 1) Teemu Kujala IK, 2) Jarkko Rantoja AU, 3) Miska Leikkari AU.

35 kg: 1) Akseli Yli-Hannuksela IK, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Waltteri Latvala VVV, 4) Riku Sten VVV, 5) Perttu Plomgren LaVi, 5) Joona Härö ViVo.

38 kg: 1) Valtteri Loppi IK, 2) Antti Väli-Torala IK, 3) Otto Ketonen IK, 4) Juhani Kuusiniemi YKV, 5) Eemil Yliaho SPM.

40 kg: 1) Antti Ketola LaVi, 2) Robert Mäntyniemi KaKa, 3) Aleksanteri Sutinen YKV, 4) Alex Lehtimäki LaVe, 5) Jesse Salmi VVV, 6) Matti Keisala IK, 7) Teijo Raiskio YKV.

48 kg: 1) Jere Hyvärinen LaVi, 2) Niko Vuorenmaa LaihLu, 3) Jori Lukkarila IK, 4) Matti Vapola InTai.

55 kg: 1) Arttu Hakala YKV, 2) Ossi Kivipuro LaVi, 3) Urho Hietaniemi AU.

 

Tytöt:

20 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe, 2) Vilma Lehtimäki LaVe, 3) Senni Korpela IK, 4) Maija Kujala YKV.

25 kg: 1) Riina Koivuniemi IK.

30 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Johanna Forss VVV, 3) Tuuli Ropponen IK, 4) Rosa Hietikko SPM.

32 kg: 1) Emma Kujala YKV, 2) Julia Autio SPM, 3) Roosa Näppä NJ.

34 kg: 1) Annimaria Aho AU, 2) Jenna Kiikeri YKV.

39 kg: 1) Emilia Haapoja VVV, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Lotta Paananen ViVo, 4) Sarianna Ahtiainen PeTo, 5) Emma Heikkala ViVo.

45 kg: 1) Emilia Uusi-Ranta IK, 2) Janika Vakkila IK, 3) Henna Tarkkanen IK.

47 kg: 1) Linda Paukkunen PeTo, 2) Noora Korpi YKV.

55 kg: 1) Hanna Väli-Torala IK, 2) Serafia Mannila YKV.

 

Aloittelijat:

19 kg: 1) Jussi Vapola InTai, 2) Hugo Lehtimäki LaVe.

20 kg: 1) Veeti Tuuri SPM, 2) Samuel Mantila VVV, 3) Samuli Pihlaja SPM.

23 kg: 1) Ossi Mehtälä ViVo, 2) Juho Kortesniemi NJ, 3) Joona Mustikkamaa SPM, 4) Lauri Hakomäki VVV.

24 kg: 1) Samo Meritähti SPM, 2) Jami Hakala KaKa, 3) Veeti Näppä NJ, 4) Leevi Kytönen InTai, 5) Otto Latvala SPM, 6) Anssi Mehtälä ViVo.

27 kg: 1) Aaro Kankaanpää IK, 2) Nestori Mannila YKV, 3) Miika Vilponen InTai.

28 kg: 1) Aapo Pasanen SPM, 2) Jere Siipola LaihLu, 3) Vilho Luoma LaVi.

 

Seurapisteet:

1) Ilmajoen Kisailijat 155, 2) Seinäjoen Paini-Miehet 62, 3) Nurmon Jymy ja Ylistaron Kilpa-Veljet 56, 5) Vaasan Voima-Veikot 52, 6) Lapuan Virkiä 37, 7) Vieskan Voima 29, 8) Alavuden Urheilijat 27, 9) Lappajärven Veikot 25, 10) Kauhajoen Karhu ja Laihian Luja 19, 12) Vaasan Toverit 18, 13) Inhan Taimi 16, 14) Perhon Kiri 15, 15) Äänekosken Huima, Peräseinäjoen Toive ja Jalasjärven Jalas 12, 18) Alahärmän Kisa 6, 19) Teuvan Rivakka 4.

 

Seuroja 19, ottelijoita 152, otteluita 203

 

 

 

27.3.2010 Nikkaripainit Jurvassa Kaikki tulokset puuttuu. Mukan Lauri Louhula 1 sija. Leevi Louhula 3. sija

 

 

 

13.2.2010 Peräseinäjoki

Kreikkalais-roomalaisen painin Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut

29 kg: 1) Eetu Järvi SPM, 2) Eemeli Moilanen IK, 3) Jere Salmi VVV, 4) Joni Komppa YKV, 5) Niko Niemi VäVi, 6) Santeri Korpela IK.
32 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Vilho Yli-Hannuksela IK, 4) Jami Niemelä PeKi, 5) Ville Nousiainen SPM, 6) Eero Ylinen AU.
35 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Akseli Yli-Hannuksela IK, 3) Valtteri Uusi-Ranta IK, 4) Samu Rajakangas VaaTo, 5) Waltteri Latvala VVV, 6) Antti Väli-Torala IK.
38 kg: 1) Jimi Haapaniemi VaaTo, 2) Niko Erkkola IK, 3) Rami Syrjä SPM, 4) Tuomas Fors NJ, 5) Markus Ahtiainen PeTo, 6) Robert Mäntyniemi KaKa.
42 kg: 1) Markus Mannismäki NJ, 2) Jussi-Matti Ylimäki SPM, 3) Harri Nousiainen KaKa, 4) Joona Talvitie VaaTo, 5) Artturi Miilumäki AU.
46 kg: 1) Miika Majasaari VäVi, 2) Rasmus Peltola VaaKu, 3) Matias Lipasti IK, 4) Toni Metsomäki IK, 5) Matti Vapola InTa.
50 kg: 1) Mikko Lyttinen NJ, 2) Emil Pärkkä VVV, 3) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 4) Riku Paukkunen PeTo, 5) Jesse Haapaniemi VaaTo, 5) Ossi Raudaskoski IK.
54 kg: 1) Jaakko Laitinen SPM, 2) Juuso Latvala IK, 3) Juho-Pekka Korkiakoski ViVo,
4) Niko Suominen ViVo, 5) Sampo Pasanen SPM, 6) Tuomo Autio AK.
58 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Lauri Louhula PeKi, 3) Ossi Kivipuro LaVi.
63 kg: 1) Keijo Hietikko JaJa, 2) Aarne-Veli Lehtinen Vivo, 3) Joel Norrgård VVV, 4) Mikael Lipasti IK.
69 kg: 1) Jarmo Hautala SPM, 2) Juha Mannila IK, 3) Kari Koskinen JaJa.
85 kg: 1) Jussi Talvitie IK, 2) Arttu Koivulahti IK, 3) Jussi Kotala LaVi, 4) Ville Emanuelsson Ruotsi KGB, 5) Oskari Miilumäki AU.

Tytöt:
30 kg: 1) Rosa Hietikko SPM, 2) Julia Autio SPM, 3) Riina Koivuniemi IK, 4) Roosa Näppä NJ.
32 kg: 1) Johanna Forss VVV, 2) Emma Kujala YKV.
35 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Annimaria Aho AU.
40 kg: 1) Mirella Lipasti IK, 2) Linda Paukkunen PeTo, 3) Sarianna Ahtiainen PeTo.
43 kg: 1) Miia Majasaari VäVi, 2) Manta Konttila HPM, 3) Henna Tarkkanen IK.
50 kg: 1) Emilia Uusi-Ranta IK, 2) Hanna Väli-Torala IK.

Aloittelijat:
20 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe, 2) Veeti Tuuri SPM, 3) Vilma Lehtimäki LaVe, 4) Jussi Vapola InTa, 5) Samuli Pihlaja SPM, 5) Hugo Lehtimäki LaVe.
24 kg: 1) Arttu Alanen IK, 2) Roope Saari KuKu, 3) Jami Hakala KaKa, 4) Leevi Kytönen InTa, 5) Juho Kortesniemi NJ.
28 kg: 1) Lauri Perälä KvaPM, 2) Teemu Yli-Hukkala AU, 3) Samo Meritähti SPM, 4) Veeti Näppä NJ, 5) Miika Vilponen InTa, 6) Jere Niemistö SPM.
29 kg: 1) Tomi Loukola YKV, 2) Antti Manni SPM, 3) Nestori Mannila YKV, 4) Nooa Koivuranta SPM, 5) Roope Issakoff IK, 6) Vilho Luoma LaVi.
30 kg: 1) Arttu Hakala TeRi, 2) Aapo Pasanen SPM, 3) Juuso Jokinen YKV, 4) Niilo Talvitie LaVi, 5) Konsta Uotila YKV.
34 kg: 1) Juha Myllykangas KaKa, 2) Manu-Jussi Kannosto IK, 3) Topias Hakomäki LaVi, 4) Miska Leikkari AU, 5) Jonathan Helander VVV
46 kg: 1) Aaro Huhtinen PeKi.
50 kg: 1) Jarkko Näykki LaVi, 2) Matti Keisala IK.

 

 

 

23.1.2010 Laihia

Painin ikäkausikilpailut

Järjestäjä Laihian Luja

 

Osanottajia 157, seuroja 18, 229 ottelua

 

 

Pojat 16 v.

43 kg: 1) Miikka Majasaari VäVi, 2) Miki Niemelä PeKi.

50 kg: 1) Mikko Lyttinen NJ, 2) Emil Pärkkä VVV, 3) Arto Koskinen JalJa.

57 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Kristian Palssi LaihLu.

65 kg: 1) Jarmo Hautala SPM, 2) Kari Koskinen JalJa.

78 kg: 1) Jussi Kotala LaVi.

 

Pojat 13 v.

33 kg: 1) Eetu Saukkosaari YKV, 2) Eero Ylinen AU, 3) Santeri Latvala LaVi.

36 kg: 1) Mikko Peltokangas LaVi, 2) Jiri Sarvela SPM, 3) Antti Väli-Torala IK, 4) Ilmari Putula AU.

38 kg: 1) Jere Haapamäki VäVi, 2) Markus Ahtiainen PeTo, 3) Tuomas Fors NJ, 4) Miika Lähdesmäki IK, 5) Robert Mäntyniemi KaKa, 6) Aleksanteri Sutinen YKV, 7) Jesse Salmi VVV, 8) Valtteri Loppi IK.

42 kg: 1) Markus Mannismäki NJ, 2) Jussi-Matti Ylimäki SPM, 3) Rasmus Pakkala KaKa, 4) Harri Nousiainen KaKa, 5) Antti Ketola LaVi.

46 kg: 1) Henri Alasaari NJ, 2) Jere Hyvärinen LaVi, 3) Oskari Lehto TeRi.

50 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 2) Jaakko Viirimäki VäVi, 3) Konsta Mäenpää IK.

55 kg: 1) Ossi Kivipuro LaVi, 2) Arttu Hakala YKV, 3) Tuomo Plukka VäVi.

 

Pojat 11 v.

30 kg: 1) Joni Komppa YKV, 2) Jussi Autio SPM, 3) Valtteri Moilanen IK, 4) Aleksi Seppälä LaihLu, 5) Werneri Pudas ViVo, 6) Eetu Järvi SPM, 7) Niko Niemi VäVi, 8) Nuutti Salo LaVi.

32 kg: 1) Miika Alasaari NJ, 2) Juho Louko YKV, 3) Arttu Lähde VVV, 4) Erno Puska LaihLu, 5) Juha Myllykangas KaKa, 6) Saku-Matti Hakomäki NJ.

34 kg: 1) Waltteri Latvala VVV, 2) Niko Nevanperä IK, 3) Jazz Saarimaa NJ, 4) Riku Sten VVV, 5) Jussi Lakso LaihLu.

38 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Jere Vähä-Karvia JalJa, 3) Alex Lehtimäki LaVe, 4) Kalle Palssi LaihLu, 5) Leevi Mustikkamaa SPM.

45 kg: 1) Juho Kiukkonen LA, 2) Niko Vuorenmaa LaihLu, 3) Santeri Tolonen LaihLu.

55 kg: 1) Eemeli Pikkusaari LaihLu, 2) Jarkko Näykki LaVi, 3) Urho Hietaniemi AU.

 

Pojat 9 v.

26 kg: 1) Joona Pöytälaakso IK, 2) Santeri Kinnunen VVV, 3) Aaro Kankaanpää IK, 4) Saku Saranpää SPM.

28 kg: 1) Eemeli Moilanen IK, 2) Jere Siipola LaihLu, 3) Niilo Talvitie LaVi, 4) Juho Kangas LaVi, 5) Otto Sarvela SPM.

30 kg: 1) Ville Nousiainen SPM, 2) Jere Suojanen NJ, 3) Joona Vuoti ViVo, 4) Emil Lehtimäki LaVe.

32 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Elias Kivi VVV, 3) Eetu Paananen ViVo.

 

Tytöt:

20 kg: 1) Veera Lehtimäki LaVe, 2) Vilma Lehtimäki LaVe, 3) Senni Korpela IK, 4) Maija Kujala YKV.

30 kg: 1) Valma Salomäki LaVe, 2) Tuuli Ropponen IK, 3) Emma Kujala YKV, 4) Rosa Hietikko SPM, 5) Priska Hakala YKV, 6) Anni Viirimäki VäVi, Riina Koivuniemi IK.

34 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Annimari Aho AU, 3) Emma Heikkala ViVo, 4) Julia Autio SPM.

40 kg: 1) Miia Majasaari VäVi, 2) Oona Saukkosaari YKV, 3) Jaana Väli-Torala IK, 4) Lotta Paananen ViVo, 5) Sarianne Ahtiainen PeTo.

45 kg: 1) Henna Tarkkanen IK, 2) Hanna Louko YKV, 3) Noora Korpi YKV.

55 kg: 1) Jenna Hautala SPM, 2) Hanna Väli-Torala IK, 3) Heidi Kiikka YKV, 4) Serafia Mannila YKV.

 

Aloittelijat:

20 kg: 1) Jooa Nivukoski IK, 2) Pessi Nivukoski IK, 3) Lauri Hakomäki VVV, 4) Hugo Lehtimäki LaVe.

22 kg: 1) Patrik Matikainen SPM, 2) Arttu Alanen IK, 3) Joona Mustikkamaa SPM, 4) Jere Mäntyharju KaKa.

24 kg: 1) Teemu Yli-Hukkala AU, 2) Jami Hakala KaKa, 3) Kasper Skog VVV, 4) Aaro Syväniemi IK.

26 kg: 1) Lauri Perälä KvaPm, 2) Patrik Muukkonen IK, 3) Samo Meritähti SPM, 4) Otto Louko YKV, 5) Ossi Mehtälä ViVo, 6) Oskari Moilanen IK, 7) Santeri Rantavaara LaVi.

 

6.1.2010 Vähäkyrö

XXII Loppiaispainit
Järjestäjä: Vähänkyrön Viesti

Osanottajia 134, seuroja 17, otteluita 170.
 

palkintojärjestys kooste, kaikki tulokset linkistä http://www.painiliitto.net/tulosporssi_10/06-01-2010-vavi.php

Pojat 20 v.
65 kg: 1) Jouni Autio Alahärmän Kisa.

Pojat 17 v.
42 kg: 1) Miki Niemelä Perhon Kiri.
55 kg: 1) Tufan Ahmadi Vaasan Toverit, 2) Jaakko Laitinen Seinäjoen Paini-Miehet, 3) Sampo Pasanen Seinäjoen Paini-Miehet.
60 kg: 1) Keijo Hietikko Jalasjärven Jalas, 2) Leo Salminen Alahärmän Kisa, 3) Antti-Kustaa Jokilehto Ilmajoen Kisailijat.

Pojat 15 v.
42 kg: 1) Miikka Majasaari Vähänkyrön Viesti, 2) Joona Talvitie Vaasan Toverit, 3) Niko Erkkola Ilmajoen Kisailijat.
48 kg: 1) Emil Pärkkä Vaasan Voima-Veikot, 2) Ossi Raudaskoski Ilmajoen Kisailijat, 3) Jesse Haapaniemi Vaasan Toverit.
50 kg: 1) Mikko Lyttinen Nurmon Jymy, 2) Vili Ropponen Ilmajoen Kisailijat, 3) Tuomo Autio Alahärmän Kisa.
56 kg: 1) Lauri Louhula Perhon Kiri, 2) Juuso Latvala Ilmajoen Kisailijat, 3) Kristian Palssi Laihian Luja.
60 kg: 1) Mikael Lipasti Ilmajoen Kisailijat.
85 kg: 1) Oskari Miilumäki Alavuden Urheilijat.
Pojat 10 v.
29 kg: 1) Aku Latvahokkala Ilmajoen Kisailijat, 2) Emil Lehtimäki Lappajärven Veikot, 3) Juho Kangas Lapuan Virkiä.
31 kg: 1) Joni Komppa Ylistaron Kilpa-Veljet, 2)Vilho Yli-Hannuksela Ilmajoen Kisailijat, 3) Elias Kivi Vaasan Voima-Veikot, 4) Jussi Autio Seinäjoen Paini-Miehet, 5) Jami Niemelä Perhon Kiri, 6) Jere Suojanen Nurmon Jymy.

Kaikkien sarjojen tulokset löytyy painiliiton sivuilta

 

 

2.8.2009 Helsinki

III Raimo "Sumo" Karlssonin muistopainit

Järjestäjä: Viipurin Voimailijat

54 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Ville Pukkinen SimVe, 3) Jesper Johansson HSKT.

Miki Niemelä joutui keskeyttämään lievän loukkaantumisen vuoksi.

 

 

 

Koululiikuntaliiton kreikkalais-roomalaisen painin mestaruuskilpailut
Järvenpäässä 23.-24.5.2009

Pojat 16 vuotta 40 kg 1. Mirko Asell Nokia, 2. Miikka Majasaari Vähäkyrö, 3. Severi Kettunen Vantaa, 4. Miki Niemelä Perho, 5. Devid Leichnen, 6. Jesse Haapaniemi Vaasa.

Lauri Louhula karsiutui ennen finaaliotteluita.

 

 

 

16.5.2009 Ylivieska

Painin Kultavieska Cup

Järjestäjä Vieskan Voima

 

Osanottajia 93, seuroja 15, otteluita 145 (kooste tuloksista, kaikki tulokset painiliiton sivuilla)

 

Pojat 17 v..

50 kg: 1) Sampo Pasanen Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Lauri Louhula Perhon Kiri, 3) Niko Suominen Vieskan Voima, 4) Heidi Markus Haukiputaan Heitto, 5) Aku Suorsa Saloisten Salama.

69 kg: 1) Aarni Lehtinen Vieskan Voima, 2) Pauli Kuusjärvi Perhon Kiri, 3) Juho Paavola Kajaanin Juntta, 4) Jarmo Hautala Seinäjoen Paini-Miehet.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Santeri Kvist Kajaanin Juntta, 2) Valma Salomäki Lappajärven Veikot, 3) Joona Vuoti Vieskan Voima.

29 kg: 1) Werneri Pudas Vieskan Voima, 2) Jami Niemelä Perhon Kiri, 3) Eetu Paananen Vieskan Voima, 4) Olli Hiltunen Haukiputaan Heitto.

 

 

14.3.2009 Seinäjoki, Pohjanmaa Cup

Ottelijoita 154, seuroja 20, otteluita 206

K- ja J-lisenssipainijat:
32 kg: 1) Mikko Peltokangas KvaPM, 2) Tuomas Fors SPM, 3) Jarkko Syrjälä MiMo, 4) Antti Peltola LaVe.
34 kg: 1) Tuomo Autio AK, 2) Jussi Mehtälä ViVo.
47 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Roope Kahlos SPM, 3) Miika Kuru VäVi, 4) Arto Koskinen JaJa, 5) Niko Suominen ViVo, 6) Topias Kiikkala InTa.
51 kg: 1) Ville Takala LaVi, 2) Sampo Pasanen SPM, 3) Mikael Seppä SPM, 4) Markus Kantola VVV, 5) Juuso Latvala IK.
56 kg: 1) Kari Koskinen JaJa, 2) Mikael Lipasti IK.
60 kg: 1) Jarmo Hautala SPM, 2) Keijo Hietikko Jaja, 3) Henri Ämmälä SPM.
65 kg: 1) Nico Niemelä PeKi, 2) Jussi Kotala LaVi, 3) Juho Kuoppala SPM, 4) Jouni Autio AK.
77 kg: 1) Oskari Miilumäki AU.

B-lisenssipainijat:
26 kg: 1) Niko Niemi VäVi, 2) Arttu Hakala TeRi.
27 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Jarno Haapanen SPM, 4) Jussi Autio SPM, 5) Viljami Ojala ViVo.
28 kg: 1) Eero Ylinen AU, 2) Mika Tarkkanen IK, 3) Werneri Pudas ViVo, 4) Onni Alakojola SPM, 5) Saku-Matti Hakomäki NJ.
29 kg: 1) Miikka Alasaari SPM, 2) Joni Komppa YKV, 3) Erno Puska LaihLu, 4) Arttu Lähde VVV.
31 kg: 1) Markus Ahtiainen PeTo, 2) Samu Rajakangas VaaTo, 3) Eetu Saukkosaari YKV, 4) Joona Härö ViVo, 5) Ilmari Putula AU, 6) Waltteri Ojala ViVo.
32 kg: 1) Jazz Saarimaa NJ, 2) Joona Alamikkelä ViVo, 3) Riku Sten VVV.
34 kg: 1) Aleksanteri Sutinen YKV, 2) Juho Alakojola SPM, 3) Tino Siipola LaihLu.
35 kg: 1) Otto Ketonen IK, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Ossi Nikula ViVo.
37 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Artturi Miilumäki AU, 3) Antti Ketola LaVi, 4) Miika Lähdesmäki IK, 5) Sami Hussein LaihLu.
38 kg: 1) Markus Mannismäki NJ, 2) Matias Lipasti IK, 3) Rasmus Pakkala KaKa, 4) Jimi Hirvimäki YKV, 5) Waltteri Pudas ViVo, 6) Nico Järvenpää VVV.
42 kg: 1) Henri Alasaari SPM, 2) Olli Latvala IK, 3) Henri Kortesoja LaVi, 4) Oskari Lehto TeRi.
43 kg: 1) Jarkko Näykki LaVi, 2) Aatu Kiikka YKV.
47 kg: 1) Juho Mäki-Kuusela LaVi, 2) Jere Hyvärinen LaVi, 3) Kristian Rintaluoma MiMo.
50 kg: 1) Ossi Kivipuro LaVi, 2) Arttu Hakala YKV, 3) Timo Keisala IK, 4) Urho Hietaniemi AU, 5) Jesse Mikkonen AU.
58 kg: 1) Joni Nousiainen KaKa, 2) Tuomo Plukka VäVi.

Aloittelijat:
19 kg: 1) Juho Kitinoja ViVo, 2) Markus Matikainen ViVo, 3) Jussi Vapola InTa.
21 kg: 1) Patrik Matikainen SPM, 2) Anssi Mehtälä ViVo, 3) Daniel Peltonen TeRi, 4) Paavo Taittonen VäVi.
22 kg: 1) Otto Louko YKV, 2) Jani Mäkinen YKV, 3) Ossi Mehtälä ViVo.
23 kg: 1) Antti Manni SPM, 2) Joona Hirvimäki YKV, 3) Aaro Kankaanpää IK, 4) Samo Meritähti SPM, 5) Willy Haapamäki VäVi, 6) Eetu Heikkala ViVo.
24 kg: 1) Otto Sarvela SPM, 2) Lassi Mukkala SPM, 3) Konsta Uotila YKV, 4) Juho Kangas LaVi, 5) Ville Kälviäinen TeRi.
26 kg: 1) Jere Siipola LaihLu, 2) Joona Vuoti ViVo, 3) Aapo Pasanen SPM, 4) Vilho Luoma LaVi, 5) Tomi Loukola YKV, 6) Heikki Rintaluoma MiMo, 7) Aapeli Yliaho SPM, 8) Nestori Mannila YKV.
27 kg: 1) Nicolas Seppä SPM, 2) Erik Leikkari InTa, 3) Jere Suojanen NJ, 4) Emil Lehtimäki LaVe.
28 kg: 1) Elias Kivi VVV, 2) Aleksi Kiikka YKV, 3) Ville Nousiainen SPM, 4) Niilo Talvitie LaVi.
29 kg: 1) Jarkko Rantoja AU, 2) Rami Kankaanpää IK, 3) Rasmus Takala MiMo, 4) Miska Leikkari InTa, 5) Matti Sotikoff LaVi, 6) Eetu Paananen ViVo.
31 kg: 1) Eemil Yliaho SPM, 2) Henry Kivistö LaVi, 3) Joona Kainulainen InTa.
40 kg: 1) Matti Keisala IK, 2) Roni Haapa-Aho SPM, 3) Matti Vapola InTa.

Tytöt (vapaapaini):
26 kg: 1) Laura Pihlaja NJ, 2) Salla Nikula ViVo.
28 kg: 1) Rosa Hietikko SPM, 2) Priska Hakala YKV, 3) Mariel Peltonen TeRi, 4) Henni Hietanen ViVo.
30 kg: 1) Miranda Peltonen TeRi, 2) Annimaria Aho AU, 3) Melinda Peltonen TeRi, 4) Emma Heikkala ViVo.
31 kg: 1) Jenna Kiikeri YKV, 2) Emma Kujala YKV.
32 kg: 1) Emma Nikula ViVo, 2) Jenna Kiviaho InTa.
33 kg: 1) Mirella Lipasti IK, 2) Anna Peltola LaVe.
36 kg: 1) Lotta Paananen ViVo, 2) Sarianna Ahtiainen PeTo.
57 kg: 1) Heidi Kiikka YKV, 2) Serafia Mannila YKV.

Seurapisteet:
1) SPM Seinäjoen Painimiehet 117, 2) YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 82, 3) ViVo Vieskan Voima 78, 4) LaVi Lapuan Virkiä 58, 5) IK Ilmajoen Kisailijat 56, 6) AU Alavuden Urheilijat 35, 7) NJ Nurmon Jymy 30, 8) TeRi Teuvan Rivakka 28, 9) InTa Inhan Taimi 26, 10) LaihLu Laihian Luja 22, 11) VäVi Vähänkyrön Viesti 20, 12) PeKi Perhon Kiri 17, 13) VVV Vaasan Voima-Veikot 17, 14) LaVe Lappajärven Veikot 16, 15) JaJa Jalasjärven Jalas 14, 16) MiMo Mietaan Molski 13, 17) PeTo Peräseinäjoen Toive 11, 18) KaKa Kauhajoen Karhu 10, 19) AK Alahärmän Kisa 9, 20) KvaPM Kauhavan Painimiehet 6, 21) VaaTo Vaasan Toverit 5.

 

 

31.1.2009 Peräseinäjoki
Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut

Järjestäjä: Peräseinäjoen Toive

Painijoita 106, otteluita 147, seuroja 18

Pojat 18 v.
29 kg: 1) Valtteri Uusi-Ranta IK, 2) Miikka Alasaari SPM, 3) Teemu Kujala IK, 4) Vilho Yli-Hannuksela IK, 5) Joni Komppa YKV, 6) Eero Ylinen AU.
32 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Mikko Peltokangas KvaPM, 3) Jimi Haapaniemi VaaTo, 4) Markus Ahtiainen PeTo, 5) Akseli Yli-Hannuksela IK, 6) Antti Peltola LaVe.
35 kg: 1) Sasu Puska NJ, 2) Jere Haapamäki VäVi, 3) Niko Erkkola IK, 4) Robert Mäntyniemi KaKa, 5) Valtteri Loppi IK.
38 kg: 1) Miikka Majasaari VäVi, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Toni Metsomäki IK, 4) Joona Talvitie VaaTo, 5) Rasmus Pakkala KaKa, 6) Artturi Miilumäki AU.
42 kg: 1) Mikko Lyttinen VaaTo, 2) Jesse Haapaniemi VaaTo, 3) Valtteri Jussila IK, 4) Olli Latvala IK, 5) Henri Alasaari SPM, 6) Sami Pihlaja NJ.
46 kg: 1) Jaakko Laitinen SPM, 2) Vili Ropponen IK, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Ossi Raudaskoski IK, 5) Jere Hyvärinen Virkiä, 6) Topias Kiikkala InhTa.
50 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Jere Rauhala SPM, 3) Juuso Latvala IK, 4) Ossi Kivipuro Virkiä.
54 kg: 1) Ville Takala Virkiä, 2) Kari Koskinen JalJa.
63 kg: 1) Nico Niemelä PeKi, 2) Keijo Hietikko JalJa, 3) Juha Mannila IK, 4) Jouni Autio AK, 5) Jarmo Hautala SPM.
76 kg: 1) Arttu Koivulahti IK, 2) Jussi Kotala Virkiä, 3) Oskari Miilumäki AU.

Aloittelijat:
20 kg: 1) Joona Mustikkamaa SPM, 2) Jussi Vapola InhTa.
23 kg: 1) Antti Manni SPM, 2) Willy Haapamäki VäVi, 3) Niko Männikkö JalJa.
25 kg: 1) Arttu Hakala TeRi, 2) Aapo Pasanen SPM, 3) Juho Kangas Virkiä, 4) Saku Saranpää SPM.
26 kg: 1) Jussi Autio SPM, 2) Emil Lehtimäki LaVe, 3) Aapeli Yliaho SPM.
27 kg: 1) Erik Leikkari InhTa, 2) Ville Nousiainen SPM, 3) Jere Suojanen NJ, 4) Niilo Talvitie Virkiä.
28 kg: 1) Saku-Matti Hakomäki NJ, 2) Miska Leikkari InhTa, 3) Petteri Koivumäki PeTo.
33 kg: 1) Emil Yliaho SPM, 2) Leevi Mustikkamaa SPM, 3) Joni Manerus SPM.
34 kg: 1) Saidow Jallow SPM, 2) Alex Lehtimäki LaVe, 3) Toni Rantanen PeTo.
40 kg: 1) Nico Järvenpää VVV, 2) Matti Vapola InhTa, 3) Roni Haapa-Aho SPM.
50 kg: 1) Urho Hietaniemi AU.

Tytöt 20 v. vapaapaini:
27 kg: 1) Johanna Forss VVV, 2) Laura Pihlaja NJ, 3) Tuuli Ropponen IK, 4) Rosa Hietikko SPM.
32 kg: 1) Annimaria Aho AU, 2) Jaana Väli-Torala IK, 3) Sarianna Ahtiainen PeTo, 4) Jonna Hannonen TeRi.
40 kg: 1) Janika Vakkila IK, 2) Miia Majasaari VäVi, 3) Manta Konttila InhTa, 4) Henna Tarkkanen IK.
50 kg: 1) Jenna Hautala SPM, 2) Erika Uitto TeRi, 3) Hanna Väli-Torala IK.
57 kg: 1) Johanna Hautala SPM, 2) Roosa Pakkala KaKa, 3) Erika Koivumäki PeTo.

Seurapisteet:
1) Seinäjoen Painimiehet 101, 2) Ilmajoen Kisailijat 76, 3) Inhan Taimi 26, 4) Lapuan Virkiä 23, 5) Nurmon Jymy 22, 6) Vähänkyrön Viesti 21, 7) Peräseinäjoen Toive 19, 8) Vaasan Toverit 18, 9) Alavuden Urheilijat 18, 10) Perhon Kiri 15, 11) Jalasjärven Jalas 14, 12) Teuvan Rivakka 14, 13) Vaasan Voima-Veikot 12, 14) Lappajärven Veikot 11, 15) Kauhajoen Karhu 10, 16) Alahärmän Kisa 9, 17) Kauhavan Painimiehet 5, 18) Ylistaron Kilpa-Veljet 2.

 

 

10.1.2009 Mänttä
88. Valopainit

Järjestäjä: Mäntän Valo, kooste tuloksista

 

Pojat
24 kg: 1) Jesse Mäenpää MäVa, 2) Riku Suhonen VaaKu, 3) Jami Salonen JäJy
26 kg: 1) Jami Niemelä PeKi, 2) Jaakko Arrasvuori KOOVEE, 3) Vertti Nihti KOOVEE
28 kg: 1) Niko Lamberg VaaKu, 2) Sami Arrasvuori KOOVEE; 3) Vilho Laukkarinen JyPÄ
30 kg: 1) Valtteri Uusi-Ranta IK, 2) Jose Jokinen JäJy, 3) Miska Leikkari InTa
32 kg: 1) Riku Kinnunen ÄH, 2) Markus Ahtiainen PeTo, 3) Ilmari Putula AU
35 kg: 1) Matias Lipasti IK, 2) Valtteri Ojala MäVa, 3) Juho Tiihonen JäJy
38 kg: 1) Markus Ojala MäVa, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Jarkko Iltanen ViPy
42 kg: 1) Joonas Ylitolva AuPs, 2) Tuomas Paaso TWM, 3) Miska Mettälä TaVo
46 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Vili Ropponen IK, 3. Jesse Mikkonen AU
50 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Miska Suhonen VaaKu

 

Osanottajia 72
Otteluita 98

Kilpailujen paras painija
Ville Kokkonen

 

 

Vähäkyrö 6.1.09

6.1.2009 Vähäkyrö

Loppiaispainit

Järjestäjä Vähänkyrön Viesti, koottuja tuloksia.

 

Osanottajia 128, seuroja 15, otteluita 159.

 

Pojat 14 v.

38 kg: 1) Miikka Majasaari VäVi, 2) Joona Talvitie VaaTo, 3) Niko Erkkola IK, 4) Jesse Haapaniemi VaaTo.

42 kg: 1) Henri Alasaari SPM, 2) Tuomo Autio AK.

46 kg: 1) Mikko Lyttinen VaaTo, 2) Vili Ropponen IK, 3) Emil Pärkkä VVV.

50 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Miika Kuru VäVi.

 

Pojat 10 v.

28 kg: 1) Aleksi Seppälä Laihlu, 2) Vilho Yli-Hannuksela IK, 3) Santeri Korpela IK, 4) Jami Niemelä PeKi, 5) Mika Tarkkanen IK, 6) Erno Puska LaihLu.

 

Aloittelijat

35 kg: 1) Aleksanteri Sutinen YKV, 2) Joonatan Kivelä PeKi, 3) Kalle Palssi LaihLu.

39 kg: 1) Olli Katajamäki VVV, 2) Nico Järvenpää VVV, 3) Elmeri Ström VVV, 4) Santeri Tolonen LaihLu.

48 kg: 1) Eemeli Pikkusaari Laihlu, 2) Aatu Kiikka YKV.

52 kg: 1) Niko Kellokoski PeKi.

 

Paras poikapainija Aleksi Seppälä LaihLu, paras tyttöpainija Miranda Peltonen TeRi, paras järjestävän seuran Jere Haapamäki.

 

Seurojenväliset pisteet:

1) IK Ilmajoen Kisailijat 84, 2) SPM Seinäjoen Painimiehet 67, 3)YKV Ylistaron Kilpa-Veljet 65, 4) VVV Vaasan Voima-Veikot 60, 5) LaVi Lapuan Virkiä 57, 6) VäVi Vähänkyrön Viesti 46, 7) LaihLu Laihian Luja 39, 8) TeRi Teuvan Rivakka 37, 9) VaaTo Vaasan Toverit 30, 10) AU Alavuden Urheilijat 22, 11) PeKi Perhon Kiri 20, 12) KaKa Kauhajoen Karhu 18, 13) AK Alahärmän Kisa 9, 14) KvaPm Kauhavan Paini-Miehet 6, 15) LaVe Lappajärven Veikot 5.

 

Ähtäri

29.11.2008 Ähtäri

Inhan Taimen 85 v. juhlapainit

Järjestäjä Inhan Taimi

 

147 osanottajaa, koottujatuloksia

 

Juniorit alle 20 v.

63 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Nico Niemelä Perhon Kiri, 3) Mahdi Rahimi Vaajakosken Kuohu.

 

Pojat 14 v.

37 kg: 1) Miika Majasaari Vähäkyrön Viesti, 2) Miki Niemelä Perhon Kiri.-

46 kg: 1) Jaakko Laitinen Lapuan Virkiä, 2) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Juuso Latvala Ilmajoen Kisailijat, 4) Topias Kiikkala Inhan Taimi.

 

 

Pojat 8v.

26 kg: 1) Eetu Järvi Seinäjoen Paini-Miehet, 2) Riku Suhonen Vaajakosken Kuohu, 3) Jani Niemelä Perhon Kiri, 4) Jere Sipola Laihian Luja.

 

 

17-18.5.2008 Koululiikuntaliiton kisat Vaasassa.

Nico Niemelä 2.

Lauri Louhula 6. Kaikki tulokset osoitteessa: http://www.cc.puv.fi/~au/KLL2008/Tulospalvelu/palkinto_lehdisto.htm

 

3.5.2008 Ylivieska

Painin Kultavieska Cup

Järjestäjä Vieskan Voima (vain sarjat joissa Perhon Kirin painijoita, täydelliset tulokset painiliiton sivuilla, http://www.painiliitto.net/tulosporssi)

 

 

Pojat 18 v.

+69 kg: 1) Heman Sidik Ali KaJu.

63 kg: 1) Nico Niemelä PeKi, 2) Nabard Sidik Ali KaJu, 3) Miro Sidik Ali KaJu.

 

Pojat 14 v.

35 kg: 1) Joona Talvitie VaaTo, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Jesse Haapaniemi VaaTo, 4) Jussi Seppälä HaHe, 5) Waltteri Pudas ViVo.

42 kg: 1) Lauri Louhula PeKi, 2) Mika Tarvainen OP, 3) Niko Suominen ViVo.

 

Pojat 10 v.

27 kg: 1) Samu Rajakangas VaaTo, 2) Miikka Alasaari SPM, 3) Jani Niemelä PeKi, 4) Werneri Pudas ViVo,

Aloittelijat

38 kg: 1) Aaro Huhtinen PeKi, 2) Eemeli Nisula HaHe, 3) Atte Vuoristo HaHe.

48 kg: 1) Niko Kellokoski PeKi, 2) Toni Liuska ViVo.

 

 

12.4.2008 Vaajakoski (kooste)

Kohinapainit, pojat kreikkalais-roomalainen ja tytöt vapaapaini

Järjestäjät Jyvässeudun Paini-Ässät ja Vaajakosken Kuohu

 

Painijoita 177, seuroja 34, otteluita 253

Pojat 18 vuotta

52 kg: 1) Peetu Salo Keuruun Toverit, 2) Toni Puukari Äänekosken Huima, 3) Hannu Hakala Haukiputaan Heitto.

60 kg: 1) Aki Pölkki Äänekosken Huima, 2) Nico Niemelä Perhon Kiri, 3) Petteri Kukkola Haukiputaan Heitto, 4) Joona Lampela Muuramen Yritys.

75 kg: 1) Mika Ståhlström Heinolan Isku, 2) Tatu Utriainen Heinolan Isku, 3) Oskari Haataja Kajaanin Juntta.

 

Pojat 14 vuotta:

37 kg: 1) Jani Virtanen Janakkalan Paini-Ilves, 2) Aleksi Hyrkkänen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 3) Eemeli Kuusitunturi Simpeleen Vesa.

40 kg: 1) Leo Salminen Alahärmän Kisa, 2) Henry Selenius Ylä-Tikkurilan Kipinä, 3) Ville Pukkinen Simpeleen Vesa, 4) Lauri Louhula Perhon Kiri.

44 kg: 1) Joonas Tarvainen Vaajakosken Kuohu, 2) Jarkko Kela Kajaanin Juntta, 3) Sami Voutilainen Heinolan Isku, 4) Miska Suhonen Vaajakosken Kuohu, 5) Topias Kiikkala Inhan Taimi.

50 kg: 1) Tenho Kokko Joensuun Voimailukerho, 2) Tuomas Partanen Heinolan Isku, 3) Tatu Ahonen Popinniemen Isku, 4) Joni Salminen Janakkalan Paini-Ilves, 5) Antti Astikainen Joensuun Voimailukerho, 6) Ismo Saastamoinen Simpeleen Vesa.

58 kg: 1) Antti Hyvönen Helsingin Haka, 2) Aleksi Kashko Vaajakosken Kuohu, 3) Antti Heinonen Janakkalan Paini-Ilves, 4) Jari Tapola Myllykosken Kilpa-Veikot, 5) Juha Kolu Inhan Taimi.

64 kg: 1) Riku Liikkanen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Joni Virtanen Janakkalan Paini-Ilves, 3) Jesse Arovaara Sorsakosken Teräs, 4) Sammy Lindberg Inhan Taimi.

 

Pojat 12 vuotta:

30 kg: 1) Ville Kuusitunturi Simpeleen Vesa, 2) Arttu Siukola Mäntän Valo, 3) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 4) Niko Hartikainen Viialan Pyry, 5) Ville Kuusitunturi Simpeleen Vesa, 6) Antti-P Hyrkkänen Lappeenrannan Työväen Urheilijat.

32 kg: 1) Tomi Eronen Popinniemen Isku, 2) Valtteri Help Kajaanin Juntta, 3) Toni-Pekka Järvinen Varkauden Tarmo.

34 kg: 1) Juuso Itkonen Varkauden Tarmo, 2) Miki Niemelä Perhon Kiri, 3) Juuso Jeskanen Popinniemen Isku, 4) Nino Valkonen Sorsakosken Teräs.

35 kg: 1) Timi Utriainen Heinolan Isku, 2) Markus Ahtiainen Peräseinäjoen Toive, 3) Juuso Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 4) Tomas Wecksten Popinniemen Isku.

37 kg: 1) Janne Sorri Janakkalan Paini-Ilves, 2) Leevi Ukkola Haukiputaan Heitto, 3) Anssi Arovaara Sorsakosken Teräs, 4) Antti Kärkkäinen Simpeleen Vesa, 5) Lassi Laakkonen Kotkan Voima-Veikot.

39 kg: 1) Jarno Häkkinen Lappeenrannan Työväen Urheilijat, 2) Johan Rahikainen Kotkan Voima-Veikot, 3) Tuomas Kareinen Jämsänkosken Jyry, 4) Santtu Hyytiäinen Joensuun Voimailukerho.

48 kg: 1) Henry Majaniemi Kotkan Voima-Veikot, 2) Juuso Halonen Sorsakosken Teräs, 3) Iiro Piippo Vaajakosken Kuohu, 4) Tino Kohonen Vaajakosken Kuohu.

Pojat 8 vuotta:

24 kg: 1) Roope Huhtala Heinolan Isku, 2) Jere Jokinen Janakkalan Paini-Ilves, 3) Jyri Järvinen Vaajakosken Kuohu.

25 kg: 1) Nooa Parviainen Vaajakosken Kuohu, 2) Jami Niemelä Perhon Kiri.

 

OP- turnaus Ilmajoella 15.3.2008. Painijoita 211, Otteluita 299

Palkintojärjestys: kooste sarjoista, joissa Perholaisia.

13v 43kg
1) Lauri Louhela PeKi, 2) Erkan Özyavuz OP, 3) Miika Koho VaaTo, 4) Arto Koskinen JalJa, 5) Vili Ropponen MiMo, 6) Mika Tarvainen OP, 7) Juuso Latvala IK

17v 62kg
1) Nico Niemelä PeKi, 2) Jami Uitto TeRi, 3) Jussi Kotala LaVi, 4) Jouni Autio AK

Karhunpennut sarja

25kg
1) Jami Niemelä PeKi, 2) Misa Syväterä JPI, 3) Jarkko Rantaoja AU, 4) Jyri Järvinen VaaKu

 

8.3.2008 Alavus

Avoimet Etelä-Pohjanmaan piirinmestaruuspainit

Kreikkalais-roomalainen paini

Järjestäjä Alavuden Urheilijat

Avoimen piirinmestaruuskisan sarjat

 

Pojat 17 v.

30 kg: 1) Syrjä Rami SPM, 2) Fors Tuomas SPM, 3) Peltokangas Mikko KvaPm, 4) Haapaniemi Jimi VaaTo, 5) Putula Ilmari AU, 6) Palomäki Aleksi AU.

32 kg: 1) Erkkola Niko IK, 2) Haapamäki Jere VäVi, 3) Sasu Puska NJ, 4) Pöytälaakso Nico IK, 5) Lähdesmäki Miika IK, 6) Loppi Valtteri MiMo.

35 kg: 1) Majasaari Miikka VäVi, 2) Talvitie Joona VaaTo, 3) Niemelä Miki PeKi, 4) Autio Tuomo AK, 5) Metsomäki Toni IK, 6) Ahtiainen Markus PeTo.

38 kg: 1) Lyttinen Mikko VVV, 2) Kahlos Roope SPM, 3) Mäki-Kuusela Juho KvaPm, 4) Haapaniemi Jesse VaaTo, 5) Ylimäki Jussi-Matti SPM, 6) Alasaari Henri SPM.

42 kg: 1) Takala Ville LaVi, 2) Pasanen Sampo SPM, 3) Pärkkä Emil VVV, 4) Koho Miika VaaTo, 5) Louhula Lauri PeKi, 6) Jussila Valtteri IK.

46 kg: 1) Ahmadi Tufan VaaTo, 2) Koskinen Kari JalJa, 3) Seppä Mikael SPM, 4) Koskinen Arto JalJa.

50 kg: 1)Kantola Marcus VVV.

58 kg: 1) Harjunpää Pavel SPM, 2) Huuskonen Tommi SPM, 3) Korpera Markus LaVi, 4) Saranpää Niku SPM, 5) Hietikko Keijo JalJa, 6) Hautala Jarmo SPM.

69 kg: 1) Kattelus Miika LaVi, 2) Koivulahti Arttu IK, 3) Haapoja Henry IK.

63 kg: 1) Kurkela Henry LapVe, 2) Niemelä Nico PeKi, 3) Heikkilä Ossi SPM, 4) Salomäki Jesse NJ, 5)

Aloittelijat 25 kg: 1)Seppälä Aleksi LaihLu, 2) Niemelä Jami PeKi, 3) Leikkari Erik InTai, 4) Laukkarinen Vilho JyPÄ, 5) Jussila Tuomas LaihLu.

 

 

23.2.2008 Seinäjoki
Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut, kr.room. paini


Järjestäjä: Seinäjoen Paini-Miehet

 

Pojat (kadetit alle 17 v.):
29 kg: 1) Rami Syrjä SPM, 2) Akseli Yli-Hannuksela IK, 3) Jimi Haapaniemi VaaTo, 4) Samu Rajakangas VaaTo, 5) Miro Svärd MiMo, 6) Tuomas Fors SPM.
32 kg: 1) Jere Haapamäki VäVi, 2) Juho Alakojola SPM, 3) Jiri Sarvela SPM, 4) Matias Lipasti IK, 5) Valtteri Loppi MiMo, 6) Jarkko Syrjälä MiMo.
35 kg: 1) Miikka Majasaari VäVi, 2) Miki Niemelä PeKi, 3) Harri Nousiainen KaKa, 4) Jesse Haapaniemi VaaTo, 5) Markus Ahtiainen PeTo, 6) Joona Talvitie VaaTo.
38 kg: 1) Mikko Lyttinen VVV, 2) Juha Mäki-Kuusela KvaPM, 3) Jussi-Matti Ylimäki SPM, 4) Sami Pihlaja NJ, 5) Henri Alasaari SPM, 6) Marco Koivumäki PeTo.
42 kg: 1) Jaakko Laitinen Virkiä, 2) Leo Salminen AK, 3) Tufan Ahmadi VaaTo, 4) Sampo Pasanen SPM, 5) Emil Pärkkä VVV, 6) Lauri Louhula PeKi.
46 kg: 1) Ville Takala Virkiä, 2) Kari Koskinen JalJa, 3) Arto Koskinen JalJa, 4) Aleksi Aho SPM.
50 kg: 1) Miika Kuru KyVo, 2) Marcus Kantola VVV.
54 kg: 1) Niku Saranpää SPM, 2) Niko Männistö VVV, 3) Jarmo Hautala SPM, 4) Santeri Lähdemäki ViVo.
58 kg: 1) Jussi Talvitie IK, 2) Tommi Huuskonen SPM, 3) Jussi Kotala Virkiä, 4) Markus Korpela Virkiä.
63 kg: 1) Nico Niemelä PeKi, 2) Jami Uitto TeRi, 3) Jouni Autio AK.

Palkintojärjestys Lehmäpainit 8.12.07 Kurikassa

Pojat 13.v 33kg
1. Miki Niemelä PeKi 2. Joona Talvitie VaaTo 3. Jesse Haapaniemi VaaTo 4. Tuomo Autio AK

Pojat 13.v 37kg 1. Mikko Lyttinen VVV 2. Lauri Louhula PeKi 3. Miikka Majasaari VäVi 4. Juuso Latvala IK Pojat 17.v 63kg 1. Nico Niemelä PeKi 2. Jami Uitto TeRi 3. Jouni Autio AK

Aloittelija pojat 49kg 1. Marcus Kantola VVV 2. Tuomo Plukka VäVi 3. Niko Kellokoski PeKi 4. Timo Keisala IK Aloittelija pojat 28kg 1. Vilho Yli-Hannuksela IK 2. Jami Niemelä PeKi 3. Valtteri Moilanen IK 4. Oskari Lehtineva MiMo

 

17.11.2007 Seinäjoki Vapaapainin Pohjanmaa Cup

Järjestäjä Seinäjoen Paini-Miehet

42 kg: 1) Miika Koho VaaTo, 2) Tufan Ahmadi VaaTo, 3) Jere Rauhala SPM, 4) Lauri Louhula PeKi, 5) Vili Ropponen MiMo.

 

 

29.9.2007 Ilmajoki

Painin OP-turnaus, järjestäjä Ilmajoen Kisailijat, Painijoita 209, otteluita 286

kr. p 17 v 58 kg: 1) Jesse Salomäki NJ, 2) Nico Niemelä PeKi, 3) Keijo Hietikko JalJa. vapaapaini 13 v.34 kg: 1) Joona Veteli KI, 2) Miikka Majasaari VäVi, 3) Miki Niemelä PeKi.

38 kg: 1) Rasmus Kahlos SPM, 2) Lauri Louhula PeKi, 3) Marko Koivumäki PeTo, 4) Mikael Lipasti IK, 5) Juuso Latvala IK. aloitteijat 24 kg: 1) Vilho Yli-Hannuksela IK, 2) Jami Niemelä PeKi, 3) Roope Miettunen KI, 4) Erik Leikkari InhTa.

8.9.2007 Suolahti

Painin Ivar Wacklinin muistokilpailut, Järjestäjä Suolahden Urho

aloittelijat 23 kg: 1) Jami Niemelä Perhon Kiri, 2) Aleksi Liimatainen Muuramen Yritys, 3) Nooa Parviainen Vaajakosken Kuohu, 4) Joonas Forsman Äänekosken Huima.

32 kg: 1) Miki Niemelä Perhon Kiri, 2) Verneri Roiha Äänekosken Huima, 3) Riku Kinnunen Äänekosken Huima, 4) Samuel Lahtinen Vaajakosken Kuohu.

Paras poikapainija Miki Niemelä Perhon Kiri

1.9.2007 Kauhava Painin Kauhavan Pop-cup, Järjestäjä Kauhavan Painimiehet

pojat 12 v. 33 kg: 1) Miki Niemelä PeKi, 2) Rami Syrjä SPM, 3) Tuomo Autio AK. pojat 13 v. 38 kg: 1) Leo Salminen AK, 2) Arto Koskinen JalJa, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Marco Koivumäki PeTo, 5) Juuso Latvala IK, 6) Miika Viitasaari IK. 42 kg: 1) Kari Koskinen JalJa. 50 kg: 1) Joni Nousiainen KaKa, 2) Jesse Koukkari SPM. Aloittelijat 25 kg: 1) Aleksi Seppälä LaihLu, 2) Onni Ala-Kojola LaVi, 3) Jami Niemelä PeKi, 4) Vilho Yli-Hannuksela IK,

 

19. - 20.5.2007 Lapua
Koululiikuntaliiton mestaruuskilpailut

Pojat 16 v

52 kg: 1) Peltola Jarkko Janakkala, 2) Halmela Ville Karkkila, 3) Salomäki Jesse Nurmo, 4) Pölkki Aki Äänekoski, 5) Molander Kare Vihti, 6) Biganov Vitali Tampere.
56 kg: 1) Ponsiluoma Sami Vaasa, 2) Niemelä Nico Perho, 3) Kurkela Henry Sodankylä, 4) Kokkila Jani Keminmaa, 5) Härkänen Antti Liperi, 6) Vavuli Veli-Pekka Pöytyä.

 

12.5.2007 Ylivieska
Kultavieska Cup
järjestäjä Vieskan Voima

Pojat 17 v.
42 kg: 1) Jani Pajukoski OP, 2) Ville Takala LaVi, 3) Hannu Hakala HaHe.
50 kg: 1) Petteri Kukkola HaHe, 2) Jan Niemi AK.
58 kg: 1) Niko Niemelä PeKi, 2) Einari Ukkola HaHe, 3) Jani Kokkila KI, 4) Marko Kumpulainen HaHe, 5) Jouni Autio AK.
63 kg: 1) Shamal Amiri KaJu, 2) Paiam Amiri KaJu, 3) Jukka-Pekka Lönnngvist HaHe.
69 kg: 1) Jussi Niemi OP, 2) Terho Lehtinen ViVo, 3) Heman Sidik Ali KaJu, 4) Pertti Mehtälä ViVo.

 

Pojat 13 v.
32 kg: 1) Petteri Saarenoja NJ, 2) Leevi Ukkola HaHe, 3) Samuli Toppila OP, 4) Joona Talvitie VaaTo, 5) Patrik Heikkinen OP, 6) Roni Haaraniemi SalSa.
38 kg: 1) Heikki Hakala HaHe, 2) Miika Koho VaaTo, 3) Lauri Louhula PeKi, 4) Mikael Lipasti IK, 5) Aku Suorsa SalSa, 6) Jussi Mehtälä ViVo.
42 kg: 1) Jaakko Laitinen LaVi, 2) Erkan Özyavuz OP, 3) Timi Knuutinen SalSa, 4) Joni Järvinen KI, 5) Aarni Lehtinen ViVo, 6) Jarkko Kela KaJu.
50 kg: 1) Jussi Kotala LaVi, 2) Martti Holopainen KI.
+55 kg: 1) Oskari Haataja KaJu, 2) Juho Paavola KaJu.

Myhi-painit Kurika 5.5.07

Pojat 17 v 58 kg 1. Nico Niemelä PeKi, 2. Pavel Harjunpää SPM

Aloittelijat 26 kg, 1. Jami Niemelä, 2. Vilho Yli-Hannuksela IK, 3. Onni Alakojola Virkiä, 4. Henri Sorri JPI

 

31.3.2007 Laihian

Laihian Ikäkausipainit. Järjestäjä Laihian Luja.Osanottajia 115, seuroja 20, otteluita 139., Poimintoja tuloslistalta.Pojat 12 v 38 kg: 1) Miika Koho VaaTo, 2) Arto Koskinen JalJa, 3) Roope Kahlos SPM, 4) Lauri Louhula PeKi, 5) Mikael Lipasti IK.

Aloittelijat 11 v.32 kg: 1) Jere Haapamäki VäVi, 2) Joni Mäntysaari TeRi, 3) Joonatan Kivelä PeKi.

24.3.2007 Painin Vaasan Sähköpalvelu Cup järjestäjä Vaasan Voima-Veikot

Pojat 15 v.32 kg: 1) MikiNiemelä PeKi,2) Verneri Roiha ÄH.

Aloittelijat pojat: 23 kg: 1) Aleksi Seppälä Laihlu, 2) JamiNiemelä PeKi, 3) Arttu Koskela NJ, 4) Jere Salmi VVV, 5) Onni AlakojolaLaVi.

Nikkaripainit Jurvassa 3.3.07

1. Nico Niemelä, eri sarja 2.Lauri louhula, eri sarja 2. Jami Niemelä

17.3.2007 Ilmajoki
OP-turnaus, kr
Järjestäjä: Ilmajoen Kisailijat

aloittelijat,30 kg: 1) Tuomas Fors SPM, 2) Nico Pöytälaakso IK, 3) Joonatan Kivelä PeKi, 4) Veli-Matti Perkiömäki YKV

kilpasarja, sijat 5-8 Lauri Louhula PeKi

Länsi-Suomen aluemestaruuskilpailut kreikkalais-roomalainen paini 3.2.2007, Vähäkyrö (VäVi) P32kg: 1) Petteri Saarenoja NJ, 2) Samuli Saarenoja NJ, 3) Miki Niemelä PeKi, 4) Markus Mannismäki NJ, 5) Joona Talvitie VaaTo, 6) Oskari Lehto TeRiP35kg: 1) Leo Salminen AlahK, 2) Mikko Lyttinen VVV, 3) Tufan Ahmadi VaaTo, 4) Rasmus Kahlos SPM, 5) Roope Kahlos SPM, 6) Lauri Louhula PeKiP58Kg: 1) Sami Ponsiluoma VVV, 2) Nico Niemelä PeKi, 3) Pavel Harjunpää SPM, 4) Ossi Heikkilä SPM,.5) Jouni Autio AlahK

 

86.VALOPAINIT Mäntän Valo ry
13.1.2007
Roope Liinamaan muistokilpailut


TULOSLISTA

P30kg
1.Niko Erkkola IK
2.Emil Finne TaVo
3.Valtteri Ojala MäVa
4.Miki Niemelä Perhon Kiri
5.Anssi Metsola MäVa
6.Tomi Kortesmaa MäVa
7.Petri Romppanen TaVo
8.sija jaettu: Ville Tuomi ViPy, Samuel Lahtinen VaaKu

P35kg
1.Lauri Louhula Perhon Kiri
2.Eemeli Kuusitunturi Imatra
3.Mikael Hurskainen MuurY

Osallistujia 64
Otteluita 83

28.10.2006 Seinäjoki
Pohjanmaa Cup / TUL Joy Games, vp
Järjestäjä: Seinäjoen Paini-Miehet

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palkintojärjestys

14v
32 kg: 1) Mikko Lyttinen VVV, 2) Miki Niemelä PeKi.

11 v35 kg: 1) Roope Kahlos SPM, 2) Lauri Louhula PeKi, 3) Miika Viitasaari IK, 4) Juuso Latvala IK, 5) Marco Koivumäki PeTo, 6) Jussi Mehtälä ViVo.